دولت ونزوئلا یک آمریکایی را پس از دو سال آزاد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای هولت پس از بازگشت به آمریکا در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کرد

دولت ونزوئلا یک شهروند آمریکا و همسر ونزوئلایی او را پس از دو سال از زندان آزاد کرده است.

جاشوا هولت، اهل ایالت یوتای آمریکا - که گفته می شود یک مبلغ مذهبی مورمون بوده است - در سال ۲۰۱۶ میلادی به ونزوئلا سفر کرده بود تا با تامارا ازدواج کند که دستگیر شد.

این دو که از طریق اینترنت با هم آشنا شده بودند به اتهام جمع آوری سلاح بازداشت شدند. مقامات آمریکایی اتهام را بی اساس خوانده بودند.

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، روز جمعه (۲۵ مه) در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور درباره آزادی این دو نفر گفتگو کرد.

سناتور کورکر پس از آزادی جاشوا و تامارا عکسی از آنها را در شبکه توییتر منتشر کرد و گفت که به زودی با آنها به آمریکا بر می گردد.

اورن هتچ، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا، هم شنبه (۲۶ مه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در ظرف دو سال گذشته برای آزادی جاشوا و شریک زندگی اش تلاش کرده و با شمار زیادی از سفرای کشورهای خارجی و نیز نیکلاس مادورو تماس گرفته است.

حق نشر عکس LAURIE MOON HOLT FACEBOOK ACCOUNT
Image caption این دو از طریق اینترنت با هم آشنا شده بودند

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز شنبه در توییتی از آزادی این شهروند خبر داد. آقای ترامپ اشاره ای به نام زندانی نکرد و او را "گروگان" خواند.

آقای هولت پس از بازگشت به آمریکا در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کرده است. سخنگوی نیکلاس مادورو اعلام کرده که آزادی این شهروند ایالات متحده اقدامی به نشانه حسن نیت برای بهبود روابط با آمریکاست.

با این حال، مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، گفته است که با وجود آزادی جاشوا هولت، تحریم ها علیه ونزوئلا رفع نخواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیکلاس مادورو در کنار همسرش سیلیا فلورز پیروزی را جشن می گیرد

دونالد ترامپ اخیرا در واکنش به پیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات ریاست جمهوری یک رشته تحریم های جدید علیه دولت او وضع کرد.

دستورالعمل آقای ترامپ از جمله خرید و فروش هرگونه اوراق قرضه دولت ونزوئلا را برای شهروندان یا شرکت های آمریکایی ممنوع اعلام کرد.

نیکلاس مادورو در رای گیری روز یکشنبه گذشته برای یک دوره شش ساله دیگر انتخاب شد. هنری فالکون، تنها نامزد جدی مخالفان که انتخابات را تحریم نکرده بود، نتیجه را نپذیرفت.

در همین رابطه، چهارده کشور از جمله آرژانتین، برزیل و کانادا در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات ونزوئلا سفرای خود را از کاراکاس فراخواندند.