غاری که نوجوانان تایلندی از آن نجات یافتند، موزه می‌شود

تصویری از نوجوانانی که در غاری در شمال تایلند گم شده بودند حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری در سراسر جهان داستان پیدا کردن و نجات این نوجوانان را از درون مجموعه غارهایی در شمال تایلند دنبال کردند

مجموعه غارهایی که دوازده پسر نوجوان تایلندی و مربی فوتبال آنها بیش از دو هفته در آن گرفتار شده بودند، قرار است به موزه تبدیل شود.

به گفته مقامات رسمی در این موزه جزئیات عملیات نجات این نوجوانان به نمایش گذاشته خواهد شد و پیش‌بینی شده که به "یکی از جاذبه‌های بزرگ گردشگری" تایلند تبدیل شود.

بر اساس گزارش‌ها دستکم دو شرکت فیلمسازی هم به دنبال امتیاز ساخت فیلم از این ماجرا هستند.

نوجوانان گمشده و مربی فوتبال آنها در حال حاضر برای بهبودی کامل در بیمارستان به سر می‌برند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تاثیرات بد روانی در ذهن دانش آموزان نجات یافته در تایلند

تصاویر منتشر شده از بیمارستان حاکی از وضعیت خوب روحی و جسمی نجات یافتگان از داخل غار است اما گفته می‌شود که آنها حداقل یک هفته دیگر باید در قرنطینه بمانند.

نیروی دریایی تایلند، که هدایت عملیات نجات را در دست داشت تصاویر تازه‌ای از مراحل دشوار نجات اعضای این تیم فوتبال از اعماق زمین و از زیر آب را توسط غواصان منتشر کرده است.

برای نجات این گروه از داخل غار ۹۰ غواص حرفه‌ای که 40 نفر ازآنها تایلندی و ۵۰ نفر دیگر از کشورهای دیگر بودند در عملیات نجات شرکت داشتند.

دوازده عضو تیم فوتبال "گرازهای وحشی" به همراه مربی خود، دو هفته پیش (۲۳ ژوئن) داخل این غار رفتند که یکی از جاذبه‌های گردشگری تایلند است اما بارش ناگهانی باران‌های موسمی باعث شد سیلاب وارد غار شود و راه خروج آنها را مسدود کند.

این مجموعه غارها حدود ده کیلومتر طول دارد.

رشته غارهای تو در تو "تام لوانگ"در استان جیانگ‌رای و در نزدیکی مرز تایلند با میانمار قرار دارد و با وجود اینکه از جاذبه‌های توریستی تایلند به شمار می‌رود اما امکانات محدودی دارد.

نارونگساک اوزوتانکورن، فرماندار سابق این منطقه و سرپرست عملیات نجات در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این منطقه به یک موزه تبدیل خواهد شد و مراحل عملیات نجات برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته خواهد شد.

"یک مرکز اطلاعات تعاملی تاسیس خواهد شد که به یکی از جاذبه های گردشگری تایلند تبدیل می‌شود"

مشخص نشده است که آیا این موزه تمام مدت سال باز خواهد بود یا خیر، چون هر ساله از ماه ژوئن تا اکتبر فصل باران های موسمی در تایلند است که باعث جاری شدن سیل در مناطق مختلف این کشور می‌شود.

هالیوود به دنبال داستان گمشدگان

گزارش شده که دو شرکت فیلمسازی برای دست یافتن به امتیاز ساخت فیلم از روی ماجرای گمشدن این پسربچه در رقابت هستند.

حتی قبل از اینکه همه ۱۳ نفر گرفتار شده در غار نجات داده شوند، شرکت فیلمسازی آمریکایی "پیور فلیکس" اعلام کرده بود که تهیه کنندگان این شرکت در محل این حادثه حاضر شده‌اند و با اعضای تیم نجات صحبت کرده‌اند.

مایکل اسکات، یکی از موسسان این کمپانی که در تایلند زندگی می‌کند، می‌گوید که همسرش از کودکی با سمن گونان، غواصی که در عملیات نجات جانش را از دست داد ، دوست بوده است.

او در ویدئویی که در توییتر منتشر کرد می‌گوید که دیدن شجاعت غواصانی که به درون غار رفته‌اند برای او تکان دهنده بوده است و این داستان برای او جنبه شخصی دارد.

سمن گونان که در حال رساندن مخزن هوا به ۱۲ نوجوان فوتبالیست و مربی آنها بود، در راه بیرون آمدن از مجموعه غارهای تام لوانگ از هوش رفت و درگذشت.

به گفته کمپانی آیوانهو، که دفتر آن در لس آنجلس آمریکاست، مقامات دولتی تایلند و دریانوردی این کشور اجازه ساخت فیلم را به آنها واگذار کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا نجات بچه‌های گرفتار در غار سخت است؟

رسانه های آمریکایی گزارش دادند که احتمالا جان ام. چو کارگردان این فیلم خواهد بود.

در شبکه‌های اجتماعی این نگرانی مطرح شده که فیلم ساخته شده بر شخصیت‌های بین‌المللی تمرکز داشته باشد و تلاش غواصان تایلندی و امدادگران محلی نادیده گرفته شود.

اما جان ام چو، در توییتر تاکید کرده است که فیلم او "منصفانه خواهد بود."

بسیاری از رسانه‌های جهان خبرهای مربوط به پیدا شدن و نجات این دوازده نوجوان و مربی آنها را به طور گسترده پوشش دادند.

موضوعات مرتبط