سفر آمریکایی‌ها به کره‌ شمالی برای مذاکره درباره دیدار احتمالی کیم و ترامپ

هنوز روشن نیست رهبران آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد یا نه
توضیح تصویر،

هنوز روشن نیست رهبران آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد یا نه

بنا بر گزارش‌ها تعدادی از مقام‌های آمریکایی به کره شمالی سفر کرده‌اند تا درباره دیدار احتمالی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صحبت کنند.

سونگ کیم سفیر سابق ایالات‌متحده در کره جنوبی که این ماموریت را به عهده دارد، قرار است با چو سون هویی معاون وزیر خارجه کره شمالی ملاقات کند. هردوی آنها از مذاکره‌کنندگان پیشین هسته‌ای هستند.

پیشتر رهبر کره شمالی به رئیس‌جمهور کره جنوبی، مون جائه-این گفته بود که او همچنان به برگزاری جلسه دیدار سران دو کشور کره‌ شمالی و ایالات‌متحده که برای ۱۲ ژوئن در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود، پایبند است.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که دونالد ترامپ چند روز پیش در نامه‌ای رسمی به کیم جونگ اون دیدار برنامه‌ریزی شده این دو رهبر را لغو کرده بود. هرچند آقای ترامپ یک روز بعد باز هم از احتمال انجام این دیدار خبر داد.

رئیس جمهوری کره جنوبی می‌گوید که کیم جونگ- اون، رهبر کره شمالی، خواهان غیراتمی شدن شبه جزیره کره است اما تاکید کرده است که رهبر کره شمالی مطمئن نیست که آیا آمریکا ثبات دولتش را تضمین می‌کند یا نه.

اظهارات رئیس جمهوری کره جنوبی در پی دیدار غیرمنتظره رهبران دو کره رخ داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دیدار غیرمنتظره روسای جمهور دو کره

'ارده محکم'

هم‌زمان خبرگزاری رسمی کره شمالی از "اراده محکم" کیم جونگ- اون مبنی بر برگزاری نشست سران کره شمالی و آمریکا خبر داده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری کی سی ان ای کره شمالی همچنین می گوید که رهبران دو کشور همچنین توافق کرده اند که "مکررا" دیدار کنند.

روز شنبه اعلام شد که رییس جمهوری کره جنوبی به مدت دو ساعت با کیم جونگ- اون همتای کره شمالی خود در نقطه مرزی پانمونجوم دیدار کرده است. دیدار شنبه ۲۶ مه (۵ خرداد)، دومین دیدار رهبران دو کره بود.

در پی این دیدار - که بین ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد - سخنگوی مون جائه -این با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "دو رهبر درباره برگزاری موفقیت آمیز نشست سران کره شمالی و آمریکا تبادل نظر کردند."

هم زمان با این دیدار، سارا سندرز، سخنگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که گروهی از مقامات وزارت امور خارجه و کاخ سفید طی تعطیلات آخر هفته (شنبه/یکشنبه) بنا بر برنامه قبلی و برای تهیه مقدمات دیدار احتمالی سران عازم سنگاپور می‌شوند.

قرار بود دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ ژوئن در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کنند.

یک ماه قبل نیز کیم جونگ- اون با پای پیاده از مرز دو کره و خط آتش‌بس دو کشور عبور کرد تا در خاک کره جنوبی با مون جائه-‌این دیدار کند.

کیم جونگ- اون نخستین رهبر کره شمالی است که از زمان توقف خصومت ها در جنگ کره در سال ۱۹۵۳، پا به کره جنوبی گذاشت. دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند و در حال آتش‌بس هستند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

این دومین دیدار رهبران دو کره است

در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میلادی، رهبر وقت کره شمالی با روسای جمهوری وقت کره جنوبی ملاقات کرد اما این ملاقات در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی انجام شد.

ملاقات چهار هفته قبل رهبران دو کره قرار بود راه را برای دیدار ماه آینده رهبر کره شمالی و رییس جمهوری آمریکا در سنگاپور باز کند اما دونالد ترامپ این دیدار را لغو کرد.

پیش از اعلام ملاقات امروز رهبران دو کره، گفته شده بود که امیدهای مربوط به دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ - اون، رهبر کره شمالی بار دیگر رنگ گرفته است.

آقای ترامپ که همین دو روز پیش به ناگهان برنامه این دیدار را به هم زد، حالا در یک توییت گفته است طرفین "گفتگوهای بسیار سازنده‌ای" داشته‌اند و ملاقاتی که برای ماه آینده در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود، ممکن است انجام شود.

پس از اظهارات خصومت‌آمیز پیونگ یانگ و اکراه برخی از مقام‌های کره شمالی، دونالد ترامپ گفت که با کیم جونگ-اون دیدار نخواهد کرد.

اما به دنبال یک پیام مسالمت‌جویانه کره شمالی، لحن آقای ترامپ مثبت‌تر شده است.

کره جنوبی در واکنش به توییت دونالد ترامپ گفته از اینکه "جرقه گفتگوها زده شده"، خوشحال است.