طرفداران سقط جنین در جمهوری ایرلند، در مسیر یک 'پیروزی چشمگیر'

همه‌پرسی در مورد متمم هشتم قانون اساسی بود

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

همه‌پرسی در مورد متمم هشتم قانون اساسی بود که می‌گوید جنین هم به اندازه زن حامله حق زندگی دارد

یکی از سخنگویان کمپین مقابله با سقط جنین در ایرلند شکست درهمه پرسی روز گذشته در این کشور درباره آسان‌تر شدن قانون مربوط به سقط جنین را پذیرفته است.

اما این گروه گفته تلاش می‌کند تا مانع ازبازگشایی کلینیک‌های سقط جنین در این کشور شود.

دو نظرسنجی که بعد از این همه‌پرسی انجام شد، حاکی از حمایت بیش از دو سوم رای دهندگان ایرلندی از آسان‌تر شدن قانون سقط جنین بود.

نتیجه نهایی قرار است امروز بعد از ظهر اعلام شود.

این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بیش از دو سوم رای‌دهندگان خواهان لغو متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند هستند که بر اساس آن، سقط جنین به جز در شرایط استثنایی، ممنوع است.

اگر نتیجه نهایی هم به همین شکل باشد، جمهوری ایرلند با معرفی یک قانون تازه، سقط جنین را در دوازده هفته اول بارداری مجاز خواهد کرد. بر اساس قانون تازه، سقط جنین همچنین تا هفته بیست و چهارم بارداری به دلایل پزشکی مجاز خواهد بود.

لئو وارادکار، نخست‌وزیر جمهوری ایرلند که خود از طرفداران اصلاح قانون سقط جنین است، گفت به نظر می‌رسد کشورش در حال رقم زدن تاریخ است.

شمارش آرا از ساعت ۹ به وقت گرینیچ آغاز شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند پس از همه‌پرسی سال ۱۹۸۳ اجرایی شد

در همه‌پرسی روز جمعه از رای‌دهندگان پرسیده شد که آیا می‌خواهند بخشی از قانون اساسی، معروف به متمم هشتم، که می‌گوید جنین هم به اندازه یک زن حامله حق زندگی دارد، در قانون اساسی باقی بماند یا نه.

بر اساس نظرسنجی‌های بعد از همه‌پرسی، حدود ۶۹ درصد رای‌دهندگان رای آری داده‌اند. در شهر دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند، ۷۹ درصد آرا، مثبت بود.

در حال حاضر در جمهوری ایرلند، سقط جنین تنها در صورتی مجاز است که زندگی زن در خطر باشد و در موارد تجاوز، زنا با محارم و غیرطبیعی بودن مرگبار جنین، اجازه سقط داده نمی‌شود.