آمریکا سیاست 'بدون مدارا'ی مهاجرتی خود را نرم‌تر کرد

مهاجرانی که به شکل غیرقانونی از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا شده‌اند تا پیش از این از کودکان خود جدا می‌شدند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مهاجرانی که به شکل غیرقانونی از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا شده‌اند تا پیش از این از کودکان خود جدا می‌شدند.

رییس نیروهای امنیتی مرزی آمریکا می‌گوید موقتا تعقیب کیفری مهاجرانی را که به صورت غیرقانونی و همراه با فرزندانشان وارد خاک آمریکا می‌شوند متوقف کرده است.

کوین مک‌آلینان رییس نیروی گمرک و مرزبانی در آمریکا به خبرنگاران در تگزاس گفته است تعقیب کیفری مهاجران غیرقانونی از هفته پیش معلق شده است.

به گفته او این اقدام در پی فرمان رییس جمهوری آمریکا برای توقف جدا کردن کودکان از والدینشان انجام شده است.

این درحالی است که دونالد ترامپ گفته بود در پی فرمان تازه‌اش خانواده‌ها همراه با فرزندانشان بازداشت خواهند شد.

رییس جمهوری آمریکا چهارشنبه گذشته در پی افزایش فشارها و انتقادها از سیاست خود در جدا کردن کودکان از والدین مهاجر در مرز این کشور عقب نشینی کرد.

آقای مک‌آلینان تاکید کرد که سیاست "بدون مدارا"ی دولت هنوز در جریان است اگرچه دستورالعمل او به نیروهای مرزی عملا این سیاست را تعطیل می‌کند.

به گفته رییس نیروهای امنیت مرزی آمریکا اگر مقام‌های آمریکایی دیگر نخواهند والدین را از کودکانشان جدا کنند تعقیب کیفری آنها ممکن نخواهد بود. چرا که قانونا امکان نگه‌داشتن کودکان کنار والدینشان در زندان وجود ندارد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آقای مک‌آلینان نوشته نهاد امنیت مرزی آمریکا و وزارت دادگستری این کشور باید راهی برای تعقیب مهاجران غیرقانونی بدون جدا کردن آنها از فرزندانشان بیابد.

تصمیم نیروی امنیت مرزی آمریکا عملا راه را برای بازگشت به رویکرد مهاجرتی زمان باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا هموار می‌کند.

براین اساس ماموران مرزی که مهاجران غیرقانونی را به همراه فرزندانشان متوقف می‌کنند به جای بازداشت ابتدا به آنها احضاریه دادگاه می‌دهند و پس از آن آزادشان می‌کنند.

آقای ترامپ از منتقدان جدی این سیاست موسوم به "بازداشت کن و رها کن" بوده است.

روز دوشنبه سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت واقعیت این است که آمریکا جای کافی برای نگهداری تمام خانواده‎‌هایی که غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند ندارد.

خانم سندرز گفت: "ما سیاستمان را عوض نکرده‌ایم، بیشتر از این منابع و امکاناتی نداریم."

روز دوشنبه پنتاگون وزرات دفاع آمریکا نیز تایید کرد که دو پایگاه نظامی در ایالت تگزاس را به محل نگهداری از مهاجران غیرقانونی تبدیل می‌کند.

با این همه جیم متیس وزیر دفاع این کشور مشخص نکرد که این دو پایگاه محل اسکان مهاجران غیرقانونی را به همراه کودکانشان خواهد بود یا نه.

رسانه‌های آمریکا پیشتر گزارش داده بودند یکی از این پایگاه‌ها محل اسکان خانواده‌های مهاجر و دیگری محل اسکان کودکانی خواهد بود که غیرقانونی ولی بدون والدین خود وارد آمریکا شده‌اند.

درهمین حال جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا در نوادا گفته است تعقیب نکردن کیفری مهاجران غیرقانونی به زیان مردم آمریکا خواهد بود.

به گفته او آسان‌گیری در مرزها خانواده‌های بیشتری را ترغیب می‎کند که کودکان خود را غیرقانونی به آمریکا بیاورند.

او درعین حال گفته است دولت آقای ترامپ هرچه در توان دارد انجام می‌دهد که خانواده‌ها از هم جدا نشوند.