روسیه بر خروج سریع نیروهای غیرسوری از مرز سوریه و اسرائیل تاکید کرد

لاوروف حق نشر عکس Getty Images
Image caption لاوروف گفته با آمریکا و اردن بر سر خروج نیروهای غیر سوری از مناطق مرزی جنوب آن کشور توافق شده است

روسیه تاکید کرده است که نیروهای غیرسوری باید هرچه زودتر مناطق مرزی جنوب سوریه را ترک کنند.

خبرگزاری روسی تاس گزارش کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری در مسکو گفته است که "تمامی نیروهای غیرسوری باید هرچه زودتر از مناطق مرزی سوریه با اسرائیل در جنوب سوریه خارج شوند."

براساس این گزارش، آقای لاوروف گفته است که "روسیه دارای توافق‌های کاملا مشخصی در مورد شرایط منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوریه است." وی افزوده است که "این توافق‌ها با آمریکا و اردن صورت گرفته و اسرائیل نیز هنگام تدوین متن و امضای این توافقنامه‌ها کاملا در جریان امر قرار داشت."

به گفته آقای لاوروف، در این توافقنامه‌ها تصریح شده که منطقه کاهش تنش باعث بهبود ثبات و امنیت شود و تمامی نیروهای غیر سوری باید از این منطقه خارج شوند" و افزوده است که "به نظر ما، خروج نیروهای غیر سوری باید هرچه زودتر صورت گیرد."

+ پایگاه هوایی سوریه هدف حمله هوایی قرار گرفت

+ سوریه: خروج نیروهای ایرانی در دستور کار نیست

+ ایران خروج نیروهایش از سوریه را مشروط به رفع خطر تروریسم کرد

+ لاوروف اظهارات قاسم سلیمانی در مورد اسرائیل را محکوم کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نتانیاهو در ملاقات با پوتین حضور نظامی ایران در سوریه را برای اسرائیل غیر قابل قبول توصیف کرد

سرگئی لاوروف گفته است که "ما در حال حاضر در همکاری با همتایان اردنی و آمریکایی خود مشغول بررسی همین موضوع هستیم."

به نوشته تاس، روسیه، اردن و آمریکا در ژوئیه سال ۲۰۱۷ در هماهنگی با هم به توافقی در مورد ایجاد منطقه کاهش تنش دست یافتند که شامل سه استان درعا، قنیطره و سویدا واقع در جنوب غرب سوریه بوده است. ناظران می‌گویند منظور وزیر خارجه روسیه از "کاهش تنش" جلوگیری از برخورد احتمالی نظامی بین اسرائیل و نیروهای ایرانی یا تحت حمایت ایران در جنوب سوریه است که می تواند باعث ناآرامی گسترده از جمله در مرز با اردن شود.

این خبرگزاری می‌افزاید که در ماه‌های اخیر، شرایط منطقه به وخامت گراییده و به نقل از وزیر خارجه روسیه گزارش کرده است عامل این وضعیت "حضور گروه‌های مخالف و تروریستی و از نظر روسیه یاغی یعنی جبهه نصرت و گروه دولت اسلامی /داعش/ هستند که با برخورداری از حمایت ایالات متحده در نظر دارند تا در مناطق تحت تسلط خود حکومت خودمختار تشکیل دهند و این می‌تواند زمینه ساز تجزیه سوریه شود." روسیه گروه‌های مخالف حکومت سوریه را "تروریست" و وابسته به داعش می‌نامد و ایالات متحده را به حمایت از داعش متهم می‌کند.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption همایش مدافعان حرم در تهران - مدافعان حرم برای حمایت و کمک به نیروهای بشار اسد به سوریه اعزام شده‌اند

در جنگ داخلی سوریه، آمریکا از برخی گروه‌های داخلی در جنگ علیه داعش حمایت می‌کند و در مواردی، نیروهای دولتی سوریه را که در صدد حمله به مواضع داعش در نزدیک مناطق تحت کنترل چنین گروه‌هایی بوده‌اند هدف حمله هوایی قرار داده است. سوریه و روسیه چنین حملاتی را به منزله حمایت از داعش دانسته و آن را به شدت محکوم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حال حاضر، مناطق مجاور بلندی‌های جولان در مرز سوریه با اسرائیل عمدتا در دست نیروهای شورشی مخالف دولت سوریه است و نیروهای دولتی سوریه و نفرات حزب‌الله لبنان در برابر آنها مستقر هستند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارشی پیرامون اظهارات وزیر خارجه روسیه نوشته است که حملات اخیر اسرائیل به مراکز نظامی مرتبط با ایران در سوریه و هشدار مقامات اسرائیلی در مورد مخالفت با ادامه حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه باعث تاکید مجدد روسیه بر خروج نیروهای خارجی از خاک سوریه شده است.

اخیرا نخست وزیر اسرائیل به روسیه سفر و با رئیس جمهوری آن کشور گفتگو کرد. گفته شد که محور این مذاکرات نگرانی اسرائیل از حضور نظامی ایران در سوریه بوده است. برخی منابع اسرائیلی گفته‌اند که نگرانی دولت این کشور صرفا از حضور نظامیان ایرانی در مناطق مرزی سوریه نیست بلکه چنین حضوری در هر نقطه از خاک سوریه را غیر قابل قبول می‌دانند و بر خروج کامل نظامی ایران پس از پایان جنگ داخلی سوریه تاکید دارند.

در جنگ داخلی سوریه، ایران از ابتدا از حامیان اصلی حکومت بشار اسد بوده و نیروهایی را تحت عنوان "مدافعان حرم" برای کمک نظامی به ارتش سوریه به آن کشور اعزام کرده است. مقامات ایرانی در گذشته تاکید داشتند که نیروهای ایرانی صرفا برای ماموریت های مستشاری به سوریه اعزام شده‌اند و در عملیات رزمی شرکت ندارند هر چند تا کنون شماری از آنها در سوریه کشته شده‌اند. همچنین، شبه‌نظامیان گروه حزب‌الله لبنان، که تحت حمایت ایران هستند، در کنار نیروهای سوری در جنگ داخلی آن کشور حضور داشته‌اند.