'چهار روز فرصت' برای نجات پسربچه‌های تایلندی

یک تیم بین‌المللی از امدادگران بروی عملیات نجات کار می‌کنند

منبع تصویر، EPA / Thai Navy

توضیح تصویر،

یک تیم بین‌المللی از امدادگران بروی عملیات نجات کار می‌کنند

مقام‌ها در تایلند می‌گویند شرایط جوی مساعد برای انجام عملیات نجات ۱۲ پسربچه فوتبالیست و مربی آنها از اعماق یک غار طی سه-چهار روز آینده فراهم شده است هر چند هنوز برنامه ویژه‌ای برای این عملیات اعلام نشده است.

نارونجسک اوستاکرن، رئیس ستاد ویژه نجات این نوجوانان گفته شرایط برای انجام عملیات نجات اکنون "عالی "است.

نگرانی از بارش دوباره باران‌های فصلی و بالا آمدن سطح آب درون غاری که این پسربچه‌ها در اعماق آن به دام افتاده‌اند، اصلی‌ترین موضوع مورد بحث در چند روز گذشته و علت تمرکز بر راه‌های نجات بوده است.

صبح روز یکشنبه (هشتم ژوئیه) به وقت محلی، گزارش شد که مقام‌های امداد از خبرنگاران و کسانی که حضور غیرضروری در محوطه اطراف غار داشتند خواسته‌اند که این منطقه را ترک کنند؛ اقدامی که می‌تواند از آماده شدن غواصان برای آغاز عملیات نجات خبر دهد.

پلیس هم علت این تخلیه را نیاز امدادگران به خلوت شدن محوطه اطراف دهانه غار اعلام کرده هرچند از قریب الوقوع بودن آغاز عملیات نجات چیزی نگفته است.

این نوجوانان که همگی اعضای یک تیم فوتبال هستند دو هفته پیش (۲۳ ژوئن) به همراه مربی خود در جریان یک طبیعت‌گردی ماجراجویانه به داخل این غار رفتند که در آن روز خشک بود اما با بارش باران‌های شدید خیلی زود راه بازگشت آنها به بیرون مسدود شد.

بیشتر بخوانید

توضیح ویدئو،

چرا نجات بچه‌های گرفتار در غار سخت است؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تجسس برای پیدا کردن آنها در چند روز اول ناامیدانه ادامه یافت اما بعد خبر آمد که همه آنها زنده‌اند اما نمی‌توانند بدون کمک امدادی از غار بیرون بیایند.

آز آن هنگام تا امروز غواصان برای این پسربچه‌ها، آب، غذا و کپسول اکسیژن برده‌اند و حتی نامه‌های دست‌نویس را میان آنها و والدین نگران‌شان رد و بدل کرده‌اند.

تیم‌های غواصی و امدادی بین‌المللی هم طی چند روز گذشته برای کمک به تایلند رفته‌اند و اکنون یک تیم متشکل از متخصصان بین‌المللی مشغول تهیه نقشه عملیات این پسربچه‌‎ها هستند.

نارونجسک اوستاکرن، رئیس این تیم امروز گفت: "از الان تا سه چهار روز آینده شرایط از نظر سطح آب، هواشناسی برای انجام عملیات امداد عالی است."

"اکنون زمان آن است که ما تصمیم قطعی و این که چه می‌خواهیم بکنیم را نهایی کنیم."

با وجود این، روز گذشته (شنبه) باز هم برای دقایقی بارندگی شدیدی در این منطقه شکل گرفت که معلوم نیست نتیجه آن در تصمیم تیم امداد و نجات تاثیر گذاشته باشد.

یکی از این پسربچه‌ها در نامه‌ای که برای والدینش با دست خط خود نوشته و آن را توسط غواصان نیروی دریایی تایلند به بیرون فرستاده به مزاح گفته: "نگران ما نباشید. ما خوبیم. آقا معلم مشق زیادی برایمان تعیین نکرده."

مربی این پسربچه‌ها هم در نامه‌ای از همه والدین اعضای تیم به علت آنچه پیش آمده عذرخواهی کرده است.

توضیح تصویر،

در این نامه یکی از پسرها نوشته: "نایت همه را دوست دارد؛ نایت پدر، مادر و خواهر بزرگتر را دوست دارد. من خوبم. نگران نباشید! پدر، مادر دوستتان دارم. همه شما را دوست دارم".