پیروزی طرفداران سقط جنین در همه‌پرسی جمهوری ایرلند

در پی این همه‌پرسی، انتظار می رود پارلمان جمهوری ایرلند ضوابط آزاد اندیشانه تری را در مورد سقط جنین به تصویب برساند
توضیح تصویر،

در پی این همه‌پرسی، انتظار می رود پارلمان جمهوری ایرلند ضوابط آزاد اندیشانه تری را در مورد سقط جنین به تصویب برساند

اکثریت مردم جمهوری ایرلند در یک همه‌پرسی سراسری به آزاد شدن سقط جنین رای داده اند. مقامات می گویند که بیش از ۶۶ درصد مردم به حق سقط جنین "آری" گفته اند. حدود ۳۳ درصد رای منفی دادند.

در این همه‌پرسی متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند به رای گذاشته شد که سقط جنین را ممنوع می کند؛ این متمم - که پس از همه‌پرسی سال ۱۹۸۳ میلادی به اجرا درآمد - حق زندگی زن باردار و جنین را برابر اعلام کرد.

لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند جنوبی که از آزادی سقط جنین حمایت می کند، شنبه (۲۶ مه) را یک روز تاریخی برای کشورش خوانده و گفته است که ایرلند جنوبی شاهد یک "انقلاب" بوده است.

او در تجمع مردم در دوبلین، پایتخت، گفت: "به زنان احترام بگذارید و به آنها در مورد تصمیم ها و گزینه هایشان اعتماد بکنید."

در جمهوری ایرلند اجازه سقط جنین فقط در مواردی داده می شود که جان زن در معرض خطر باشد اما در موارد تجاوز، زنا با محارم و ناهنجاری‌های منجر به از بین رفتن جنین، اجازه سقط جنین به زن داده نمی‌شود.

در پی این همه‌پرسی، انتظار می رود پارلمان جمهوری ایرلند ضوابط آزاد اندیشانه تری را در مورد سقط جنین به تصویب برساند.

بیش از سه میلیون و دویست هزار نفر برای شرکت در همه‌پرسی مربوط به سقط جنین ثبت نام کردند؛ صدهزار نفر هم پیش از آغاز رای ثبت نام کردند.

برگزاری این همه‌پرسی نتیجه بحث‌های طولانی مدتی است که دهه‌هاست در این کشور در جریان است. این ششمین رای‌گیری بر سر مساله سقط جنین در ایرلند بود.

میزان مشارکت مردم در این همه‌پرسی ۷۳ درصد اعلام شده که نسبت به همه پرسی قبلی که در مورد آزادی ازدواج همجنس‌گرایان بود، بیشتر است.