ترامپ از احتمال دیدار با رهبر کره شمالی با وجود لغو آن خبر داد

ترامپ

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره دیدار لغوشده با رهبر کره شمالی: "ببینیم چه می‌شود. حتی ممکن است همان ۱۲ ژوئن باشد"

یک روز بعد از لغو دیدار با رهبر کره شمالی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، امروز گفت که ملاقات ۱۲ ژوئن همچنان ممکن است برگزار شود.

آقای ترامپ امروز جمعه ۲۵ مه به خبرنگاران گفت: "ببینیم چه می‌شود. حتی ممکن است همان ۱۲ ژوئن باشد. در حال صحبت با آنها هستیم. خیلی دلشان می‌خواهد که این دیدار انجام شود. ما هم دوست داریم که این کار را بکنیم."

رئیس جمهور آمریکا دیروز پنج‌شنبه کره شمالی را به "خصومت آشکار" متهم کرد و با فرستادن نامه‌ای برای کیم جونگ اون, رهبر کره شمالی، دیداری را که قرار بود در سنگاپور انجام شود، لغو کرد.

کره شمالی درپاسخ به این نامه گفت که "در هر زمان و به هر شکلی" برای مذاکره آماده است.

کیم کای گوان، معاون وزیر خارجه کره شمالی، تصمیم آقای ترامپ را برای لغو دیدار دو رهبر در سنگاپور "تأسف‌انگیز" توصیف کرد.

این دیدار در صورت برگزاری، نخستین دیدار یک رئیس جمهور مشغول به کار در آمریکا با یک رهبر کره شمالی می‌شد.

جزییات برنامه این دیدار که خبرهای متناقضی از لغو یا احتمال انجام آن منتشر می‌شود، مشخص نشده بود. اما قرار بود دو طرف درباره غیرهسته‌ای کردن کره شمالی و کاهش تنش صحبت کنند.

ساعاتی قبل از انتشار نامه آقای ترامپ به کیم جونگ اون، کره شمالی اعلام کرد که به تعهد خود برای نابود کردن تونل‌های تنها سایت آزمایش هسته‌ایش عمل کرده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ بعد از چند ماه تنش شدید موافقت کرده بودند که با هم دیدار کنند

آقای ترامپ چه گفته بود؟

آقای ترامپ در نامه دیروز خود از "صبر و تلاش‌" رهبر کره شمالی تشکر کرده و گفته بود که مشتاق دیدار با او بوده ، اما افزوده بود که مواضع اخیر کره شمالی چنین دیداری را بلاموضوع کرده است.

رئیس جمهور آمریکا خطاب به رهبر کره شمالی نوشت: "شما راجع به توان هسته‌ای خود صحبت کرده‌اید، آنچه ما داریم چنان بزرگ و قدرتمند است که من دعا می‌کنم ما هیچ وقت از آن استفاده نکنیم."

مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی و همچنین اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، که از "مدل لیبی" درباره کره شمالی سخن گفته بود، واکنش تند کره شمالی را به دنبال داشت.

اظهارات مشابه مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا هم باعث شد کره شمالی او را "کودن" بخواند.

دولت کره شمالی پیش از اعلام لغو دیدار از طرف دونالد ترامپ، اعلام کرده بود که ممکن است کیم جونگ اون به ملاقات آقای ترامپ نرود.