مصرف تفریحی ماریجوانا در کانادا آزاد می شود

استفاده از ماریجوانا برای مصارف پزشکی از سال ۲۰۰۱ در کانادا قانونی شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

استفاده از ماریجوانا برای مصارف پزشکی از سال ۲۰۰۱ در کانادا قانونی شد

مجلس سنای کانادا با ۵۲ رای موافق در برابر ۲۹ رای مخالف لایحه ای را تصویب کرده که برای اولین بار مصرف تفریحی ماریجوانا در این کشور را آزاد اعلام می کند. مصوبه جدید نحوه کشت، توزیع و فروش ماریجوانا را مشخص می کند.

انتظار می رود که با امضای این قانون توسط جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، مردم در این کشور از ماه سپتامبر امسال بتوانند به طور قانونی ماریجوانا خریداری و مصرف بکنند.

در بین هفت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه هفت) کانادا اولین کشوریست که ماریجوانا را آزاد اعلام کرده است. حزب حاکم لیبرال کانادا مدت ها بود که قول آزادسازی ماریجوانا برای مصارف غیرپزشکی را داده است.

یک کارگروه دولت فدرال پیشتر توصیه کرده بود که کانادا فروش حشیش برای مصارف تفننی به افراد بالای ۱۸ سال را آزاد و مالیات بر آن را براساس شدت گیرندگی محصول وضع کند.

آن کارگروه همچنین توصیه کرد اجازه پرورش ۴ گیاه شاهدانه (که ماریجوانا و حشیش مشتقات آن هستند) توسط بزرگسالان و حمل ۳۰ گرم ماریجوانای خشک به افراد داده شود.

استفاده از ماریجوانا برای مصارف پزشکی از سال ۲۰۰۱ در کانادا قانونی شد و ۴۰ شرکت مجوز تولید آن را دارند. جوانان کانادایی از بزرگ ترین مصرف کنندگان ماریجوانا در جهان هستند.

دولت کانادا می گوید قانونی کردن این ماده ضمن اعمال مقررات سفت و سخت، کنترل آن را آسانتر می کند، از جرایم سازمان یافته می کاهد، باعث کاهش فشار بر پلیس و سیستم قضایی می شود و بهداشت عمومی را تقویت می کند.