محکومیت لیتوانی و رومانی به دلیل شکنجه در زندان‌های مخفی آمریکا

یک زندانی گوانتانامو

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آمریکا مظنونان به اقدام تروریستی را بدون تفهیم اتهام در زندان گوانتانامو زندانی می‌کند

قضات دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا دو کشور لیتوانی و رومانی را به دلیل نقض حقوق دو مظنون به همکاری با القاعده محکوم کردند. بر اساس این حکم مقامات این دو کشور به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اجازه دادند که این دو نفر را در زندان‌های مخفی نگهداری و شکنجه کنند.

آمریکا ابو زبیده و عبدالرحمن النشیری را پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا بازداشت کرده و این دو در حال حاضر در زندان گوانتانامو زندانی هستند.

بر اساس حکم دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا این دو کشور قانون ممنوعیت شکنجه در اروپا را نقض کرده‌اند.

پیشتر این دادگاه کشور لهستان را هم محکوم کرده بود که در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی در انتقال غیرمجاز این دو نفر به زندان‌های مخفی آمریکا در داخل خاک لهستان برای بازجویی کمک کرده است.

زندان‌های مخفی سازمان سیا که در آن برای شکنجه و بازجویی افراد استفاده می‌شد، سال‌های متمادی پس از حوادث یازدهم سپتامبر مخفی نگهداشته شد و حتی درخواست بازدید و تحقیق مقامات رسمی آمریکا از این اماکن از سوی سازمان سیا رد شد.

ابوزبیده یک مرد فلسطینی متولد عربستان سعودی و عبدالرحمن النشیری، اهل عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ در پاکستان بازداشت شدند. این دو متهم هستند که از اعضای ارشد القاعده هستند.

در حکم دادگاه اتحادیه اروپا آمده است که رومانی در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی میزبان یک زندان مخفی سازمان امنیت آمریکا بوده است و النشیری "در شرایط بسیار سختی" در این زندان نگهداری می‌شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بر اساس نتیجه گیری دادگاه اتحادیه اروپا لیتوانی هم با آمریکا در شکنجه و نگهداری در "شرایط غیرانسانی" ابوزبیده همکاری کرده است . سازمان سیاه در لیتوانی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ زندان مخفی داشته است.

هر دو کشور در انتقال این زندانی‌ها به یک زندان دیگر با آمریکا همکاری کرده اند که بنا به نظر قضات دادگاه اتحادیه اروپا این اقدام باعث شده که آنها "در معرض خطر بدرفتاری‌های بیشتر" قرار بگیرند.

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکا، ماموران سیا در این زندان‌های مخفی که به "مراکز تاریک" شهرت یافته بودند از "روش‌های پیشرفته بازجویی" استفاده می‌کرده‌اند؛ روش‌هایی چون ایجاد حالت خفگی مصنوعی با ریختن آب روی صورت زندانی یا نگهداری آنها در محیط بدون نور.

این "مراکز سیاه" با به قدرت رسیدن باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مخالفت او با شکنجه تعطیل شد هر چند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی پس از راه یافتن به کاخ‌ سفید نسبت به استفاده از روش‌های سخت‌گیرانه با هدف پیشگیری از حملات تروریستی در خاک آمریکا ابراز تمایل کرده است.