قاضی آمریکایی به دولت ترامپ دستور برگرداندن کودکان جداشده از خانواده‌هایشان را داد

حق نشر عکس Reuters

یک قاضی در ایالت کالیفرنیا حکم داده تا کودکان جدا شده از خانواده‌هایشان در مرز با مکزیک باید ظرف ۳۰ روز به خانواده‌هایشان برگردانده شوند.

این قاضی در سن‌دیه‌گو گفته است کودکان زیر ۵ سال باید تا ۱۴ روز به خانواده‌هایشان ملحق شوند.

حکم این قاضی آمریکایی در حالی صادر می‌شود که هفده ایالت آمریکا از دولت دونالد ترامپ به خاطر جدایی "غیر قانونی و ظالمانه" خانواده‌های پناهجو شکایت کرده‌اند.

دادستان‌های دموکرات این ایالت‌ها از جمله واشنگتن، نیویورک و کالیفرنیا این شکایت را مطرح کرده‌اند.

هفته پیش دونالد ترامپ طی فرمانی اجرایی به سیاست جدا کردن خانواده‌ها در مرز پایان داد اما وضعیت خانواده‌های جدا شده مشخص نیست.

شکایت دادستان‌های ایالتی از دولت خاطرنشان می‌کند این فرمان اجرایی به سیاست جداسازی خانواده‌ پایان نمی‌دهد و چیزی در باره ملحق شدن کودکان به خانواده‌هایشان نمی‌گوید.

از ماه مه امسال بیش از ۲۳۰۰ کودک خانواده‌های پناهجو از والدینشان جدا شده‌اند. جدایی خانواده‌ها طبق سیاست دولت آمریکا صورت گرفت که طبق آن هر فردی به طور غیر قانونی از مرز وارد آمریکا شد، بازداشت شده و تحت پیگیرد قرار می‌گیرد در حالیکه قوانین این کشور زندانی کردن کودکان را منع کرده است.

حکم قضایی توسط قاضی دانا سابرو، قاضی منصوب شده توسط جورج دابلیو بوش و پس از رسیدگی به شکایت اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا صادر شده است. این شکایت به نیابت از مادری تسلیم شده بود که با ورود غیرقانونی به آمریکا بازداشت و از دختر ۶ ساله‌اش جدا شد.

شکایتی که از سوی اتحادیه‌های آزادی‌های شهروندی آمریکا ارائه شده شامل گزارش‌های پدر و مادرهایی بود که نتوانسته بودند فرزندانشان و محل نگهداری آنها را بیابند.

قاضی سابرو به دولت آمریکا دستور داده تا کودکان بالای ۵ سال باید طرف مدت ۳۰ روز به خانواده‌هایشان ملحق شوند.