سازمان ملل سران شبکه قاچاق انسان از لیبی را تحریم کرد

صدها هزار نفر از مردم آفریقا به امید رسیدن به اروپا به لیبی می‌روند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

صدها هزار نفر از مردم آفریقا به امید رسیدن به اروپا به لیبی می‌روند

شورای امنیت سازمان ملل متحد، شش نفر از روسای شبکه قاچاق انسان در لیبی را تحریم کرده است. این نخستین بار است که قاچاقچیان انسان به فهرست تحریم‌های بین‌المللی اضافه می‌شوند.

از این شش فرد، چهار نفرشان لیبیایی هستند که رئیس گارد ساحلی منطقه یکی از آنهاست و دو نفر دیگر هم اریتره‌ای هستند.

قاچاقچیان از وضعیت ناامنی در لیبی استفاده کرده و صدها هزار نفر را از مسیر دریا از آفریقا به اروپا می‌برند.

بسیاری از این مهاجران در اردوگاه‌ها نگهداری می‌شوند و قاچاقچیان کتکشان می‌زنند.

تحریم‌های شورای امنیت شامل ممنوعیت سفر برای این شش نفر و ضبط اموال است. این تحریم‌ها حاصل پیشنهادی است که هلند ارائه داده و کشورهای دیگر از آن حمایت کرده‌اند. پیش‌نویس طرح این تحریم‌ها بیش از یک ماه پیش ارائه شده بود اما روسیه برای آنکه شواهد علیه این شش نفر را بررسی کند تصویب تحریم‌ها را به تعویق انداخته بود.

طراحی این تحریم‌ها بعد از آن اتفاق افتاد که شبکه خبری سی‌ان‌ان در سال گذشته تصاویری از حراج مردانی که در لیبی به بردگی فروخته می‌شدند نشان داد.

نیکی هیلی، فرستاده دائم آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفت: "پاییز گذشته تصاویر مهاجرانی که در لیبی به بردگی فروخته می‌شدند وجدان‌هایمان را به درد آورد و شورای امنیت قول داد که دست به کار شود. "

تحریم شدگان کیستند؟

یکی از این شش نفر، ارمیاس قرمی، است که سازمان ملل درباره او گفته: «یکی از مهم‌ترین بازیگران آفریقای سیاه در عرصه قاچاق مهاجران در لیبی است.»

پنج نفر دیگر اینها هستند: ۱- فیتوی عبدالرزاق از اریتره ۲- احمد عمر الدباشی، رهبر یک گروه شبه‌نظامی در لیبی ۳- مصعب ابو قرین از لیبی ۴- محمد کشلف، رئیس گروهان شهدا النصر در غرب لیبی ۵- عبدالرحمان المیلاد، رئیس گارد ساحلی منطقه‌ای در لیبی.

لیبی شاه‌راه عبور از آفریقا به اروپا شده است. بعد از سقوط معمر قذافی، دیکتاتور لیبی، و جنگ قدرت بین گروه‌های مختلف لیبی بی‌قانون شده است.

اتحادیه آفریقایی در ماه دسامبر سال گذشته گفت که بین چهارصد تا هفتصدهزار نفر مهاجر در بیش از ۴۰ اردوگاه در لیبی در وضعیت بدی نگهداری می‌شوند.

سازمان بین‌المللی مهاجران اعلام کرد که در سال گذشته آمار مهاجران کشته شده در دریای مدیترانه که از لیبی به امید رسیدن به اروپا دل به دریا زده بودند از سه هزار و صد نفر گذشته است.