ترامپ دستور توقف جدایی والدین و فرزندان مهاجران غیرقانونی را صادر کرد

مقامات ارشد دولت آقای ترامپ پیشتر اعلام کرده بودند که جدایی فرزندان از والدین آنها به عنوان یک نیروی بازدارنده در برابر ورود مهاجران غیرقانونی عمل خواهد کرد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مقامات ارشد دولت آقای ترامپ پیشتر اعلام کرده بودند که جدایی فرزندان از والدین آنها به عنوان یک نیروی بازدارنده در برابر ورود مهاجران غیرقانونی عمل خواهد کرد

در پی شدت گرفتن انتقادهای داخلی و خارجی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سیاست جنجالی خود مبنی بر جدا کردن مهاجران غیر مجاز از فرزندان آنها تجدید نظر کرده است.

بنا بر دستورالعمل جدید آقای ترامپ، مهاجران غیرقانونی و فرزندان زیر ۱۸ سال آنها باید با همدیگر در گذرگاه های مرزی توقیف بشوند؛ معلوم نیست که دوره بازداشت آنها چه مدت خواهد بود.

بنا بر مقررات فعلی، در صورت توقیف مهاجران غیرقانونی، دولت فدرال حداکثر می تواند فرزندان آنها را به مدت ۲۰ روز با آنها نگه دارد. روزنامه نیویورک تایمز آمریکا پیش از این به نقل از یک منبع گزارش داده که دونالد ترامپ قصد دارد که اجازه توقیف نامحدود کودکان و والدین در کنار هم را صادر بکند.

همچنین رسیدگی به پرونده بزرگسالان دارای فرزند در اداره مهاجرت اولویت پیدا می کند.

دستور جدید سیاست "تحمل صفر" دولت ترامپ را تغییر نداده است. بنا بر این سیاست جنجالی، اشخاصی که به طورغیر قانونی از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا بشوند دستگیر و تحت پیگرد قضایی کیفری قرار می گیرند.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه بعد از امضای دستور جدید خود گفت: "این (دستور) اعضای خانواده ها را در کنار هم نگه می دارد و هم زمان اطمینان حاصل می کند که ما مرزی بسیار قوی و محکم داشته باشیم."

آقای ترامپ پیش از این در کاخ سفید گفته بود که جمهوریخواهان می خواهند که اعضای خانواده های مهاجران غیرقانونی را در کنار هم نگه دارند؛ "من به زودی چیزی را امضا می کنم که این کار را انجام خواهد داد."

این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه طی نقطی از سیاست خود دفاع کرده و گفته بود: "وقتی که شما والدین را به دلیل ورود غیرقانونی به آمریکا محاکمه می‌کنید، که باید هم چنین بکنید، باید فرزندانشان را از آنها جدا کنید."

آقای ترامپ بارها دموکرات ها را مقصر اجرای سیاست سختگیرانه خود دانسته است؛ مقامات ارشد دولت آقای ترامپ پیشتر اعلام کرده بودند که جدایی فرزندان از والدین آنها به عنوان یک نیروی بازدارنده در برابر ورود مهاجران غیرقانونی عمل خواهد کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

انتقادات بین المللی از سیاست دولت آقای ترامپ بالا گرفته است، از جمله ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است که نگه داشتن کودکان "در آنچه به نظر می رسد قفس باشد، عمیقا آزار دهنده" و "اشتباه" است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، نیز اقدام دولت آمریکا را "غیراخلاقی" خوانده است. علاوه بر اعضای دموکرات کنگره آمریکا، تعداد زیادی از نمایندگان جمهوریخواه نیز با این سیاست مخالفت کرده اند.

بیش از یکصد نفر از کارکنان شرکت مایکروسافت هم روز سه شنبه در نامه سرگشاده‌ای خواهان توقف همکاری با گشت مرزی ایالات متحده شدند.

لورا بوش، همسر جورج بوش (پسر) رئیس جمهوری پیشین آمریکا، نیز پیشتر با صدور بیانیه ای سیاست جنجالی دولت دونالد ترامپ را "بی رحمانه" و "غیراخلافی" توصیف کرده است.

خانم بوش - که در ایالت تگزاس زندگی می کند - جدا کردن فرزندان و والدین و فرستادن آنها به مراکز مخصوص از جمله در ایالت خود را با بازداشت گروهی ژاپنی تبارها در آمریکا در دوران جنگ جهانی دوم مقایسه کرده "که هم اکنون یکی از شرم آور ترین فصل های تاریخ ایالات متحده محسوب می شود."

بنابر بر آمار رسمی دولت آمریکا، تا به حال حداقل ۲۰۰۰ کودک که به همراه والدین‌شان به طور غیرمجاز وارد خاک آمریکا شده بودند جدا و در مراکز موقت اسکان یافته اند.