حکم استرداد رهبر جدایی طلبان کاتالونیا در آلمان صادر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارلس پوجدمون از ماه آوریل به قید وثیقه در آلمان آزاد بوده اما اجازه خروج از کشور را نداشته است

دادگاهی در آلمان حکم استرداد کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیای اسپانیا به این کشور را صادر کرده است.

مقامات اسپانیایی آقای پوجدمون را در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال سال گذشته به آشوب و شورش متهم کردند و در پی محاکمه او هستند.

قاضی آلمانی روز پنجشنبه (۱۲ ژوئن) با رد اتهام شورش، حکم را بنا بر اتهام "سو استفاده از اموال عمومی" صادر کرد. به این ترتیب در صورت استرداد آقای پوجدمون، مقامات قضایی اسپانیا حق محاکمه او بنا بر اتهام شورش را نخواهد داشت.

آقای پوجدمون این حکم را "شکست دروغ اصلی" دولت اسپانیا و یک پیروزی برای خود دانست. او وعده داد: "ما تا آخر خواهیم جنگید و پیروز خواهیم شد."

در پی صدور این حکم، اجرای استراد رهبر سابق کاتالونیا به تصمیم دادستانی آلمان بستگی دارد که پیشتر گفته بود به این کار مبادرت خواهد کرد.

دولت اسپانیا همه پرسی استقلال کاتالونیا را بر خلاف قانون اساسی این کشور دانسته و در پی محاکمه ۱۳ نفر از اعضای ارشد دولت سابق کاتالونیا از جمله کارلس پوجدمون بوده است. حکم بازداشت اروپایی او نیز سال گذشته صادر شد.

نه نفر از این افراد در اسپانیا بازداشت شده اند و چهار نفر از جمله آقای پوجدمون در تبعید خودخوانده در کشورهای مختلف اروپایی بسر می برند.

آقای پوجدمون بعد از همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، در بلژیک زندگی می کرد. او در اوایل فروردین امسال قصد داشت از دانمارک وارد آلمان شود تا از آنجا به بلژیک برود که حین عبور از مرز دستگیر شد. دستگیری وی هزاران نفر از هوادارانش را در شهر بارسلون به خیابان ها آورد.

پس از همه پرسی، دولت مرکزی در مادرید دولت محلی کاتالونیا را برکنار کرد، اداره این ایالت را مستقیما به دست گرفت، و برای تعیین دولت جدید انتخابات برگزار کرد، اما احزاب استقال طلب با اکثریتی کوچک دوباره انتخاب شدند.

موضوعات مرتبط