خطر شکستن دولت ائتلافی آلمان: اختلاف مرکل و وزیرش

آقای زیهوفر و خانم مرکل در زمینه مهاجرت با هم اختلاف نظر دارند حق نشر عکس EPA
Image caption آقای زیهوفر و خانم مرکل در زمینه مهاجرت با هم اختلاف نظر دارند

اختلاف نظر بین صدراعظم آلمان و وزیر داخله بر سر سیاست‌های مهاجرتی، بیم از بین رفتن ائتلاف دولت حاضر را بیشتر کرده است.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان که از یک حزب محافظه‌کار مسیحی است، خواهان اعطای قدرت بیشتر به پلیس برای بازگرداندن مهاجران بی مدرک شناسایی در مرزهاست.

خانم مرکل خواهان جلسه فوری با نمایندگان مجلس حزبی شده که این وزیر با آنها مرتبط است.

صدراعظم آلمان به دنبال یک قرارداد جدید در سطح اتحادیه اروپا درباره مهاجران است. او پیشتر به خاطر آنکه اجازه ورود یک میلیون مهاجر را به آلمان صادر کرده بود مورد نقد قرار گرفته بود.

آقای زیهوفر، از منتقدان سرسخت سیاست درهای باز خانم مرکل بوده است. سیاستی که در نهایت خانم مرکل در توجیهش گفت: «از پسش بر می‌آییم.»

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بحران مهاجران در اروپا در سال ۲۰۱۵ به استان باوریای آلمان هم رسیده بود

آقای زیهوفر می‌گوید پلیس مرزی آلمان باید توانایی بازپس فرستادن پناهجویانی را داشته باشد که اوراق شناسایی ندارند یا که در کشور دیگری از اتحادیه اروپا پیشتر تقاضای پناهندگی کرده بودند.

خانم مرکل اما این سیاست را به نوعی خالی کردن پشت کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مثل یونان و ایتالیا می‌بیند که مقصد اول پناهجویان هستند و آنقدر از سوریه و مناطق بحران‌زده دیگر به آنجا آدم وارد شده که حالا خودشان با بحران روبه‌رو هستند.

آقای زیهوفر از استان باوریاست و حزبی که او نمایندگی‌اش را دارد حاضر به همراهی با خانم مرکل نیستند. حزب دیگری در استان‌های دیگر آلمان فعال است که به لحاظ اعتقادی به حزب آقای زیهوفر نزدیک است اما آنها تصمیم دارند خانم مرکل و اتحادیه اروپا را تنها نگذارند.

این دو حزب که هر دو محافظه کار و مسیحی هستند از ۱۹۴۹ تا کنون با هم در ائتلاف بوده‌اند.

حزب آقای زیهوفر کوچکتر است اما می‌تواند دولت ائتلافی خانم مرکل را دچار دردسر کند. ۴۶ نماینده آنها در مجلس آلمان اگر از ائتلاف کنار بکشند خانم مرکل اکثریت را از دست می‌دهد.

آقای زیهوفر و هم‌حزبی‌هایش در ماه اکتبر باید در رقابت‌های استانی شرکت کنند. رقیب آنها در باوریا، حزب راست افراطی است که ضد مهاجران است.

سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ که بحران مهاجرت در اتحادیه اروپا بالا گرفته بود، اما بعد از آنکه اتحادیه اروپا با ترکیه وارد قراردادی جدید شد و حصارهای بیشتری در بالکان کشیدند وضع بهتر شد.

صدراعظم اتریش که او هم از احزاب دست راستی آمده، با آقای زیهوفر هم‌نواست. سباستین کورتز گفته که با وزیر داخله آلمان حرف زده و وزرای داخله آلمان، اتریش و ایتالیا اتحادی علیه مهاجرت غیرقانونی تشکیل خواهند داد.

آقای زیهوفر خواهان برپایی اردوگاه‌های مخصوص پناهندگان است. او می‌خواهد پناهندگان تا مشخص شدن وضعیتشان در پناهگاه بمانند. اما منتقدان این طرح می‌گویند که چنین طرحی منجر به بروز خشونت و سخت‌تر شدن روند حل در جامعه خواهد شد.