مذاکرات آمریکا و کره شمالی برای مقدمه چینی اجلاس سران

هنوز روشن نیست رهبران آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد یا نه
توضیح تصویر،

هنوز روشن نیست رهبران آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد یا نه

یک هیات دیپلماتیک آمریکایی در ناحیه مرزی غیرنظامی بین دو کره با هیاتی از کره شمالی دیدار و درباره نشست احتمالی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مذاکره کرده است.

سونگ کیم، دیپلمات کهنه کار و سفیر سابق ایالات‌متحده در کره جنوبی، سرپرستی هیات آمریکایی را برعهده دارد. او در پانمونجوم (دهکده آشتی) با چو سون هویی، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی مذاکره می کند.

به نظر می رسد واشنگتن و پیونگ یانگ تلاش تازه ای را برای برگزاری دیدار لغو شده آقایان کیم و ترامپ در موعد ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) آغاز کرده باشند. رسانه های آمریکا گزارش می دهند که گروهی از مقامات ارشد آمریکایی هم به سرپرستی جو هاگین، از معاونان رئیس دفتر دونالد ترامپ، عازم سنگاپور شده تا به مسائل لجستیکی دیدار احتمالی بپردازند.

روز یکشنبه (۲۷ مه) آقای ترامپ در شبکه توییتر از اعزام هیاتی از دیپلمات های آمریکایی برای دیدار با مقامات کره شمالی خبر داد و نوشت: "من حقیقتا اعتقاد دارم که کره شمالی ظرفیت درخشانی دارد و روزی از نظر اقتصادی و مالی کشور بزرگی خواهد شد."

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

این دومین دیدار رهبران دو کره است

او افزود: "کیم جونگ اون در این باره با من موافق است. این اتفاق خواهد افتاد!"

رهبران دو کره روز شنبه به طور غیرمنتظره در پانمونجوم دیدار کردند. در پی آن دیدار، رهبر کره شمالی به رئیس‌جمهوری کره جنوبی، مون جائه-این گفته بود که او همچنان به برگزاری جلسه دیدار سران دو کشور کره‌ شمالی و ایالات‌متحده در سنگاپور، پایبند است.

رئیس جمهوری کره جنوبی هم سپس به خبرنگاران گفت که کیم جونگ- اون خواهان غیراتمی شدن شبه جزیره کره است اما تاکید کرد که رهبر کره شمالی مطمئن نیست که آیا آمریکا ثبات دولتش را تضمین می‌کند یا نه.

دونالد ترامپ چند روز پیش در نامه‌ای رسمی به کیم جونگ اون دیدار برنامه‌ریزی شده این دو رهبر را لغو کرده بود؛ هرچند آقای ترامپ یک روز بعد باز هم از احتمال انجام این دیدار خبر داد.

یک ماه قبل هم کیم جونگ- اون با پای پیاده از مرز دو کره و خط آتش‌بس دو کشور عبور کرد تا در خاک کره جنوبی با مون جائه-‌این دیدار کند.

کیم جونگ- اون نخستین رهبر کره شمالی است که از زمان توقف خصومت ها در جنگ کره در سال ۱۹۵۳، پا به کره جنوبی گذاشت. دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند و در حال آتش‌بس هستند.