نیروهای ارتش سوریه کنترل درعا را در اختیار گرفتند

درعا حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش سوریه پرچم جمهوری سوریه را در درعا بلند کرد، مخالفان از پرچم دیگری به عنوان پرچم سوریه استفاده می‌کردند

نیروهای ارتش سوریه، با پشتیبانی روسیه روز پنجشنبه کنترل شهر درعا را در اختیار گرفتند و در منطقه‌ای که سال‌ها تحت کنترل مخالفان مسلح بود، پرچمشان را برافراشتند.

اهمیت نمادین تسلط بر درعا از اینجا می‌آید که اعتراضات به بشار اسد از این شهر آغاز شد. این شهر از حیث نزدیکی به جاده‌های استراتژیکی در جنوب غربی سوریه اهمیت دارد.

آلن جانستون، تحلیلگر مسایل خاورمیانه در بی‌بی‌سی، می‌گوید: "بسیاری کنترل دولت بر درعا را به عنوان نماد شکست شورش طولانی و خونبار سوریه خواهند دانست."

بنا به گزارش‌ها شورشیان مسلح حاضر در درعا، در مقابل تضمین امنیتشان برای عقب‌نشینی و رفتن به مناطق شمالی تحت کنترل مخالفان مسلح، حاضر شدند درعا را تسلیم کنند.

سازمان ملل برآورد می‌کند که بیش از ٢٣٠ هزار نفر در مناطق اطراف درعا آواره شده باشند.

اعتراضات درعا، که با شعارهای درخواست حقوق دموکراتیک همراه بود، پس از آن آغاز شد که چند نوجوان برای دیوارنویسی‌های ضدحکومتی بازداشت و شکنجه شدند. این نوجوانان تحت تاثیر موج "بهار عربی" در کشورهای همسایه بودند.

حکومت سوریه اعتراضات درعا را با خشونت سرکوب کرد و چند نفر از معترضان کشته شدند. در پی آن اعتراضات به دیگر شهرها گسترش یافت، اما پس از مدت کوتاهی با تشدید سرکوب، مخالفان به اسلحه روی آوردند و نا‌آرامی‌ها به صورت جنگ داخلی درآمد.

موضوعات مرتبط