واکنش کره‌شمالی: همچنان مشتاق دیدار با ترامپ هستیم

کره شمالی می گوید که رهبر این کشور مشغول آماده شدن برای دیدار با آقای ترامپ بوده

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کره شمالی می گوید که رهبر این کشور مشغول آماده شدن برای دیدار با آقای ترامپ بوده

کره شمالی در پاسخ به لغو دیدار رهبر این کشور با رئیس جمهوری آمریکا بیانیه‌ای صادر کرده و از به هم خوردن قرار ملاقات کیم جونگ اون و دونالد ترامپ ابراز "تاسف بسیار" کرده است. در این بیانیه با اشاره به علاقه رهبر کره شمالی به دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، ابراز امیدواری شده که این دیدار انجام شود.

بیانیه کره شمالی به امضای کیم کیه-گوان، معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده است. روز گذشته، بیانیه شدیداللحنی به امضای چو سو-هوئی، معاون وزیر خارجه در امور آمریکا منتشر شد که در آن اظهارات معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد انتظارات آن کشور از مذاکره با کره شمالی و مقایسه وضعیت آن کشور و لیبی به شدت محکوم شده بود.

در مقابل، واکنش جدید کره شمالی به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا لحن تندی ندارد. در این بیانیه، با اشاره به اینکه تصمیم دونالد ترامپ واکنشی به بیانیه روز گذشته کره شمالی بوده، آمده است که آن بیانیه به نوبه خود در پی اظهارات نامناسب "طرف آمریکایی" صادر شده بود. بیانیه روز گذشته تحت عنوان "برای مذاکره به آمریکا التماس نمی‌کنیم" توسط خبرگزاری کره شمالی منتشر شده بود.

در بیانیه جدید وزارت خارجه، تلویحا تفاوت بین اظهار نظرهای عمومی و احساس درونی دولت کره شمالی در مورد آمادگی رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره منعکس شده و در آن آمده است: "تا آنجا که به اجلاس سران جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده ارتباط دارد، ما به لحاظ درونی به نحوی بارز قدردان تصمیم شجاعانه رئیس جمهوری ترامپ، که هیچ رئیس جمهوری دیگر آمریکا جسارت اتخاذ آن را نداشت، و همچنین تلاش‌های او برای برگزاری چنین اجلاس پر اهمیتی بودیم."

این مقام کره شمالی گفته است که "تصمیم یکجانبه به لغو این دیدار برای ما کاملا غیرمنتظره بود و ما فقط می‌توانیم تاسف عمیق خود را از این تصمیم ابراز داریم." وی افزوده است که کره شمالی "نمی‌تواند دلیل این تصمیم را حدس بزند، شاید علت آن این بوده است که او [ترامپ] اراده واقعی برای اجلاس سران یا احساس اعتماد کامل نداشت." در این بیانیه تاکید شده که کره شمالی آمادگی کامل و علاقه فراوانی به برگزاری این اجلاس داشته تا به چندین دهه خصومت بین دو طرف پایان داده شود. به گفته این بیانیه، لغو این اجلاس خود نشانه دیگری از دشواری روابط و حساسیت اوضاع است.

معاون وزیر خارجه کره شمالی در بیانیه رسمی خود گفته است که "ما انتظار داشتیم که آنچه که 'فرمول ترامپ ' خوانده شده بتواند باعث رفع نگرانی دو طرف شود و راهی موثر برای حل و فصل اختلافات باشد.

در پایان این بیانیه، آمده است که "صدر کمیسیون امور دولتی جمهوری دموکراتیک خلق کره [کیم جونگ-اون] هم تمامی تلاش خود را برای برگزاری این اجلاس به کار گرفته و اظهار داشته که مذاکره با پرزیدنت ترامپ می‌تواند به آغازی خوب کمک کند."

به دنبال بالا گرفتن تنش لفظی بین کره شمالی و آمریکا، آقای ترامپ در نامه‌ای به رهبر آن کشور اطلاع داد که قرار ملاقاتشان لغو شده است. این دو قرار بود دوازدهم ژوئن در سنگاپور دیدار کنند.

در ادامه این بیانیه آمده که کره شمالی بار دیگر علاقه خود به دیدار چهره‌ به چهره رهبران را در هر زمانی و به هر شکلی اعلام می‌کند "تا مشکلات حل شود."

در نامه رئیس جمهوری آمریکا هم آمده بود که دیدار لغو شده "فرصت از دست رفته‌ای بود".

آقای ترامپ دلیل لغو دیدار را این طور شرح داده بود: به دلیل "خشم فراوان و خصومت آشکار" کره شمالی با آمریکا.

رئیس جمهوری آمریکا در نامه خود نوشته بود که مشتاق دیدار کیم جونگ اون بوده اما مواضع اخیر کره شمالی چنین دیداری را بلاموضوع کرده است. او در ضمن از "وقت و صبوری و تلاش" رهبر کره شمالی تشکر کرده بود.

کره‌ای‌ها هم در بیانیه خود آورده‌اند که رهبرشان هم "گفته بود که دیدار با رئیس جمهوری ترامپ شروع خوبی خواهد بود و مشغول آماده شدن برای این دیدار بوده است."

آقای ترامپ پیش از آنکه دیدارش با کره شمالی را لغو کند، این کشور تصاویری را از منهدم کردن یک آزمایشگاه هسته‌ای منتشر کرد. کره‌ای‌ها ۲۰ خبرنگار جهانی را برای این اتفاق دعوت کرده بودند. کره محلی را منفجر کرده که می‌گوید تنها آزمایشگاه هسته‌ای این کشور است. از سال ۲۰۰۶ به این سو، کره شمالی شش آزمایش هسته‌ای‌اش را در این محل انجام داده است.

کره شمالی انتظار داشت که منهدم کردن تاسیسات هسته‌ای‌اش به عنوان اقدامی مثبت دیده شود. مثل آزاد کردن زندانیان آمریکایی از زندان‌هایش.

مشاور امنیت ملی آمریکا و سپس معاون رئیس جمهوری این کشور در هفته‌های اخیر از مدل خلع سلاح لیبی صحبت کرده بودند و انتظار داشتند که کره شمالی هم به همین روش خلع سلاح شود که چندان مورد پسند کره‌ای‌ها واقع نشد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

یکی از تونل هایی که کره شمالی در روز پنجشنبه منفجر کرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

خرابه های به جا مانده از انفجار آزمایشگاه هسته ای کره شمالی