بحران مهاجرت اروپا: توافق تازه‌سرگرفته، بلافاصله مایه اختلاف شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
توافق سران اتحادیه اروپا برای حل بحران مهاجران

رهبران اروپا درباره این‌که چه‌طور توافق تازه‌سرگرفته برای بحران مهاجرت را در عمل اجرا کنند، مواضع کاملا مختلفی گرفته‌اند.

این توافق که قرار بوده است چاره‌ای برای موج مهاجرت غیرمعمول به اروپا بیاندیشد، در نشست ۲۸ عضو اتحادیه اروپا پس از چندین ساعت مذاکره در طول ساعات شب به نتیجه رسید.

طبق این توافق مراکز حفاظت‌شده ایجاد می‌شوند تا مهاجران در آنها پذیرفته شوند.

حالا امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، می‌گوید این کشور چنین مراکزی بر پا نمی‌کند چون این کشور اتحادیه اروپا، جایی نیست که پناه‌جویان در مسیرشان برای رسیدن به اروپا، اول به آن‌جا رسیده باشند.

از آن‌طرف جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، که او هم از جمله رهبران تاییدکننده توافق اخیر در بروکسل بوده است، گفته که این مراکز می‌تواند در هرجای اتحادیه اروپا ایجاد شوند.

دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا، درباره دشواری‌هایی بر سر راه اجرای توافق هشدار داده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، این توافق را "قدم عمده‌ای به پیش" توصیف کرده اما گفته است که کار بیشتری برای حل اختلاف‌ها لازم است.

تبعات توافق در سیاست داخلی کشورهای اروپایی

این توافق، طناب نجاتی برای خانم مرکل توصیف شده است که ائتلاف او در دولت آلمان با یک بحران سیاسی بر سر سیاست مهاجرپذیری روبه‌روست.

یکی از شرکای اصلی او در این ائتلاف، هورست زهوفر، وزیر کشور، تهدید کرده است که اگر آلمان به سیاست جامعی درباره مهاجران و پناه‌جویان نرسد، او شروع می‌کند این افراد را به نقاط دیگری بفرستد؛ حتی اگر ثبت‌نام کرده باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption توافق اروپا بر سر مهاجرت، اگر بر جا بماند، به آنگلا مرکل کمک می‌کند ائتلاف سیاسی‌اش در دولت آلمان را حفظ کند.

ایتالیا هم موضعی متفاوت از اسپانیا و یونان گرفته است. آنها پذیرفته بودند مهاجرانی را که در خاک آنها ثبت‌نام کرده‌اند و بعد به آلمان سفر کرده‌اند، به این دو کشور برگردانده شوند.

نخست‌وزیر ایتالیا که دولت راست‌گرای او تازگی با شعارهای مخالف مهاجرپذیری رای آورد، در اقدامی کم‌سابقه، تا برآورده‌شدن خواست خود برای توافق بر سر مساله مهاجرت، همه بیانیه‌های مشترک اجلاس رهبران را وتو کرد تا بالاخره مساله مهاجرت هم به مشورت گذاشته شد.

رهبران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا درباره اقدام‌های متعددی توافق کرده‌اند؛ از جمله:

  • تقویت کنترل مرزی ورای مرزهای اتحادیه اروپا، با کمک‌های مالی بیشتر به ترکیه و کشورهای آفریقای شمالی، که پناه‌جویان اغلب از آن‌جا عازم اروپا می‌شوند.
  • بررسی امکان "سکوهای منطقه‌ای برای پیاده‌کردن مهاجران" برای بررسی درخواست پناه‌جویی از خارج مرزهای اتحادیه اروپا، به منظور خنثی‌کردن گروه‌های تبه‌کار قاچاق‌چی انسان.
  • افزایش سرمایه‌گذاری در آفریقا برای کمک به این قاره برای دست‌یابی به "تحول اجتماعی-اقتصادی" تا به این ترتیب دیگر مردم این قاره نخواهند آن‌جا را برای زندگی بهتر به مقصد اروپا ترک کنند.
حق نشر عکس Getty Images
Image caption در سال‌های اخیر ایتالیا مقصد اصلی پناه‌جویانی بوده است که خودشان را از راه مدیترانه به اروپا می‌رسانند.
حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایی از برخی اردوگاه‌های پناه‌جویان در یونان - این کشور می‌وید اقدام فوری لازم است تا بتواند 'از تراکم این اردوگاه‌ها بکاهد'.
حق نشر عکس EPA
Image caption گروهی از پناه‌جویان عازم اروپا سوار کشتی - ایتالیا می‌گوید بقیه کشورهای اروپایی هم باید سهیم شوند.

مراکز حفاظت‌شده کجا ساخته می‌شوند؟

در توافق رهبران اتحادیه اروپا این‌طور آمده است که کشورهای اروپایی می‌توانند دائطلبانه چنین مراکزی ایجاد کنند ولی جزئیاتی در این باره مطرح نشده که کدام کشور ممکن است میزبان این مراکز شود یا پناه‌جویان را به خاک خودش بپذیرد.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، می‌گوید این مراکز در کشورهایی از اتحادیه اروپا درست خواهند شد که مهاجران اول به آنها می‌رسند، و چون فرانسه شامل این وضعیت نیست، پس چنین مراکزی درست نمی‌کند.

ولی جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، به خبرنگاران گفته است که همه دولت‌های اتحادیه اروپا می‌توانند این مراکز را تاسیس کنند، "از جمله فرانسه". او گفت لابد آقای ماکرون "خسته" بوده که چنین حرفی زده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست‌وزیر ایتالیا جواب حرف‌های رئیس‌جمهور فرانسه را داد و گفت که همه کشورهای اروپایی باید درباره پناه‌جویان 'فداکاری'هایی کنند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید فقط در همین شش ماه نخست سال جاری میلادی، حدود ۵۶ هزار مهاجر به اروپا رسیده‌اند. این رقم سه سال پیش در ۲۰۱۵، یک میلیون نفر بود.

تا کنون چندین کشور اروپای مرکزی طرح اتحادیه اروپا برای انتقال ۱۶۰ هزار مهاجر از اردوگاه‌ها در یونان و ایتالیا به نقاط دیگر اروپا مخالفت کرده‌اند. این اردوگاه‌ها الآن جمعیتی مازاد بر ظرفیت دارند.

به گفته سازمان پناهندگی سازمان ملل، فقط از ابتدای سال جاری میلادی بیش از یک‌هزار نفر در جریان تلاش برای عبور از مدیترانه برای رسیدن به اروپا غرق شده‌اند. گمان می‌رود ۲۲۰ نفر از این عده ظرف همین هفته‌های اخیر کشته شده باشند.

واکنش نهادهای مرتبط با امور پناه‌جویان

سازمان‌های غیردولتی به‌شدت این توافق را محکوم کرده‌اند. آنها گفته‌اند این توافق، به پناه‌جویان آسیب‌پذیر و کسانی که می‌خواهند جلوی کشته‌شدن آنها در دریای مدیترانه را بگیرند خیانت می‌کند.

کارلین کلیر، رئیس امور اورژانسی سازمان "پزشکان بدون مرز" گفته است هدف از این توافق "پلید جلوه‌دادن عملیات غیردولتی برای جست‌وجو و نجات" پناه‌جویان در خطر در مدیترانه است.

گزارش شده است که روز جمعه حدود یک‌صد پناه‌جو در آب‌های مدیترانه در نزدیکی سواحل لیبی غرق شده‌اند. ۱۶ نفر هم نجات داده شدند.

متیو سالوینی، وزیر کشور در دولت جدید ایتالیا، که خواستار سخت‌گیری در مهاجرپذیری در این کشور است و پیش‌تر به سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی که کشوی‌هایی برای نجات این پناه‌جویان دارند تاخته بود، روز جمعه گفت که این گروه‌ها "خواسته یا ناخواسته" به قاچاق‌چی‌های انسان کمک می‌کنند.

او به رادیوی ایتالیا گفت: "این سازمان‌های غیردولتی، ایتالیا را فقط روی کارت پستال خواهند دید. بندرهای ما در تمام این تابستان بسته خواهد ماند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اروپا و بحران مهاجرت؛ راه حل چیست؟