انتخابات پاکستان؛ بوتوچشم انداز "صلح و پیشرفت" را بیان می‌کند

Image caption بلاول بوتو زرداری از نبود آزادی در پاکستان ابراز نگرانی می کند

پسر بی‌نظیر بوتو، نخست وزیرسابق پاکستان، به بی بی سی گفته است که او برای عملی شدن دیدگاه‌هایش در مورد ایجاد "پاکستانی بدون جنگ و خونریزی، مترقی، مرفه و دموکراتیک" فعالیت می‌کند.

بلاول بوتو زرداری که ریاست حزب مردم پاکستان را برعهده دارد، قصد دارد برای اولین بار در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کند. قرار است این انتخابات در ۲۵ ماه جاری میلادی (ژوئیه) برگزار شود.

مادر او، خانم بوتو، در سال ۲۰۰۷ در جریان یک راهپیمایی توسط یک بمبگذار انتحاری کشته شد.

به گفته تحلیلگران، در سال‌های اخیر از میزان محبوبیت حزب مردم کاسته شده است.

بلاول بوتو زرداری پس از مرگ مادرش، مشترکا به همراه پدرش، آصف علی زرداری به ریاست حزب مردم پاکستان رسید.

او سومین نسل خانواده بوتو است که وارد عالم سیاست می‌شود.

ذوالفقار علی بوتو، پدربزرگش در دهه ۱۹۷۰ نخست وزیر پاکستان بود. او بعدا به دستور ژنرال ضیاء الحق، رئیس جمهور نظامی پاکستان اعدام شد.

به رغم تاریخ سیاسی متلاطم خانواده‌اش، آقای بوتو زرداری به بی‌بی‌سی گفت که از در اختیار گرفتن یک موقعیت سیاسی در کشورش بیمی ندارد و سیاستش بر پایه "پاکستانی مقتدر است که در آن به منافع تمام مردم و نه فقط قشر خاصی توجه می‌شود."

براساس نظرسنجی‌های فعلی، حزب مردم پاکستان در جایگاه سوم قرار دارد. حزب تحریک انصاف، به رهبری عمران خان، بازیکن سابق کریکت و حزب حاکم پاکستان مسلم لیگ (ن) قبل از حزب مردم پاکستان قراردارند.

مکاراب اکبر، تحلیلگر سیاسی به بی‌بی‌سی گفت که حزب مردم پاکستان هنوز هم در بین طبقه روستایی این کشور به ویژه در ایالت سند، پایگاه اصلی این حزب، از محبوبیت مردمی برخوردار است.

اما به گفته این تحلیلگر، در پنجاب، پرجمعیت‌ترین ایالت پاکستان، بسیاری از رای دهندگان معتقدند که این حزب آخرین باری که زمام قدرت را به دست داشت از عملکردی ضعیف برخوردار بود. به همین دلیل خیلی از آن‌ها به حزب "تحریک انصاف" گرایش پیدا کرده‌اند.

ادعاهای مربوط به فساد مالی پدر بلاول بوتو زرداری هم بر این حزب تاثیر داشته است. هرچند که آقای زرداری این ادعاها را همواره رد کرده است.

در اوایل هفته جاری، دادگاه عالی پاکستان از دولت خواست تا برای انجام تحقیقات بیشترآقای زرداری را ممنوع الخروج کند.

آقای بوتو زرداری معتقد است که حزب مردم پاکستان مدت‌های مدیدی است که قربانی تبلیغات منفی شده است.

حق نشر عکس AFP

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که حزب مردم پاکستان در تشکیل یک ائتلاف حاکم بعد از انتخابات نقش مهمی خواهد داشت. البته این اتفاق در صورتی می‌افتد که مطابق برخی پیش‌بینی‌ها هیچ یک از احزاب نتواند اکثریت آرا را در پارلمان به دست آورند.

محور اصلی مبارزات انتخاباتی فعلی، بحث درباره محکومیت نواز شریف در هفته گذشته است. حامیان او معتقدند که ارتش از ادعاهای مربوط به فساد مالی به عنوان دستاویزی برای برکنار کردن نواز شریف از قدرت استفاده کرده است. این درحالی است که ارتش مداخله در سیاست را رد می‌کند.

آقای بوتو زرداری به بی‌بی‌سی گفت که او فکر نمی‌کند که پرونده آقای شریف "کودتایی آرام" علیه او باشد، آن طوری که برخی از مفسران سیاسی می‌گویند.

اما او در عین حال از جو فعلی کشور قبل از برگزاری انتخابات از جمله "وضعیت حقوق بشر، آزادی رسانه‌ها و آزادی مبارزات انتخاباتی" ابراز نگرانی می‌کند.

به گفته آقای بوتو زرداری "بهترین راه برای فایق آمدن بر این چالش‌ها، مطرح کردن آن‌ها در پارلمان است و به همین دلیل است که من در این انتخابات شرکت کرده‌ام."

آقا بوتو زرداری بیشتر سال‌های اولیه زندگی‌اش را در خارج از پاکستان گذرانده، در ابتدا به همراه مادرش در تبعیدی خود خواسته و پس از آن برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد.

او در پاسخ به انتقادات رقبایش به بی‌بی‌سی گفت: "اگر همه انتقادی که به من دارید به سن و یا لهجه‌ام برمی‌گردد، پس باید بدانید که نمی توانید مرا شکست دهید."

موضوعات مرتبط