انتخابات ترکیه؛ اردوغان پیشتاز است، مخالفان نتایج را به چالش کشیده‌اند

انتخابات ترکیه حق نشر عکس EPA

رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کردند پس از شمارش نزدیک به صد درصد آرا انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تقریبا ٥٣ درصد آرا پیش است. محرم اینجه نزدیک‌ترین رقیب آقای اردوغان حدود سی درصد آرا را به دست آورده است.

هنوز کمیسیون انتخابات رسما نتایج نهایی را اعلام نکرده و مخالفان نتایج را به چالش کشیده‌اند. سخنگوی حزب مخالف در مصاحبه خبری گفت نتیجه شمارش کمتر از نیمی از آرا قطعی است و آقای اردوغان به حد نصاب پنجاه درصد آرا نخواهد رسید.

مخالفان دولت در توییتر اعتراض کرده‌اند که چرا رسانه دولتی ابتدا نتایح مناطقی را اعلام کرده که طرفدار آقای اردوغان هستند. از زمان اعلام اولین نتایج، درصد رای آقای اردوغان کاهشی اندک اما ثابت داشته است.

مخالفان امیدوارند که آقای اردوغان نتواند پنجاه درصد آرا را کسب کند و انتخابات به دور دوم کشیده شود که برای آنها پیروزی قلمداد می‌شود اما رسانه‌های دولتی اعلام کرده‌اند که آقای اردوغان برنده نهایی انتخابات شده است.

حق نشر عکس Reuters

امروز به غیر از انتخابات ریاست جمهوری انتخابات پارلمانی هم برگزار شد که حزب عدالت و توسعه، حزب آقای اردوغان در آن هم پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی تاکنون حدود ٩٦ درصد آرا انتخابات پارلمانی شمرده شده و حزب عدالت و توسعه با تقریبا ٤٢ درصد، حزب آرا پیش است و حزب خلق جمهوری‌خواه، حزب آقای اینجه حدود ٢٢ درصد آرا در جای دوم قرار دارد. حزب دموکراتیک خلق‌ها هم حدود یازده درصد آرا را به دست آورده و از حد نصاب لازم برای حضور در پارلمان عبور کرده‌ است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه ٨٧ درصد واجدان آرا در انتخابات شرکت کرده‌اند.

در استان اورفه، در مرز جنوبی با سوریه تخلفاتی گزارش شده که کمیسیون انتخابات ترکیه گفته این موارد را بررسی خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP

با وجود اینکه محرم اینجه، آموزگار سابق در یک‌دست کردن مخالفان و مطرح کردن خود به عنوان یک رقیب جدی، فراتر از انتظار ظاهر شد پیش از اعلام نتایج هم تصور بر این بود که آقای اردوغان برنده انتخابات خواهد بود.

گزارش شده شمار مخالفان دولت در گردهمایی تبلیغاتی دیروز به یک میلیون نفر می‌رسید هر چند که آقای اردوغان هم بیکار نبود و دیروز در پنج همایشی انتخاباتی حاضر شد.

ترکیه بعد از کودتای نافرجام ٢٠١٦ هنوز در شرایط اضطراری است و آقای اینجه وعده داده بود در صورت پیروزی در ۴۸ ساعت این وضعیت را لغو کند.

در حالی که هنوز یک سال و نیم به موعد انتخابات مانده بود و حزب آقای اردوغان هم تاکید می‌کرد قصد انتخابات زودرس وجود ندارد، آقای اردوغان استدلال کرد که شرایط ایجاب می‌کند انتخابات زودرس برگزار شود.

آقای اردوغان یازده سال نخست وزیر ترکیه بود و بعد رئیس جمهور ترکیه شد. تغییر قانون اساسی سبب شد قدرت اجرایی که پیشتر در دست نخست وزیر بود به رئیس جمهور منتقل شود و اکنون آقای اردوغان آماده شروع دومین دوره ریاست جمهوری خود می‌شود که تا پنج سال دیگر او را در قدرت نگه می‌دارد.

پاکسازی صدها هزار نفر از نهادهای مختلف دولتی، قضایی و نظامی و فشار بر خبرنگاران و رسانه‌ها بعد از کودتای نافرجام سبب شده نهادهای حقوق بشری به عملکرد دولت ترکیه بشدت اعتراض کنند اما دولت تمام اقدامات خود را بر مبنای قانون می‌داند و زندانیان و محکومان را کسانی می‌خواند که به "تروریست‌ها" کمک می‌کنند.

آقای اردوغان در صورت پیروزی اختیاراتی به مراتب بیشتر خواهد داشت که به اعتقاد منتقدان به دموکراسی ترکیه لطمه جدی می‌زند.

موضوعات مرتبط