دیدار ترامپ و نخست وزیر ژاپن؛ سفر مقام سنگاپوری به کره شمالی

ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آبه و همسرش در ماه آوریل هم به واشنگتن سفر کرد. نخست وزیر ژاپن تلاش دارد خواست‌های ژاپن در نشست رهبران آمریکا و کره شمالی نادیده گرفته نشود

در آستانه نشست رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در هفته آینده، دیدارهایی بین رهبران آمریکا و ژاپن صورت می‌گیرد و یک مقام سنگاپوری برای گفتگو پیرامون ترتیبات این نشست عازم کره شمالی شده است.

روز پنجشنبه، ١٧ خرداد (٧ ژوئن)، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در واشنگتن با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار می‌کند و انتظار می‌رود محور گفتگوهای دو طرف را نشست آقای ترامپ با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی تشکیل دهد. این نشست روز ١٢ ژوئن، پنج روز دیگر، در سنگاپور برگزار خواهد شد.

قرار است پس از ملاقات آقایان ترامپ و آبه، دو طرف در یک نشست خبری در کاخ سفید شرکت کنند و پس از آن، نخست وزیر ژاپن برای ملاقات با مقامات کانادایی رهسپار آن کشور خواهد شد.

از زمان اعلام تصمیم رهبران کره شمالی و آمریکا برای مذاکره رو در رو، دولت ژاپن تاکید داشته است که در جریان این مذاکرات آمریکا باید در زمینه کاهش فشار بر کره شمالی محتاطانه رفتار کند و از اعتماد ناموجه به وعده‌های طرف مقابل خودداری ورزد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مایک پومپئو (راست) و ویویان بالاکریشنان، وزیران خارجه آمریکا و سنگاپور - بالاکریشنان در سفر به واشنگتن با مقامات آمریکایی در مورد ترتیبات نشست سنگاپور گفتگو کرد

اگرچه این نخستین دیدار مستقیم یک رئیس جمهوری آمریکا و یک رهبر کره شمالی است، اما در گذشته مذاکراتی بین نمایندگان آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن، به خصوص کره جنوبی و ژاپن، با کره شمالی صورت گرفته و در مواردی کره شمالی به خواست‌های طرف مقابل به خصوص خودداری از پیشبرد برنامه تسلیحات اتمی در برابر دریافت کمک اقتصادی واکنش مساعد نشان داده است.

به گفته مقامات ژاپنی، در تمامی این موارد، حکومت کره شمالی پس از رفع فشار خارجی، وعده‌های خود را به بهانه‌های مختلف نادیده گرفته است. برخی تحلیلگران گفته‌اند که در نظام سیاسی کره شمالی، نظامیان از نقش محوری سیاسی و امتیازات گسترده اقتصادی و اجتماعی برخوردارند و با استناد به "خطر تهاجم خارجی" به خصوص خصومت آمریکا، موقعیت ممتاز خود را توجیه می‌کنند. کاهش تنش بین کره شمالی و آمریکا و متحدان آن می‌تواند به تضعیف موقعیت ارتش منجر شود. برخی ناظران این سئوال را مطرح کرده‌اند که آیا کیم جونگ-اون از اقتدار داخلی کافی برخوردار است که بتواند تنش‌زدایی در سیاست خارجی را به اجرا بگذارد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هتل کاپولا در جزیره تفریحی سنتوزا، سنگاپور - مقامات آمریکایی دلیل انتخاب سنگاپور را شرایط امنیتی این کشور عنوان کرده‌اند

آقای آبه قبل از ترک توکیو به خبرنگاران گفت که امیدوار است بتواند با دونالد ترامپ در زمینه "رویکرد نسبت به کره شمالی" به هماهنگی و توافق دست یابد. ژاپن مایل است علاوه بر برنامه اتمی و موشکی کره شمالی، رئیس جمهوری آمریکا موضوع شهروندان "ربوده شده" ژاپنی را هم در مذاکره با کیم جونگ-اون مطرح کند. به گفته دولت ژاپن، این افراد در دهه‌های ١٩٧٠ و ١٩٨٠ توسط کره شمالی ربوده و به آن کشور برده شدند. ژاپن امیدوار است بتواند اطلاعاتی در مورد وضعیت آنان کسب کند.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار قبلی با نخست وزیر ژاپن در ماه آوریل گفت که قطعا این موضوع را در نشست با رهبر کره شمالی مطرح خواهد کرد. در عین، در هفته‌های اخیر، کره شمالی و کره جنوبی بیش از ژاپن در مرکز توجه سیاست منطقه‌ای آمریکا قرار گرفته‌اند و به همین دلیل، ممکن است دولت ژاپن نسبت به نادیده گرفتن خواست‌های خود در نشست ١٢ ژوئن احساس نگرانی کرده باشد.

سفر وزیر خارجه سنگاپور

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز پنجشنبه، ویویان بالاکریشنان، وزیر خارجه سنگاپور برای ملاقات با مقامات کره شمالی به پیونگ‌یانگ، پایتخت این کشور سفر می‌کند. آقای بالاکریشنان اوایل هفته جاری از واشنگتن دیدار و با وزیر خارجه آمریکا ملاقات کرد .

قرار است او در پیونگ‌یانگ با ری یونگ-هو، وزیر خارجه کره شمالی گفتگو کند و ملاقاتی هم با کیم یونگ-نام، رئیس مجمع عالی خلق (پارلمان) کره شمالی داشته باشد.. کیم یونگ-نام سمت ریاست تشریفاتی کره شمالی را نیز برعهده دارد و دیدار او با وزیر خارجه کره شمالی نشانه آن است که مقامات کره شمالی مایل به قدردانی از سنگاپور به عنوان میزبان نشست سران هستند.

از زمان درگذشت کیم ایل-سونگ، پدر بزرگ رهبر فعلی کره شمالی که عنوان رئیس جمهوری این کشور را داشت، به احترام او این عنوان به فرد دیگری داده نشده و و نقش رئیس کشور به رئیس مجمع عالی خلق داده شده هرچند در این کشور، قدرت در دست رهبر متمرکز است.

روز گذشته اعلام شد که نشست رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در یک هتل واقع در جزیره سنتوزا، متعلق به سنگاپور برگزار خواهد شد.

سنگاپور دارای روابط دیپلماتیک با کره شمالی و آمریکاست و مقامات آمریکایی گفته‌اند که انتخاب سنگاپور به دلایل امنیتی صورت گرفته است. دفاتر منطقه‌ای بسیاری از شرکت‌های عمده آمریکایی در سنگاپور واقع شده و نیروی دریایی آمریکا نیز مرتبا از امکانات بنادر این کشور استفاده می‌کند.

در سال ٢٠٠٨، وزیر خارجه وقت سنگاپور به کره شمالی سفر و از یک منطقه ویژه صنعتی آن کشور دیدن کرد اما با مقامات ارشد آن کشور دیداری نداشت.