استمداد رئیس جمهور منتخب مکزیک از مردم برای مقابله با جنایت

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

برنامه پیشنهادی رئیس جمهور متتخب، شامل مقابله گسترده با فساد و اعلام عفو برای آن گروه از خلافکاران جوان، زنان و کارگران شهری می شود که وادار به همکاری با باندهای مواد مخدر شده اند

رئیس جمهور منتخب مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، نخستین مرحله از برنامه بلندپروازانه خود را برای مقابله با موج فزاینده خشونت در این کشور اعلام کرد.

این خشونت، بیش از هرچیز نتیجه اقدامات باندها و کارتل های قدرتمند مواد مخدر است که در بخش هایی از مکزیک از دولت مرکزی قوی تر هستند و با تهدید یا تطمیع، ماموران دولتی را وادار به همکاری می‌کنند.

مطابق طرح پیشنهادی رئیس جمهور منتخب، مشخصا در مناطقی از کشور که بیش از همه در معرض خشونت هستند، شهروندان و صاحب‌نظران برای مقابله با این مشکل مورد مشورت فعالانه دولت قرار می‌گیرند.

در همین چارچوب، گروه های حقوق بشری داخلی و بین المللی، نهادهای مذهبی و اعضای جامعه مدنی در تدوین طرح های ملی مقابله با جنایت مشارکت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

این طرح، شامل مقابله گسترده با فساد و اعلام عفو برای آن گروه از خلافکاران جوان، زنان و کارگران شهری می‌شود که وادار به همکاری با باندهای مواد مخدر شده اند.

همچنین، ایجاد یک کمیته حقیقت یاب برای رسیدگی به جنایات انجام شده علیه قربانیان باندهای جنایتکار پیش بینی شده است.

انتخابات ریاست جمهوری مکزیک، هفته پیش در حالی برگزار ‌شد که این کشور شاهد خشن‌ترین حملات به کمپین‌های انتخاباتی در دهه‌های گذشته بود.

از آغاز کارزار انتخاباتی در ماه سپتامبر، بیش از ۱۳۰ کاندیدا و فعال سیاسی کشته شدند.

در این انتخابات، کاندیدای چپ‌گرا آندره مآنوئل لوپز اوبرادور، با وعده مبارزه با فساد به پیروزی رسید. وی با پیروزی خود، پس از نزدیک به یک قرن، دو حزب حاکم بر مکزیک را از قدرت برکنار کرد.

بسیاری از شهروندان مکزیک، انتخابات اخیر را فرصتی برای تغییر دولت این کشور می‌دانند که مکزیک را به عرصه فساد گسترده، آمار بالای جرم و جنایت و اقتصاد راکد تبدیل کرده است.

بیش از ۴۰ درصد جمعیت مکزیک در فقر زندگی می‌کنند. میزان بالای فساد و جرم و جنایت در این کشور، باعث شده که بسیاری از شرکت‌های تجاری از مناطق آسیب‌دیده خارج شوند.