پایگاه هوایی سوریه هدف حمله هوایی قرار گرفت

حق نشر عکس Sana
Image caption ارتش سوریه گفته است که سامانه پدافند هوایی این کشور توانسته حمله موشکی خارجی را دفع کند

یک پایگاه هوایی سوریه هنگام حضور شبه‌نظامیان حزب الله در آن هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

روز جمعه، ۴ خرداد (۲۴ مه)، تلویزیون دولتی سوریه گزارش کرد که هنگام حضور شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان در یک پایگاه هوایی در سوریه ، این پایگاه هدف حمله هوایی قرار گرفت. براساس این گزارش، این افراد به منظور شرکت در عملیات علیه مواضع گروه دولت اسلامی در نزدیکی مرز عراق در این پایگاه تجمع کرده بودند.

براساس گزارش‌های رسیده از سوریه، این حمله به یک انبار بزرگ مهمات و پارک موتوری متعلق به حزب الله لبنان آسیب رساند.

همزمان، خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از منابع نظامی از حمله هوایی دیگری به مراکز نظامی این کشور خبر داده است.

+ سوریه: خروج نیروهای ایرانی در دستور کار نیست

+ پوتین: با آغاز روند سیاسی نظامیان خارجی از سوریه می روند

+ ناظران حقوق بشر سوریه: در حملات اسرائیل ۱۱ ایرانی کشته شدند

+ اسرائیل: اولین عملیات رزمی اف-۳۵ در جهان را انجام دادیم

به گفته این منبع نظامی، یک فرودگاه نظامی واقع در منطقه مرکزی این کشور "هدف حمله موشکی خصمانه قرار گرفت." این منبع نظامی گفته است که سامانه پدآفند هوایی ارتش "با این حمله به مقابله پرداخت و از تحقق هدف آن جلوگیری کرد."

که در این گزارش همچنین آمده است که جنگنده های متعلق به ائتلاف به رهبری آمریکا نیز "بامداد پنجشنبه به برخی مواضع ارتش عربی سوریه در ریف جنوب شرقی دیرالزور حمله کردند."

تا کنون، مراکز و کاروان‌های نظامی متعلق به حزب‌الله لبنان و نظامیان ایرانی در سوریه بارها هدف حمله قرار گرفته است.

دولت اسرائیل گفته است که در نظر ندارد در جنگ داخلی سوریه مداخله کند اما اجازه نخواهد داد ایران در خاک سوریه حضور نظامی دایمی داشته باشد. اسرائیل همچنین به منظور جلوگیری از تقویت نظامی حزب‌الله لبنان، در مواردی کاروان‌های حامل تسلیحات ایران برای این گروه و انبارهای اسلحه و مهمات متعلق به آن را هدف حمله هوایی قرار داده است.

معمولا ارتش اسرائیل در مورد این حملات اظهار نظر نمی کند اما اخیرا مقامات نظامی آن کشور رسما اعلام کردند که یک انبار موشک متعلق به ایران را در سوریه هدف حمله قرار دادند و منهدم کردند.

با توجه به حضور و فعالیت واحدهایی از ارتش روسیه در سوریه، از جمله نیروی هوایی آن کشور و خطر برخورد تصادفی هواپیماهای اسرائیلی با آنان، قاعدتا حملات اسرائیل بدون آگاه کردن منابع نظامی روسیه انجام نمی‌شود.

حمله به انبار موشک متعلق به ایران یک روز پس از سفر نخست وزیر اسرائیل به روسیه انجام شد. مقامات روسی بعدا گفتند که با تمام شدن جنگ داخلی سوریه، نظامیان خارجی خاک آن کشور را ترک خواهند کرد هرچند مقامات ایرانی و سوری اظهار داشتند که منظور روسیه، نظامیان ایرانی نیست بلکه نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکاست. به گفته مقامات جمهوری اسلامی، حضور نظامی ایران به دعوت دولت سوریه صورت گرفته و دولت سوریه باید در این مورد تصمیم بگیرد.