'نیمی از کودکان جهان در معرض فقر، مناقشات و تبعیض جنسیتی هستند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیمی از کودکان جهان در معرض فقر، جنگ و تبعیض جنسیتی هستند

یک سازمان خیریه بین المللی مستقر در بریتانیا در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است که نیمی از کودکان جهان در معرض فقر، مناقشه یا تبعیض جنسیتی علیه دختران هستند.

بنیاد حمایت از کودکانSave the Children در گزارش خود گفته است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون کودک در سراسر جهان در معرض یکی از این سه چالش هستند و ۱۵۳ میلیون نفر از آنها از هر سه مورد رنج می برند.

این بنیاد خیریه در گزارش خود نوشته که شرایط کلی کودکان جهان در یک سال گذشته بهتر شده اما سرعت بهبود همچنان کندتر از میزان مورد انتظار است.

این گزارش در آستانه روز بین المللی کودکان در اول ژوئن، یازدهم خرداد، منتشر شده است.

بر این اساس، از بین ۱۷۵ کشور مورد بررسی، وضع کودکان در ۹۵ کشور بهتر شده ولی اوضاع آنها در ۴۰ کشور رو به وخامت گذاشته است.

بر این اساس، یک میلیارد کودک در کشورهای فقیر زندگی می کنند، ۲۴۰ میلیون کودک در معرض مناقشات هستند و ۵۷۵ میلیون دختر در جوامعی حضور دارند که زنان از تبعیض جنسیتی رنج می برند.

بنیاد خیریه حمایت از کودکان در گزارشش از سنگاپور، اسلوونی، نروژ، سوئد و فنلاند به عنوان پنج کشور برتر از جهت وضع زندگی کودکان نام برده است.

کودکان در ده کشور غرب و مرکز آفریقا از جمله نیجر، مالی و چاد در بدترین وضع هستند.

رتبه بندی آمریکا، روسیه و چین در این گزارش به ترتیب ۳۶، ۳۷ و ۴۰ است.

عواملی مانند مرگ و میر کودکان، سوء تغذیه، فقر آموزشی و ازدواج اجباری کودکان از جمله عوامل در نظر گرفته شده در اعطای امتیاز به کشورها در این گزارش بوده است.

بیشتر بخوانید:

تعداد کودکان فقیر در بریتانیا 'به شدت افزایش یافته است'

آیا رژیم غذایی مدیترانه‌ای در مدیترانه فراموش شده است؟

موضوعات مرتبط