بحران کره شمالی؛ مختصر و مفید

کیم جونگ اون حق نشر عکس Reuters

با نزدیک شدن به موعد برگزاری دیدار تاریخی رهبران کره شمالی وآمریکا در سنگاپور، نگاهی می‌کنیم به بحرانی که در صورت وخیم شدن خطر جنگی هسته‌ای را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

چرا کره شمالی سلاح هسته‌ای می‌خواهد؟

شبه جزیره کره پس از جنگ جهانی دوم به دو قسمت شمالی-جنوبی تجزیه شد و کره شمالی سیستم سیاسی خود را بر مبنای اقتدارگرایی استالینی توسعه داد.

کره شمالی که در انزوای جهانی قرار گرفت می‌گوید که تنها تسلیحات هسته‌ای می‌تواند عامل بازدارنده نیروهای خارجی باشد که در پی ویران کردن این کشور هستند.

آیا کره شمالی توانایی انجام حمله هسته‌ای را دارد؟

کره شمالی تا به حال شش آزمایش هسته‌ای انجام داده است. براساس اظهارات مقامات این کشور در یکی از این آزمایش‌ها یک بمب هیدروژنی به کار گرفته شد.

با این حال توانایی این کشور در ساخت بمب هسته‌ای که قابلیت سوار شدن بر موشک‌های برد بالا را داشته باشد هنوز تایید نشده است.

کره شمالی همچنین موشک‌های بالستیک دور بردی دارد که می‌تواند فاصله کره تا آمریکا را طی کند.

در واکنش به توانایی هسته‌ای کره شمالی، سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا به طور فزاینده‌ای تحریم‌های سنگینی را بر این کشور وضع کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters

چرا برکناری کیم جونگ اون ممکن نیست؟

موشک‌‌های کره شمالی، ژاپن و کره جنوبی را هدف گرفته است و هرگونه تهدیدی علیه حکومت کره شمالی می‌تواند به واکنش ویرانگر این کشور منتهی شود.

چین به عنوان بزرگترین قدرت آسیا نگران تغییر رژیم در کره شمالی و ادغام دو کشور است. سقوط دولت در کره شمالی به آمریکا این امکان را می‌دهد که پایگاه نظامی خود در کره جنوبی را به مرز چین نزدیک کند.

اجلاسی تاریخی در دست ساخت؟

تلاش‌های پیشین برای خلع سلاح کره شمالی در ازای کمک‌های امدادی راه به جایی نبرد. اما در سال ۲۰۱۸ کره شمالی مذاکره مستقیم با همسایه جنوبی خود را آغاز کرد. چند ماه بعد از این گفت‌وگوها رهبران دو کره در مرز غیرنظامی دو کشور با هم دیدار کردند.

پیونگ یانگ در عین حال با تعلیق آزمایش‌‌های موشکی و هسته‌ای خود، آزاد کردن سه زندانی آمریکایی و انهدام تنها سایت آزمایش هسته‌ای خود برای نشان دادن حسن نیت به آمریکا پیشنهاد کرد که مستقیم با این کشور مذاکره کند.

در ماه مه دونالد ترامپ اعلام کرد که به دلیل "خصومت آشکار کره" از این دیدار صرف نظر می‌کند، اما این موضع او به سرعت تغییر کرد و در حال حاضر دو کشور در آستانه دیداری تاریخی در سنگاپور هستند که برای روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن ۲۲ خرداد برنامه‌ریزی شده است.