طرفداران سقط جنین در جمهوری ایرلند، در مسیر یک 'پیروزی چشمگیر'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همه‌پرسی در مورد متمم هشتم قانون اساسی بود که می‌گوید جنین هم به اندازه زن حامله حق زندگی دارد

یکی از سخنگویان کمپین مقابله با سقط جنین در ایرلند شکست درهمه پرسی روز گذشته در این کشور درباره آسان‌تر شدن قانون مربوط به سقط جنین را پذیرفته است.

اما این گروه گفته تلاش می‌کند تا مانع ازبازگشایی کلینیک‌های سقط جنین در این کشور شود.

دو نظرسنجی که بعد از این همه‌پرسی انجام شد، حاکی از حمایت بیش از دو سوم رای دهندگان ایرلندی از آسان‌تر شدن قانون سقط جنین بود.

نتیجه نهایی قرار است امروز بعد از ظهر اعلام شود.

این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بیش از دو سوم رای‌دهندگان خواهان لغو متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند هستند که بر اساس آن، سقط جنین به جز در شرایط استثنایی، ممنوع است.

اگر نتیجه نهایی هم به همین شکل باشد، جمهوری ایرلند با معرفی یک قانون تازه، سقط جنین را در دوازده هفته اول بارداری مجاز خواهد کرد. بر اساس قانون تازه، سقط جنین همچنین تا هفته بیست و چهارم بارداری به دلایل پزشکی مجاز خواهد بود.

لئو وارادکار، نخست‌وزیر جمهوری ایرلند که خود از طرفداران اصلاح قانون سقط جنین است، گفت به نظر می‌رسد کشورش در حال رقم زدن تاریخ است.

شمارش آرا از ساعت ۹ به وقت گرینیچ آغاز شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند پس از همه‌پرسی سال ۱۹۸۳ اجرایی شد

در همه‌پرسی روز جمعه از رای‌دهندگان پرسیده شد که آیا می‌خواهند بخشی از قانون اساسی، معروف به متمم هشتم، که می‌گوید جنین هم به اندازه یک زن حامله حق زندگی دارد، در قانون اساسی باقی بماند یا نه.

بر اساس نظرسنجی‌های بعد از همه‌پرسی، حدود ۶۹ درصد رای‌دهندگان رای آری داده‌اند. در شهر دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند، ۷۹ درصد آرا، مثبت بود.

ایرلندی‌ها تکلیف سقط جنین را روشن می‌کنند

در حال حاضر در جمهوری ایرلند، سقط جنین تنها در صورتی مجاز است که زندگی زن در خطر باشد و در موارد تجاوز، زنا با محارم و غیرطبیعی بودن مرگبار جنین، اجازه سقط داده نمی‌شود.