ترامپ با طرح تجارت بدون تعرفه اجلاس جی ۷ را ترک کرد

این عکس را حساب رسمی خانم مرکل در اینستاگرام منتشر کرده که آقای ترامپ را با گاردی بسته در برابر دیگر رهبران جهان نشان می‌دهد حق نشر عکس JESCO DENZE
Image caption این عکس را حساب رسمی خانم مرکل در اینستاگرام منتشر کرده که آقای ترامپ را با گاردی بسته در برابر دیگر رهبران جهان نشان می‌دهد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید با رهبران گروه جی ۷ که در کانادا گرد هم آمده‌اند اجلاسی سازنده داشته است اما سران شش قدرت اقتصادی دیگر در کبک کانادا از تصمیم آمریکا برای وضع تعرفه‌ واردات آلومینیوم و فولاد به شدت ناراضی هستند.

متحدان سنتی آمریکا، همچون فرانسه، آلمان، بریتانیا و کانادا به شدت از این تصمیم آمریکا ناراضی‌اند و آن را زمینه‌ساز آغاز یک جنگ تجاری می‌دانند.

با وجود این، در پایان اجلاس سران گروه هفت گزارش شد که هر هفت رهبر متن بیانیه مشترک این اجلاس را امضاء کرده‌اند؛ این در حالی است که طی چند روز گذشته رسانه‌های آمریکا نسبت به انزوای آقای ترامپ در این اجلاس و احتمال بالای به توافق نرسیدن او با شش رهبر دیگر بر سر بیانیه پایانی بارها گمانه‌زنی کرده بودند.

آقای ترامپ که روز شنبه (نهم ژوئن) کبک را زودتر از پایان اجلاس ترک کرد تا مستقیما به سنگاپور برود، می‌گوید تمرکزش فعلا بر دیدار روز سه‌شنبه (دوازهم ژوئن) با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی است تا بلکه بتواند بحران هسته‌‍ای در شبه جزیره کره را حل کند.

در حالی که آقای ترامپ جلسه با رهبران حاضر در اجلاس را بسیار سازنده توصیف کرده سایر رهبران حاضر در کبک کانادا در این باره هنوز اظهار نظر نکرده‌اند اما حساب کاربری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عکسی را در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده که او را در حالی که به همراه امانوئل مکرون، ترزا می و شینزو آبه دور آقای ترامپ حلقه زده‌اند نشان می‌دهد و آقای ترامپ که برخلاف سایرین روی صندلی نشسته و بالای سر او جان بولتون، مشاور امنیت ملی او دیده می‌شود به نظر در حال شنیدن نظر مخالفان خود است.

با وجود این، رئیس جمهوری آمریکا که پیش از ترک اجلاس با خبرنگاران حرف می‌زد ضمن پرتنش خواند اجلاس سران جی ۷ امسال، گفت: "بدون تعرفه و بدون هیچ مانع تجاری؛ این چنین باید باشد؛ حتی بدون یارانه. من هم گفتم باید عاری از تعرفه (تجارت کنیم). اما این رابطه باید دو سویه و منصفانه باشد."

بحث اصلی آقای ترامپ و مشاورانش در تبیین علت وضع تعرفه‌ها این است که کشورهای دیگر بدون مواجهه با تعرفه قابل توجه که در برخی موارد صفر درصد است به بازار بزرگ آمریکا وارد می‌شوند اما در عوض با وضع تعرفه و موانع برای صادرات آمریکا به این کشورها برای ورود تولیدکنندگان آمریکایی به بازارهای خود مانع‌تراشی می‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ترامپ اروپا را به قطع روابط تجاری تهدید کرد

پس از ترک زودهنگام اجلاس از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا رهبران شش کشور دیگر یکی پس از دیگری برابر دوربین‎ها سخن گفتند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا که میزبان این اجلاس بود گفت کشورش به دیگران امتیاز نخواهد داد و "مرعوب نخواهد شد".

ترزا می ، نخست‌وزیر بریتانیا هم گفته اروپا به فکر اتخاذ تمهیدات مقابله‌جویانه در برابر آمریکاست. تهدیدی که اگر عملی شود می‌تواند رسما آغاز بر جنگ تجاری میان اروپا و ایالات متحده تلقی خواهد شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که گفته شده رهبری اروپاییان در انتقاد از آمریکا را در این اجلاس بر عهده گرفته بوده، ضمن پرتنش و صریح خواندن گفتگوها از اجماع هر هفت رهبر حاضر بر سر بیانیه نهایی اظهار رضایت کرده و نسبت به اصلاحات در نظام تجارت جهانی خبر داده ست.

بیشتر بخوانید

اختلاف با ترامپ سرانجام اجلاس گروه ۷ را 'به ابهام کشانده'

ترامپ در اولین روز نشست گروه هفت در انزوا قرار گرفت

ترامپ: با اعضای گروه ۷ یا بدون آنها، ایران را مهار می‌کنیم

در کنار موضوع تعرفه‌ها و نگرانی از آغاز یک جنگ تجاری، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران که چهار رهبر دیگر حاضر در اجلاس جی ۷ یعنی آلمان، فرانسه، بریتانیا و چین از امضاکنندگان آنند، دیگر محور اختلاف‌نظر میان آمریکا و شش کشور دیگر حاضر در کبک بود.

رئیس جمهور آمریکا، روز شنبه در سخنرانی پایانی خود در اجلاس سران گروه ۷ گفت با همکاری اعضای این گروه یا بدون آنها "بلندپروازی‌های هسته‌ای" ایران را مهار خواهد کرد.

آقای ترامپ در حالی که زودتر از دیگر رهبران کشورهای گروه ۷ این اجلاس را ترک می‌کرد، گفت: "ملل گروه ۷ به مهار بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران متعهد می‌مانند. با همراهی آنها یا بدون آنها، آن بلندپروازی‌ها مهار خواهند شد."

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی دیگر، به خصوص آلمان، فرانسه، بریتانیا و چین و روسیه، از تصمیم دونالد ترامپ انتقاد کرده و می‌گویند توافق هسته‌ای ایران به شکل فعلی حفظ شود.

دونالد ترامپ "تهدید ایران" را یکی از موضوعاتی خواند که رهبران گروه ۷ در چهارچوب تهدیدهای موجود علیه امنیت ملی این کشورها درباره آن صحبت کرده‌اند.

او گفت مسایل امنیتی دیگری که درباره آن صحبت شده، شامل تلاش برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و مبلغان "آن ایدئولوژی مرگبار" می‌شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی جهان