شکست تلاش‌ها برای تشکیل دولت در ایتالیا

جوزپه کونته پس از دیدار با رئیس جمهور ایتالیا دفتر او را ترک می کند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جوزپه کونته پس از دیدار با رئیس جمهور ایتالیا دفتر او را ترک می کند

جورپه کونته که قرار بود نخست وزیر ایتالیا شود از تلاش برای تشکیل دولت صرف نظر کرده است. این تصمیم پس از آن گرفته می شود که رئیس جمهور ایتالیا نامزد مورد نظر او برای اشغال پست وزارت اقتصاد را وتو کرد.

سرجیو ماتارلا رئیس جمهور ایتالیا گفت او با همه نامزدهای پیشنهادی برای کابینه مخالف بود اما نتوانست از پائولو ساوونا از مخالفان اتحادیه اروپا حمایت کند.

اقدام آقای ماتارلا باعث خشم احزاب عوامگرا شد که سعی دارند دولت تشکیل دهند. لوئیجی دی مایو رهبر جنبش پنج ستاره خواستار استیضاح رئیس جمهور شد.

ایتالیا از زمان انتخابات روز ۴ مارس بدون دولت مانده است.

دو حزب عوامگرای پنج ستاره و لیگ که به ترتیب ۳۲ درصد و ۱۸ درصد آرا را به دست آوردند هفته پیش برای تشکیل دولت ائتلافی میان خود به توافق رسیده بودند.

چه اتفاقی افتاد؟

جنبش ضدتشکیلاتی پنج ستاره و حزب راستگرای "لیگ" در تلاش برای پایان ۱۱ هفته بن بست سیاسی در این کشور، جوزپه کونته که استاد رشته حقوق است را نامزد نخست وزیری کرده بودند.

اما رئیس جمهور ماتارلا روز یکشنبه نامزدی وزیر آینده اقتصاد را با اشاره به مخالفت شدید او با اتحادیه اروپا رد کرد.

براساس قوانین ایتالیا رئیس جمهور حق رد کردن اعضای کابینه را دارد اما این تصمیم جنجالی بوده است.

آقای دی مایو رهبر حزب پنج ستاره با استناد به بند ۹۰ قانون اساسی خواستار استیضاح او شد. این بند به پارلمان اجازه می دهد با یک رای گیری ساده از رئیس جمهور بخواهد کنار برود. اگر چنین رایی موفق باشد دادگاه قانون اساسی در مورد استیضاح تصمیم خواهد گرفت.

در عین حال رئیس جمهور گفته است که پیش از تصمیم گیری در مورد اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام کمی صبر خواهد کرد.

آقای ساوونا که برای پست وزارت اقتصاد نامزد شده بود در دهه ۱۹۹۰ وزیر صنایع ایتالیا بود و از منتقدان اتحادیه اروپا و برنامه ریاضت اقتصادی بوده است.

آقای ماتارلا یکشنبه هشدار داد که چشم انداز یک دولت عوامگرا زنگ خطر را برای ایتالیایی ها و سرمایه گذاران خارجی به صدا در آورده است.

جوزپه کونته کیست؟

آقای کونته که استاد حقوق در فلورانس است نماینده پارلمان نیست و تاکنون اصلا سابقه کار سیاسی نداشته است. او اخیرا متهم شد که در کارنامه آکادمیک خود اغراق کرده تا وجهه بین المللی اش را ارتقا دهد.

او در رزومه ای در سال ۲۰۱۳ گفته بود که "مطالعات حقوقی خود را در دانشگاه نیویورک کامل کرده" اما یک سخنگوی این نهاد گفت رکوردی از تحصیلات او در این دانشگاه وجود ندارد.

او همچنین ادعا کرده بود که در سال ۲۰۰۱ در کالخ گرتون دانشگاه کمبریج "تحقیقات علمی" انجام داده اما یک سخنگوی این دانشگاه با اشاره به قوانین حفاظت از اطلاعات گفت نمی تواند این اظهارات را رد یا تایید کند.

او ادعاهای مشابه دیگری داشته که با تردید روبرو شده.

اما جنبش پنج ستاره از نامزدی او حمایت کرد و گفت که او قربانی یک کمپین "افترا" است.

بیشتر بخوانید: