امانوئل مکرون: قصد آزردن ایتالیایی‌ها را نداشتم

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

امانوئل مکرون دولت ایتالیا را به در پیش گرفتن "نگاه بد و غیر مسئولانه" متهم کرده بود

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است با اظهاراتش در باره سیاست ایتالیا در قبال مهاجران قصد آزردن "ایتالیا و مردم ایتالیا" را نداشته است.

آقای مکرون گفته است روز جمعه با جوزپه کونته، نخست‌وزیر جدید ایتالیا در پاریس دیدار خواهد کرد و در مورد سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال مهاجران با او گفت‌و‌گو خواهد کرد.

آقای مکرون شب پیش با آقای کونته تلفنی در باره تنش پیش آمده صحبت کرد.

روابط فرانسه و ایتالیا بر سر اظهارات مقام‌های فرانسوی در مورد یک کشتی حامل پناهجویان که ایتالیا به آن اجازه ورود به بنادر خود را نداد با تنش همراه شده است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دولت ایتالیا را به در پیش گرفتن "نگاه بد و غیر مسئولانه" متهم کرده بود.

تنش‌ها به حدی رسید که ایتالیا سفر وزیر اقتصاد خود به فرانسه را لغو کرد و وزیر کشور ایتالیا گفته بود در صورت عدم عذرخواهی فرانسه، دیدار رهبران دو کشور لغو خواهد شد.

وزارت امور خارجه ایتالیا روز گذشته، چهارشنبه، سیزده ژوئن سفیر فرانسه در این کشور را در اعتراض به اظهارات مقام‌های فرانسوی در باره تصمیم ایتالیا برای راه ندادن به کشتی حامل مهاجران احضار کرد.

کشتی که ایتالیا به آن اجازه ورود نداد حامل بیش از ۶۰۰ پناهجو بود. پس از امتناع ایتالیا، اسپانیا قبول کرد این کشتی در بندر والنسیا پهلو بگیرد. این کشتی با پناهجویان خود به علت آب و هوای بد هنوز در دریا سرگردان است و شماری از مسافران آن دریازده شده‌اند.