سفر لاوروف به کره شمالی؛ ادامه رایزنی آمریکا و کره شمالی در مورد نشست رهبران

لاوروف

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

لاوروف در سفر به پیونگ‌یانگ با رهبر کره شمالی دیدار کرده است

همزمان با ادامه مذاکرات بین کره شمالی و آمریکا در مورد نشست رهبران دو کشور، وزیر خارجه روسیه به کره شمالی سفر کرده است.

روز پنجشنبه، ۱۰ خرداد (۳۱ مه)، خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، برای ملاقات و گفتگو با ری یونگ-هو، وزیر خارجه کره شمالی وارد پیونگ‌یانگ، پایتخت این کشور شده است. خبرگزاری کره شمالی گفته است که دیدار آقای لاوروف از کره شمالی دو روز طول خواهد کشید.

آقای لاوروف در روز اول سفر به پیونگ‌یانگ با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، ملاقات کرد و با هیئت همراه، مذاکراتی را با وزیر خارجه و مقامات وزارت خارجه آن کشور انجام داد. مقامات کره‌ای گفته‌اند که آقای لاروف از رهبر کره شمالی برای دیدار از کشورش دعوت کرده است. او در این دیدار در اشاره به برنامه ملاقات رهبران کره شمالی و آمریکا، گفت روسیه امیدوار است دو طرف "با دقت و ظرافت" این گفتگوها را به پیش ببرند.

این اولین دیدار وزیر خارجه روسیه از کره شمالی از سال ۲۰۰۹ به این سو است و به گفته مقامات روسی، گفتگو درباره روابط دوجانبه و شرایط شبه‌جزیره کره در دستور کار مذاکرات دو طرف قرار دارد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نشست هیئت روسی با مقامات کره شمالی - لاوروف طرحی متفاوت با آمریکا را برای حل بحران شبه‌جزیره کره ارائه داده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای لاوروف هنگام ورود به فرودگاه پیونگ‌یانگ گفت که دولت روسیه از "لغو تدریجی" تحریم‌های هسته‌ای و موشکی علیه کره شمالی حمایت می‌کند. اظهارات سرگئی لاوروف ظاهرا حاکی از آن است که دولت روسیه معتقد است که کره شمالی نباید ملزم شود برنامه هسته‌ای خود را به یکباره کنار بگذارد.

وی گفت: "در مورد تحریم‌ها، کاملا آشکار است که اکنون که قرار است ما مذاکره در مورد حل و فصل بحران هسته‌ای در شبه جزیره کره را آغاز ‌کنیم، این موضوع نیز پذیرفته شود که راه حل نهایی نمی‌تواند بدون لغو تحریم‌ها جامعیت داشته باشد."

وزیر خارجه روسیه افزود: "این هدف نمی‌تواند به طور ناگهانی و به یکباره تحقق یابد و غیراتمی شدن شبه‌جزیره نمی‌تواند در یک مرحله فوری صورت گیرد بلکه لازم است گام به گام پیش برود و در هر گام هم هر یک از دو طرف نیم قدم به سوی طرف مقابل گام بردارد."

گفته شده است که هدف روسیه از اعزام وزیر خارجه آن کشور به کره شمالی سهیم شدن در روند حل و فصل اختلاف دیرینه بین کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی است که در سال گذشته به مرحله بحرانی رسید و در مواردی با تهدید متقابل رهبران آمریکا و کره شمالی در مورد حمله اتمی همراه بود. ابتکار کیم جونگ-اون در پیشنهاد گفتگوی مستقیم با رئیس جمهوری آمریکا و قبول این دعوت از سوی دونالد ترامپ احتمالا باعث نگرانی دولت روسیه در این زمینه شده است که در صورت موفقیت این مذاکرات، نقش روسیه در شبه جزیره کره و کل منطقه بسیار کمرنگ خواهد شد در حالیکه این کشور چه در زمان شوروی سابق و چه پس از آن، معمولا از معدود دوستان حکومت کره شمالی بوده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کیم یونگ-چول مقام نزدیک به رهبر کره شمالی (ردیف جلو چپ) و مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا (ردیف جلو راست) درباره برنامه و دستور کار دیدار احتمالی رهبران دو کشور گفتگو کرده‌اند

نظر سرگئی لاوروف در مورد برچیدن تدریجی برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی در برابر لغو تدریجی تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل و تحریم‌های یکجانبه آمریکا در حالی ابراز می‌شود که ایالات متحده تاکید داشته است که برای لغو تحریم‌ها و بهبود روابط با کره شمالی، لازم است آن کشور با غیراتمی شدن فوری موافقت کند. رهبر کره شمالی از موافقت خود با غیراتمی شدن سخن گفته اما از برخی اظهارنظرهای منتشر شده در منابع کره شمالی به نظر می‌رسد که آن کشور مایل است توافق در این مورد به نحوی باشد که غیراتمی شدن و لغو تحریم‌ها تدریجی باشد.

همزمان، گزارش‌های خبری حاکی از آن است ادامه گفتگو بین مقامات کره شمالی و آمریکا به منظور فراهم کردن زمینه دیدار رهبران دو کشور ادامه داشته است.

دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون در ابتدا برای روز ۱۲ ژوئن در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود اما پس از آنکه در روز ۲۴ مه، یک مقام وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه شدیداللحنی مواضع برخی مقامات آمریکای و به خصوص معاون رئیس جمهوری در مورد روند مذاکرات سران را مورد حمله شدید قرار داد و از امکان لغو این دیدار سخن گفت، آقای ترامپ اعلام کرد که "با توجه به مواضع خصمانه کره شمالی" این ملاقات را مفید نمی‌داند و آن را لغو کرد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پومپئو در سفر به کره شمالی با کیم جونگ-اون دیدار کرد

ساعاتی بعد قائم مقام وزارت خارجه کره شمالی با صدور یک بیانیه دیگر، ضمن ابراز تاسف از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، در مورد بیانیه قبلی این وزارتخانه توضیحاتی داد و ضمن ستایش از "شهامت رئیس جمهوری آمریکا" گفت که کیم جونگ-اون همچنان مشتاق برگزاری این دیدار است. در پی انتشار این بیانیه، رئیس جمهوری آمریکا نیز امکان انجام این دیدار در زمان و مکان قبلی را مطرح کرد هرچند هنوز هیچیک از دو طرف در این مورد اطلاعیه رسمی صادر نکرده است.

روز گذشته یکی از مقامات نزدیک به رهبر کره شمالی که برای گفتگو پیرامون نشست رهبران دو کشور به نیویورک سفر کرده، مذاکراتی را با وزیر خارجه آمریکا انجام داده است. گفته می‌شود که هیئت‌های دیگری از دو کشور در منطقه غیرنظامی بین دو کره و سنگاپور جلساتی را در مورد مقدمات اجلاس رهبران برگزار کرده‌اند.

برخی رسانه‌های خبری به نقل از منابع نزدیک به مذاکره‌کنندگان آمریکایی گفته‌اند که ایالات متحده همچنان خواستار آن است که رهبر کره شمالی در جریان نشست سران موافقت خود را با کنار گذاشتن فوری برنامه اتمی "به شکلی نهایی و قابل راستی‌آزمایی" اعلام دارد و در مقابل، ایالات متحده نیز لغو تحریم‌ها و آغاز کمک به بهبود شرایط اقتصادی کره شمالی را اعلام دارد.

جنگ کره در سال ١٩٥٠ با حمله نظامی کره شمالی به کره جنوبی آغاز شد. در این جنگ، کره شمالی از حمایت شوروی و چین، برخوردار بود و آمریکا در راس یک ائتلاف بین‌المللی از کره جنوبی حمایت می‌کرد.

جنگ کره در سال ١٩٥٣ با امضای توافقنامه ترک مخاصمه بین کره شمالی در یکطرف، و کره جنوبی و ایالات متحده در طرف دیگر پایان یافت اما هنوز بین دو طرف معاهده صلح امضا نشده و آنها رسما در وضعیت جنگی به سر می‌برند. حکومت شمالی نبود معاهده صلح را خطری برای موجودیت خود دانسته است. امضای معاهده صلح می‌تواند از جمله امتیازات ایالات متحده به کره شمالی باشد.