جنجال بر سر آوازخوانی 'عریان' دختران در آفریقای‌جنوبی

A still from the video of the performance

منبع تصویر، DispatchLive

وزیر آموزش و پرورش آفریقای‌جنوبی نسبت به ظاهر شدن "عریان" یک گروه کر دختران روی صحنه اعتراض کرده و خواستار تحقیقات در این باره شده است.

انجی متشیگا، وزیر آموزش و پرورش آفریقای‌جنوبی گفته از دیدن این گروه رقص و آواز سنتی دختران که تنها روپوش سنتی اینکسیو بر بخشی از پایین تنه خود داشته‌اند "عمیقا ناراحت شده" است.

این وزیر آفریقای‌جنوبی گفته آنچه روی داده بر خلاف "ارزش‌های فرهنگی و شئونات" آفریقای‌جنوبی بوده است.

آن طور که در تصاویر ویدئویی منتشر شده از اجرای این گروه از دختران دیده می‌شود تعدادی از آنها که لباس و زیورآلات سنتی قبایل آفریقایی را بر تن و گردن دارند در حالی پستان‌هایشان رهاست می‌رقصند و به سمت تماشاگران می‌چرخند و باسن‌های برهنه خود را شبیه به آنچه در رقص‌های آیینی آفریقایی دیده می‌شود می‌لرزانند.

با وجود این، رهبر این گروه هنری با دفاع از عملکرد خود گفته از این اجرا احساس غرور می‌کند.

بنابر گزارشی که وبسایت دیلی دیسپچ آفریقای‌جنوبی منتشر کرده سرپرست این گروه کر دختران گفته: "ما به فرهنگ و رسوم خوسا خود افتخار می‌کنیم. ما به لباس‌های حصیری سنتی خود مفتخریم."

خوساها دومین جمعیت بزرگ مردمان بانتو آفریقایی را تشکیل می‌دهند.

تصاویر ویدئویی مربوط به این رقص چند روز پیش منتشر شد که مربوط به یک جشنواره در شهر متاتا در کیپ شرقی بود و در آن دختران در حالی که نیمه بالای تن آنها کاملا عریان است و با یک اینکیسو (روپوش سنتی) که پشت ندارد فقط جلوی اندام تناسلی خود را پوشانده‌اند دیده می‌شوند."

منبع تصویر، @DBE_SA

توضیح تصویر،

انجی متشیگا، وزیر آموزش و پرورش آفریقای‌جنوبی می‌گوید این جشنواره از دختران بهره‌برداری کرده است

وزیر آموزش و پرورش این کشور در گقتگو با خبرگزاری فرانسه گفته: "این که بدن برهنه دختران نوجوان را این چنین در معرض دید قرار دهیم، کاملا نامناسب و به نوعی بهره‌کشی" از آنها محسوب می‌شود.

"این هیچ ارتباطی به افتخار به فرهنگ و سنت ندارد، بلکه موضوع این است که هیج نیازی نیست که دختران برهنه نمایش اجرا کنند."

"این هتک آبروست و کاملا در تضاد با ارزش‌های فرهنگی ماست."