هشدار ترامپ درباره نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

حق نشر عکس AFP/GETTY
Image caption ترزا می و ترامپ

دونالد ترامپ گفته است که برنامه فعلی دولت ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای خروج از اروپا می تواند مانع از انعقاد یک توافق تجارت آزاد بین بریتانیا و آمریکا بشود.

رئیس جمهوری آمریکا که پس از پایان اجلاس سران پیمان ناتو از بروکسل به لندن سفر کرده در یک مصاحبه اختصاصی با روزنامه بریتانیایی سان گفته است اجرای طرح مورد نظر ترزا می "احتمالا توافق (تجارت آزاد) را از بین خواهد برد" زیرا به معنای آن خواهد بود که آمریکا به جای بریتانیا "با اتحادیه اروپا سر و کار پیدا خواهد کرد."

آمریکا و اتحادیه اروپا اخیرا درگیر یک جنگ تجاری شده اند که در پی وضع تعرفه های تجاری آمریکا علیه صادرات فولاد و آلومینیوم متحدان اروپایی آغاز شد.

ترزا می معتقد است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) فرصتی تازه برای گسترش روابط کشورش با آمریکاست؛ او در پی انعقاد یک پیمان تجارت آزاد جدید با آمریکاست تا اقتصاد کشورش پس از برگزیت را تقویت بکند.

اعضای کابینه خانم می اخیرا به توافق رسیدند که پس از برگزیت، منطقه‌ای آزاد برای تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد بشود.

این توافق که باید به تصویب پارلمان برسد با واکنش برخی اعضای حزب محافظه‌کار رو به رو شد که خواهان خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند؛ بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا و دیوید دیویس، وزیر برگزیت، در واکنش از سمت خود استعفا دادند.

دونالد ترامپ در مصاحبه با سان ابراز امیدواری کرد که بوریس جانسون به کابینه بازگردد. او آقای جانسون را "یک نماینده عالی برای بریتانیا" توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که طرح دولت بریتانیا برای روابطش با اتحادیه اروپا پس از اجرای برگزیت "با آنچه مردم به آن رای دادند تفاوت زیادی دارد."

او گفت که به نخست وزیر بریتانیا گفته بود که چطور از اتحادیه اروپا خارج بشود ولی "او با من موافقت نکرد. او به (حرف) من گوش نکرد."

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی منتشر شد که ترزا می عصر پنجشنبه (۱۲ ژوئیه - ۲۱ تیر) در کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر میزبان آقای ترامپ و همسرش ملانیا در یک ضیافت شام رسمی بود. این کاخ زادگاه وینستون چرچیل، نخست‌وزیر معروف تاریخ قرن بیستم بریتانیاست.

حق نشر عکس AFP
Image caption صادق خان، شهردار لندن اجازه داده که معترضان این بادکنک را در آسمان لندن به پرواز درآورند

ده‌ها هزار معترض آماده تظاهرات شدند

کاروان هلی‌کوپترهای حامل رئیس جمهور آمریکا و همسرش در حالی عصر پنجشنبه در محوطه کاخ بلنهایم فرود آمدند که به علت تدابیر امنیتی و محوطه بزرگ این بنا، هیچ تجمع اعتراضی و تظاهراتی در نزدیکی این رویداد شکل نگرفته است.

بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند "پرهیز از رویارویی با معترضان" باعث شده بیشتر برنامه‌های سفر دو روزه آقای ترامپ خارج از لندن شکل گیرد تا آقای ترامپ با معترضانی که برنامه های مفصلی برای نشان دادن مخالفت‌شان تدارک دیده‌اند، روبرو نشود.

سفر آقای ترامپ به بریتانیا که در طول یک سال و نیم گذشته و از زمان ورود او به کاخ‌سفید با مخالفت‌های گسترده روبرو بوده، در چند روز گذشته مخالفان سیاست‌ها رئیس‌جمهور آمریکا را به تکاپویی بی‌سابقه واداشته است.

گروه‌های مختلف معترضان در لندن و اسکاتلند برنامه‌های متعددی برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی اعلام کرده‌اند و از ساعاتی اولیه صبح امروز صدها معترض در نزدیکی پارک ریجنت لندن و اطراف سفارت آمریکا در این شهر حضور پیدا کرده‌اند.

قرار است یک بادکنک عظیم زرد رنگ که نوزادی با پوشک را با شکل و شمایلی شبیه آقای ترامپ در حال فریاد دن نشان می‌دهد، روز جمعه در مرکز لندن و در اطراف ساختمان پارلمان این کشور به پرواز درآید.

روز پنجشنبه هم با وجود این که کاروان آقای ترامپ با هلی‌کوپتر از لندن به کاخ بلنهایم رفت، گروه‌های متعددی از معترضان در نقاط مختلف مسیر پرواز او پلاکاردهای اعتراضی بالای سر بردند که بروی آن نوشته شده بود "ترامپ خوش نیامدی".

روز جمعه دونالد ترامپ و ترزا می از یک عملیات ضدتروریستی تمرینی نیروهای ویژه آمریکایی و بریتانیایی در یک پادگان بازدید خواهند کرد. رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در این سفر به دیدار ملکه الیزابت دوم نیز خواهند رفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اینجا کاروان هلی‌کوپترهای حامل آقای ترامپ از بالای سر معترضان در آکسفوردشایر رد می‌شود