هلند و استرالیا روسیه را 'مسئول' سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین می‌دانند

بقایای هواپیمای پرواز ام اچ ۱۷

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عکسی که از بقایای هواپیمای از نوع بوئینگ ۷۷۷ در محل سقوط آن در سال ۲۰۱۴ گرفته شد

مارک راته، نخست وزیر هلند، گفته است دولت‌های استرالیا و هلند، روسیه را مسئول سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در سال ۲۰۱۴ می‌دانند.

اما ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه ادعاهای هلند در این مورد را که مسکو عامل سرنگونی هواپیمای مالزیایی بر فراز شرق اوکراین بوده، رد کرده است.

آقای پوتین تاکید کرد که موشکی که این هواپیما را سرنگون کرده متعلق به ارتش روسیه نبوده، و گفت مسکو نمی‌تواند به یافته‌های هلند اعتماد کند زیرا در تحقیقات مشارکت نداشته است.

پرواز ام اچ ۱۷ که از آمستردام به کوالالامپور می‌رفت، دو سال پیش در شرق اوکراین، منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف دولت سقوط کرد و تمامی ۲۹۸ سرنشین آن کشته شدند. اکثر سرنشینان این هواپیما اتباع هلند بودند.

پیشتر، استف بلاک، وزیر امور خارجه هلند گفت بدون شک ثابت شده است که بین ارتش روسیه و موشکی که به هواپیما اصابت کرده "ارتباط مستقیم" وجود دارد.

پس از آن، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت هلند که سرپرست تحقیقات درباره سقوط این هواپیما است هیچگونه مدارکی در مورد ادعای دخالت مسکو در این سانحه ارائه نکرده است.

دیروز پنجشنبه، ۳ خرداد هیئت تحقیق این سانحه، اعلام کرد که هواپیما در اثر اصابت یک فروند موشک نظامی ساخت روسیه سرنگون شده است.

وزارت دفاع روسیه گفته است "روایت محققان هلندی را" رد می‌کند. این وزارتخانه قبل از این هم تاکید کرده است که هیچ سلاح روسی در سرنگونی هواپیمای پرواز ام اچ ۱۷ استفاده نشده است.

هیات بین‌المللی تحقیق سقوط این هواپیما گفته است که "تمام وسایل نقلیه‌ای که موشک را حمل کرده‌اند متعلق به ارتش روسیه بوده است". به گفته این هیات، موشک اندازی که از آن به هواپیمای مالزیایی شلیک شده، بعدا به روسیه باز گردانده شده است.

محققان می‌گویند که این هواپیما توسط یک موشک روسی بوک متعلق به تیپ ۵۳ ضد هوایی روسیه مستقر در منطقه کورسک در غرب روسیه سرنگون شده است.

این سانحه روز ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ روی داد که در آن ۱۹۳ تن از اتباع هلند، ۴۳ نفر شهروند استرالیا و ۲۹ تن از اتباع مالزی جان باختند. قربانیان دیگر این حادثه از اندونزی، بریتانیا، بلژیک و آلمان و فیلیپین بودند.

روسیه قبلا سرهنگ ولادیسلاو ولوشین، یک خلبان نظامی اوکراین را که علیه جدایی طلبان مورد حمایت روسیه چندین ماموریت انجام داده بود متهم به سقوط هواپیمای مسافربری مالزی کرده بود.

آقای ولوشین در ماه مارس ظاهرا خودکشی کرد.