رئیس جمهوری آمریکا متن نامه رهبر کره شمالی را منتشر کرد

نامه کیم

منبع تصویر، twitter.com/realDonaldTrump

توضیح تصویر،

نامه کیم به ترامپ حاوی ابراز دوستی و تعارفات فراوان و اطلاعات مفید نه چندان زیاد است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، متن نامه کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی را منتشر کرده است.

این نامه که تاریخ روز ۶ ژوئن را دارد، در توییتر آقای ترامپ منتشر شده و در آن رهبر کره شمالی با یادآوری دیدار با رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور، آن را نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور دانسته هر چند به نتیجه ارتباط‌های دو طرف در طول این مدت اشاره‌ای نکرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، جمعه گذشته، ۶ ژوئن، وارد پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی شد و با مقامات آن کشور ملاقات کرد و احتمالا حامل این نامه بوده است. در پایان این دیدار، مقامات دو طرف از دستاورد خاصی خبر ندادند و اگرچه آقای پمپئو این سفر را موفقیت‌آمیز خواند، اما برخی رسانه‌های آمریکایی در این مورد ابراز تردید کردند به خصوص اینکه برخلاف گذشته، او در این سفر با رهبر کره شمالی ملاقات نکرد در حالیکه در همان زمان، یکی از رسانه‌های کره شمالی انتظارات ایالات متحده از مذاکرات دو طرف را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

دولت آمریکا تاکید داشته که برای لغو تحریم‌های اقتصادی کره شمالی آن کشور باید نخست فعالیت هسته‌ای خود را به شکلی قابل سنجش و راستی‌آزمایی متوقف کند اما منابع کره شمالی تلویحا به حرکت گام به گام به سوی خلع سلاح اتمی گرایش نشان داده‌اند که به معنی برچیدن تدریجی برنامه اتمی آن کشور در برابر کاهش تحریم‌ها و حرکت به سوی تحقق خواست‌های دیگری مانند انعقاد قرارداد صلح با آمریکا و کره جنوبی و دریافت کمک و سرمایه‌گذاری از ایالات متحده است.

دولت‌های روسیه و چین، که متحدان سنتی کره شمالی محسوب می‌شوند از ابتدا از گام به گام بودن حرکت به سوی حل بحران اتمی کره حمایت کرده‌اند. به خصوص وزیر خارجه روسیه در نخستین دیدار از کره شمالی پس از نشست سنگاپور، از قول مقامات کره شمالی گفت که آنان خواستار حل گام به گام بحران هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کیم هم مانند ترامپ بر اهمیت بیانیه مشترک امضا شده در سنگاپور تاکید نهاده اما این بیانیه شامل مباحث راهبردی و کلی است و به جزئیات از جمله در زمینه نحوه اجرای آن نمی‌پردازد

به نظر می‌رسد که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در انتشار نامه رهبر کره شمالی پاسخگویی به کسانی باشد که گفته‌اند با وجود تاکید آقای ترامپ بر اهمیت اولین ملاقات یک رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی، از زمان نشست سنگاپور تاکنون دستاورد ملموسی از روابط جدید دو طرف گزارش نشده است. برخی از رسانه‌ها حتی گفته‌اند که در این مدت کره شمالی برنامه‌های اتمی خود را نه تنها ادامه داده بلکه حتی توسعه هم بخشیده است.

دونالد ترامپ با انتشار این نامه پس از یک هفته از دریافت آن و احتمالا پس از کسب موافقت مقامات کره شمالی، اطمینان بخشیدن در این مورد است که روند مصالحه بین آمریکا و کره شمالی همچنان در جریان است و پیشرفت‌هایی داشته است. او در پیام توییتری همراه با تصویر متن نامه نوشته است: "نامه بسیار دلپسندی از رهبر کره شمالی. پیشرفت بزرگی در جریان است!"

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ترامپ پس از دیدار با کیم - رئیس جمهوری آمریکا ملاقات با رهبر کره شمالی را به عنوان یک موفقیت تاریخی برای خود عرضه کرده و قاعدتا خواستار نتایج ملموس آن است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رهبر کره شمالی در این نامه، که همراه با ترجمه رسمی آن در توییتر رئیس جمهوری آمریکا منتشر شده، نوشته است که "اولین ملاقات پراهمیت با آن عالیجناب و بیانیه‌ای که ۲۴ روز پیش در سنگاپور امضا کردیم در حقیقت آغاز سفری معنادار بود."

رهبر کره شمالی در ادامه گفته است که "من از تلاش‌های پر تحرک و خارق‌العاده آن عالیجانب برای بهبود روابط بین دو کشور و اجرای وفادارانه بیانیه مشترک قدردانی می‌کنم. من جدا معتقدم که اراده محکم، تلاش‌های صمیمانه و نگرش منحصر به فرد من و عالیجناب ریاست جمهوری در راستای گشودن آینده‌ای نوین در روابط بین جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده آمریکا قطعا به ثمر خواهد نشست."

به نظر می‌رسد که کیم جونگ-اون با ارسال این نامه تلویحا خواستار اقدامات ملموس‌تر آمریکا به منظور تقویت روند بهبود روابط بوده است. او در پایان نامه نوشته است: "با این آرزو که روند آتی اتخاذ اقدامات عملی باعث مزید اطمینان و اعتماد تزلزل ناپذیر نسبت به عالیجناب ریاست جمهوری باشد، این اعتقاد خود را ابراز می‌دارم که پیشرفت تاریخی در راستای پیشبرد روابط بین جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده باعث خواهد شد که دیدار بعدی ما زودتر انجام گیرد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ورود پومپئو به پیونگ‌یانگ - منتقدان ترامپ گفته‌اند که آخرین سفر وزیر خارجه آمریکه به کره شمالی دستاورد قابل توجهی نداشته است

ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون، که به ابتکار و درخواست رهبر کره شمالی صورت گرفت، از ابتدا با فراز و نشیب فراوان همراه بود. پس از استقبال گرم آقای ترامپ از این دعوت، اظهارات یک مقام کره شمالی در انتقاد شدید از شرایط ایالات متحده برای بهبود روابط با این کشور باعث شد تا رئیس جمهوری آمریکا اعلام کند که از این دیدار صرفنظر کرده است هر چند ساعاتی بعد و پس از دریافت پیامی تشویق‌آمیز از رهبر کره شمالی، گفت که این نشست برگزار خواهد شد.

مقامات ایالات متحده این اعتقاد را مطرح کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی کوبنده همراه با گرایش رهبری کره شمالی به بهبود شرایط وخیم اقتصادی کشورش باعث موافقت او با خلع سلاح اتمی شده است. در همانحال، به اعتقاد منابع غربی، در گذشته رهبران کره شمالی بارها در برابر دریافت کمک اقتصادی با خواست‌های غرب در زمینه تنش‌زدایی خود موافقت کردند اما به محض کاهش فشار تنگناهای اقتصادی، از عمل به تعهدات خود سر باز زدند. با تاکیدی که رئیس جمهوری آمریکا بر ملاقات با رهبر کره شمالی به عنوان یک دستاورد تاریخی برای خود گذاشته است، خلف وعده مجدد کره شمالی قطعا هزینه سیاسی غیرقابل تحملی را برای او در پی خواهد داشت.

منبع تصویر، kcna

توضیح تصویر،

کیم جونگ-اون- نظام سیاسی کره شمالی بر اساس دشمن‌هراسی همیشگی و موقعیت محوری تشکیلات نظامی و امنیتی شکل گرفته است

ملاحظات سیاسی کیم

به گفته برخی ناظران، رهبر کره شمالی نیز با ملاحظاتی مواجه است که پذیرش سریع و صریح خواسته‌های آمریکا را دشوار می‌کند حتی اگر فرض شود که او قلبا مایل به موافقت با این خواسته‌هاست. موقعیت استثنایی کیم جونگ-اون در ساختار سیاسی کره شمالی و حکومت موروثی خاندان او مرهون و متکی بر یک نظام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که براساس دشمن‌هراسی و تاکید همیشگی بر خطر هجوم خارجی و لزوم اطاعت محض از رهبری برای حفاظت دربرابر چنین خطری بنا شده است.

ارتش و تشکیلات امنیتی در این نظام موقعیت محوری را اشغال کرده‌اند و قطعا رده‌های بالای نظامی و امنیتی از امتیازات ویژه اقتصادی و اجتماعی و موقعیت برتر و امنیت نسبی سیاسی برخوردارند. برای دست‌اندرکاران حکومت، طرح‌های پرهزینه نظامی مانند ساخت موشک و تسلیحات اتمی نه تنها اهمیت فراوانی برای تبلیغات داخلی دارد، بلکه زمینه مناسبی را برای قرار دادن منابع اقتصادی در دست نهادهای نظامی و امنیتی و بهره‌برداری متصدیان این نهادها فراهم می‌آورد.

اگرچه گفته می‌شود که کیم جونگ-اون با توسل به قساوت قلب کم‌نظیر و سیاست ارعاب و سرکوب شدید، حتی در مورد رده‌های بالای حکومتی، ممکن است توانسته باشد احتمال واکنش منفی نظامیان و سایر منتفعین از بحران دایمی و خودساخته آن کشور را کاهش داده باشد، اما نمی‌تواند بدون ارائه دستاوری مهم به خصوص منافع اقتصادی، در درجه اول برای مقامات ارشد حکومتی، خواست‌های آمریکا برای تحولی سریع و گسترده را بپذیرد و به ا ین ترتیب، مبنای قدرت نظام سیاسی و حکومت خاندانی خود را نادیده بگیرد.

همزمان انعکاس نشست سنگاپور در رسانه‌های کره شمالی شامل تاکید بر اهمیت و فواید حل اختلاف با آمریکا به عنوان "گامی در پیشبرد صلح در شبه‌جزیره کره و جهان" است. در جدیدترین خبر در این مورد، خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش کرد که "کمیته منطقه آفریقا برای مطالعه مبانی جوچه" اعلام کرد که نشست سنگاپور "آینده‌ای درخشان را برای از میان برداشتن تبعیض، سوء ظن و چندین دهه روابط خصمانه و ایجاد روابط جدید بین جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده و صلح پایدار در شبه‌جزیره کره و جهان ترسیم کرده است." جوچه ایدئولوژی حکومتی در کره شمالی است.

درعین حال دولت های چین و روسیه ممکن است مایل نباشند موفقیت سریع و کامل ایالات متحده در حل بحران دایمی شبه‌جزیره کره، موقعیت آنان در صحنه سیاسی منطقه را تضعیف کند. به خصوص تحول سریع و گسترده اقتصادی در کره شمالی از جمله از طریق سرمایه‌گذاری وسیع غرب و چشم انداز وحدت دو کره در بلند مدت، به خصوص در چارچوب یک نظام سیاسی دموکراتیک و پویا می‌تواند به ظهور یک قدرت عمده اقتصادی و سیاسی منطقه‌ای در برابر چین بیانجامد.