کیم از 'کمک چین به برگزاری نشست عالی آمریکا و کره شمالی' قدردانی کرد

کیم و شی

منبع تصویر، Reuters/kcna

توضیح تصویر،

کیم (سوم راست) و شی (چهارم چپ) درباره تحولات شبه‌جزیره کره و منطقه گفتگو کردند و بر تحکیم روابط دوجانبه تاکید نهادند

کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، که به چین سفر کرده از نقش این کشور در فراهم کردن زمینه "حرکت به سوی غیراتمی کردن شبه جزیره کره" قدردانی کرد.

روز چهارشنبه، ٣٠ خرداد (٢٠ ژوئن)، خبرگزاری دولتی کره شمالی با انتشار خبر سفر کیم جونگ-اون و همسرش، ری سول-جو به پکن، جزئیاتی از ملاقات او با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین را گزارش کرد. رهبر کره شمالی صبح روز گذشته وارد پکن شد اما خبرگزاری دولتی آن کشور تا روز چهارشنبه این خبر را منتشر نکرده بود.

این سومین سفر کیم جونگ-اون به چین از اول سال جاری است. اولین سفر به چین، و نخستین سفر او به خارج از زمان رسیدن به رهبری کره شمالی، در ماه مارس و پس از پیشنهاد او برای ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا، انجام شد.

منبع تصویر، kcna

توضیح تصویر،

همسر شی، شی، کیم و همسر کیم - رهبر کره شمالی برای سومین بار در سال جاری به چین سفر کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گزارش خبرگزاری کره شمالی، رهبر آن کشور در ملاقات با رئیس جمهوری چین از "حزب [کمونیست] و دولت چین به خاطر حمایت صادقانه و کمک موثر به برگزاری موفقیت‌آمیز نشست عالی رهبران کره شمالی و آمریکا و به جریان انداختن رون صلح قدردانی کرد" و گفت که مصمم است برای توسعه و تحکیم بیشتر روابط دوستانه و همکاری بین چین و کشورش تلاش کند.

به نوشته این خبرگزاری، رئیس جمهوری چین هم گفت که بعد از سفر کیم جونگ-اون به چین در ماه مارس، روابط دو طرف "وارد مرحله تازه‌ای از توسعه شده، توافق‌های دو طرف یکی بعد از دیگری به اجرا در می‌آید و روابط دوستانه آنها استحکام بیشتری یافته است." او گفت که کیم جونگ-اون "در مقام رهبری مردم کره شمالی، برای حفظ صلح و ثبات و تحکیم روند مذاکره و رفع اختلاف در شبه جزیره کره تلاش فراوانی کرده است."

کیم جونگ-اون نیز از چین و کره شمالی به عنوان اعضای یک خانواده سخن گفت و افزود که کره شمالی "از نزدیک با رفقای چینی در حرکت تاریخی در مسیر دفاع از سوسیالیسم و گشودن افق‌های جدیدی برای شبه‌جزیره کره و منطقه همکاری خواهد کرد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ملاقات ترامپ و کیم پس از چند ماه تنش در شبه جزیره کره صورت گرفت

در دو سفر قبلی کیم جونگ-اون به چین، رسانه‌های چین و کره شمالی تا بازگشت او به کشورش خبر این سفرها را منتشر نکردند اما گزارش سفر اخیر او صبح چهارشنبه توسط رسانه‌های خبری دو کشور منتشر شد. در مورد برنامه رهبر کره شمالی در روز چهارشنبه جزئیاتی در دست نیست اما تصاویری از اتومبیل او هنگام ورود به یک مرکز تحقیقات کشاورزی در پکن منتشر شده است.

رهبر کره شمالی در سفر قبلی خود به چین رسما اعلام کرد که کشور او آماده خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره است و افزود که کره شمالی به منظور دفاع به تلاش برای تولید اسلحه اتمی دست زده و در صورت اطمینان از امنیت خود، نیازی به این تسلیحات ندارد.

در پی گفتگوهای سنگاپور بین رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، منابع آمریکایی گفتند که دو طرف موافقت کردند تا در راستای پاکسازی کامل شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی همکاری کنند و درمقابل، ایالات متحده تضمین‌های امنیتی لازم را به کره شمالی بدهد. در گام اول، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از انجام مانورهای مشترک با کره جنوبی صرفنظر کرده است.

چین همواره مهمترین حامی سیاسی و شریک تجاری اصلی کره شمالی بوده هرچند به عنوان عضو ثابت و دارای حق وتو در شورای امنیت، به تحریم‌های هسته‌ای و موشکی سازمان ملل علیه کره شمالی داده است. با اینهمه، هنگام افزایش تنش در روابط آمریکا و کره شمالی در ماه‌های قبل از پیشنهاد کیم جونگ‌-اون برای مذاکره، برخی مقامات آمریکایی دولت چین را متهم کردند که تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی را به طور کامل به اجرا نگذاشته و مانع از وارد شدن حداکثر فشار بر کره شمالی شده است. به استثنای کره جنوبی، تنها مرز خاکی کره شمالی با چین است و مبادلات زمینی، چه به صورت رسمی و چه قاچاق، از مهمترین منابع کسب درآمد صادراتی برای کره شمالی و دریافت اقلام ضروری بوده است.

در ماه‌های بعد گفته شد که دولت چین، که از تشدید تنش در شبه جزیره کره نگران بود، تحت فشار یا به دلیل مصالحه با آمریکا به طور جدی به اعمال تحریم‌ها مبادرت کرده است. مقامات آمریکایی فشار تحریم‌ها را در آمادگی رهبر کره شمالی برای کنار گذاشتن برنامه اتمی آن کشور موثر دانسته‌اند هرچند برخی ناظران معتقدند که عقب ماندگی مزمن اقتصادی آن کشور انگیزه تغییر نظر کیم جونگ-اون بوده است.