ترامپ وارد بریتانیا شد، مخالفان به خیابان‌ها آمدند

آقای ترامپ و همسرش ملانیا در اولین ضیافت رسمی به قصر بلینهام در آکسفوردشایر دعوت شده‌اند تا شام را با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا صرف کنند حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ و همسرش ملانیا در اولین ضیافت رسمی به قصر بلینهام در آکسفوردشایر دعوت شده‌اند تا شام را با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا صرف کنند

دونالد ترامپ پس از حضور در اجلاس ناتو در بروکسل که بی حاشیه هم نبوده، به همراه همسرش ملانیا، وارد بریتانیا شده تا دو روز آینده را در این کشور بگذراند و علاوه بر ترزا می، نخست‌وزیر با الیزابت دوم، ملکه این کشور هم دیدار کند.

سفر او که به گقته بسیاری از ناظران خیلی رنگ و بوی یک دیدار رسمی و سنتی از سوی رئیس جمهور آمریکا را ندارد در چند ماه گذشته با واکنش‌های فراوانی روبرو بوده است و به همین علت هم آقای ترامپ در بدو ورودش به لندن گفته با اعتراض مخالفانش به حضورش در بریتانیا "مشکلی ندارد".

آقای ترامپ در نخستین بخش از سفر خود عصر روز پنجشنبه (۱۲ ژوئیه - ۲۱ تیر) به کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر رفت تا در ضیافت شام با ترزا می حضور پیدا کند.

این کاخ زادگاه وینستون چرچیل، نخست‌وزیر شهیر تاریخ قرن بیستم بریتانیاست.

برای استقبال رسمی از رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش، علاوه بر مقام‌های رسمی، دسته‌های گوناگونی از گاردهای تشریفاتی بریتانیا آماده شده‌اند تا در محوطه بیرونی کاخ بلنهایم مراسم ویژه‌ای اجرا کنند.

دیدار آقای ترامپ و ترزا می در قالب ضیافت شام امشب در حالی برگزار می‌شود که دولت بریتانیا با بحران‌های جدی داخلی روبروست و دو وزیر این کابینه همین چند روز گذشته استعفا کردند.

خانم می همزمان که با بحران بر سر چگونگی خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت، دست و پنجه نرم می‌کند با وضع تعرفه‌های تجاری آمریکا علیه صادرات فولاد و آلومینیوم هم روبرو است که اقتصاد بعد از برگزیت کشورش را بیشتر تهدید می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حالی که چند دسته از گاردهای تشریفاتی در برابر آقای ترامپ برنامه اجرا کردند اما این مراسم بسیار مختصرتر از آنی است که معمولا یک رئیس جمهور آمریکا در یک دیدار رسمی از بریتانیا با آن روبرو می‌شود و در مقایسه با تشریفاتی که سال گذشته امانوئل مکرون در پاریس برای آقای ترامپ تدارک دیده بود ناچیز توصیف شده است

کاروان هلی‌کوپترهای حامل رئیس جمهور آمریکا و همسرش در حالی عصر پنجشنبه در محوطه کاخ بلنهایم فرود آمدند که به علت تدابیر امنیتی و محوطه بزرگ این بنا، هیچ تجمع اعتراضی و تظاهراتی در نزدیکی این رویداد شکل نگرفته است.

بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند "پرهیز از رویارویی با معترضان" باعث شده بیشتر برنامه‌های سفر دو روزه آقای ترامپ خارج از لندن شکل گیرد تا آقای ترامپ با معترضانی که برنامه های مفصلی برای نشان دادن مخالفت‌شان تدارک دیده‌اند، روبرو نشود.

تشریفات برای رضایت ترامپ، آینده تجاری برای بریتانیا

سفر دونالد ترامپ به بریتانیا در زمانی روی می‌دهد که ترزا می برنامه دولت خود برای حفظ اقتصاد بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا را امروز ارایه کرده است و بی‌تردید در این دیدار به دنبال تقویت روابط تجاری دوجانبه خود با آمریکاست.

آقای ترامپ هم که بارها رضایتش برای جایگزین کردن پیمان‌های تجاری دو جانبه با معاهده‌های بین‌المللی تجاری اعلام کرده احتمالا در این دیدار درباره آینده روابط این دو متحد قدیمی سخن خواهد گفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption صادق خان، شهردار لندن اجازه داده که معترضان این بادکنک را در آسمان لندن به پرواز درآورند

ده‌ها هزار معترض آماده تظاهرات شدند

سفر آقای ترامپ به بریتانیا که در طول یک سال و نیم گذشته و از زمان ورود او به کاخ‌سفید با مخالفت‌های گسترده روبرو بوده، در چند روز گذشته مخالفان سیاست‌ها رئیس‌جمهور آمریکا را به تکاپویی بی‌سابقه واداشته است.

گروه‌های مختلف معترضان در لندن و اسکاتلند برنامه‌های متعددی برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی اعلام کرده‌اند و از ساعاتی اولیه صبح امروز صدها معترض در نزدیکی پارک ریجنت لندن و اطراف سفارت آمریکا در این شهر حضور پیدا کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اینجا کاروان هلی‌کوپترهای حامل آقای ترامپ از بالای سر معترضان در آکسفوردشایر رد می‌شود

قرار است یک بادکنک عظیم زرد رنگ که نوزادی با پوشک را با شکل و شمایلی شبیه آقای ترامپ در حال فریاد دن نشان می‌دهد، فردا (جمعه) در مرکز لندن و در اطراف ساختمان پارلمان این کشور به پرواز درآید.

امروز هم با وجود این که کاروان آقای ترامپ با هلی‌کوپتر از لندن به کاخ بلنهایم رفت، گروه‌های متعددی از معترضان در نقاط مختلف مسیر پرواز او پلاکاردهای اعتراضی بالای سر بردند که بروی آن نوشته شده بود "ترامپ خوش نیامدی".

حق نشر عکس PA
Image caption این معترض به سفر آقای ترامپ با این شمایل ساعتی پیش خود را به آکسفوردشایر رساند تا بلکه در مسیر سفر کوتاه آقای ترامپ از لندن به کاخ بلنهایم پیغام خود را به رئیس‌جمهور آمریکا برساند

مطالب مرتبط