کشته‌شدن نیروهای روسیه در سوریه بر اثر حمله ستیزه‌جویان

تجهیزات نظامی روسیه در نزدیکی دمشق. روسیه از سال ۲۰۱۵ به حمایت از بشاراسد در جنگ داخلی سوریه درگیر بوده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تجهیزات نظامی روسیه در نزدیکی دمشق. روسیه از سال ۲۰۱۵ به حمایت از بشاراسد در جنگ داخلی سوریه درگیر بوده است

به گفته وزارت دفاع روسیه چهار نفر از نیروهای این کشور درحمله پیکارجویان مخالف دولت سوریه کشته و پنج نفردیگر مجروح شده‌اند.

براساس همین گزارشها، دو مستشار روس که برای مقابله با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به نیروهای سوری کمک می‌کردند کشته و دو سرباز هم در اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان درگذشتند.

وزارت دفاع روسیه می‌گوید که در این درگیری در استان شرقی دیرالزور، نیروهای روسیه چهل و سه تن از شورشیان را کشته‌اند.

درهمین حال بنا به گزارش گروه ناظر برحقوق بشر سوریه، این حملات از سوی داعش صورت گرفته است و در جریان آن پیکارجویان داعش ۳۵ تن از نیروهای دولتی سوریه و ۹ نفر از نیروهای روسیه را کشته‌اند.

ارتش سوریه ماه نوامبرگذشته کنترل شهر دیرالزور را بدست گرفت اما پیکارجویان داعش هنوز در این منطقه به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

بطوررسمی شمار کشته‌شدگان نیروهای نظامی روسیه در سوریه تاکنون به ۹۰ تن می‌رسد. اما براساس گزارشها از زمان حضور روسیه به حمایت از بشاراسد در سوریه که از سپتامبر ۲۰۱۵ آغاز شد، بسیاری از نظامیان قراردادی روسی نیز کشته شده‌اند. آمار دقیقی از این کشته‌شدگان ارایه نشده است.

استان دیرالزور که پیکارجویان داعش به صورت پراکنده در آن فعالیت دارند، هم چنین دارای مناطقی است که تحت کنترل نیروهای دولت سوریه،نیروهای دمکراتیک سوریه منجمله یگان‌های مدافع خلق کرد که تحت حمایت آمریکا است، قراردارند.

بعد از هفت سال جنگ دولت سوریه توانسته است که با حمایت نظامی روسیه و ایران و متحدین آنها کنترل بیشتر مناطق مرکزی منجمله حلب دومین شهر بزرگ این کشور را بدست آورد.

به گزارش گروه ناظر برحقوق بشر سوریه، طی هفت سال جنگ در این کشور بیش از ۴۰۰ هزارتن از شهروندان آن کشته یا مفقودالاثر شده‌اند.

بیش از نیمی از جمعیت ۲۲ میلیون نفری سوریه خانه و کاشانه خود را رها کرده اند و ۵.۶ میلیون سوری به کشورهای دیگر و اکثرا به لبنان پناه برده‌اند.