علیه ١٢ روس برای هک حزب دموکرات در انتخابات آمریکا اعلام جرم شد

راد روزنستاین

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

معاون وزیر دادگستری آمریکا علیه ١٢ مامور امنیتی روسیه اعلام جرم کرد

وزارت دادگستری آمریکا ١٢ مامور امنیتی روسیه را به هک کمیته ملی حزب دموکرات در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ متهم، و علیه آنها اعلام جرم کرده است.

راد روزنستاین، معاون وزیر دادگستری آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت که این ۱۲ نفر، که ماموران یکی از نهادهای اطلاعاتی ارتش روسیه هستند، به دزدی اطلاعات کاربری ایمیل‌های حزب دموکرات و ارسال بدافزار اقدام کرده‌اند.

این اعلام جرم علیه ماموران روس در جریان تحقیقات رابرت مولر انجام شده است. آقای مولر بازرس ویژه در زمینه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا است.

در جریان این تحقیقات تاکنون علیه ۲۰ نفر، از جمله چند چهره نزدیک به آقای ترامپ، اعلام جرم شده است.

مورد جدید اعلام جرم همزمان با سفر دونالد ترامپ به بریتانیا انجام شده است. آقای ترامپ بارها تحقیقات رابرت مولر را زیر سوال برده است.

۱۲ مامور اطلاعاتی روسیه متهم شده‌اند که ایمیل‌های داوطلبان و کارکنان کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون را هک کرده‌اند.

راد روزنستاین گفت این متهمان با چندین شهروند آمریکا مکاتباتی داشته‌اند، اما افزود که ادعایی درباره مشارکت شهروندان آمریکا در این جرایم مطرح نیست.

مطابق ادعای آقای روزنستاین، این ۱۲ مامور امنیتی روسیه موفق شدند در شبکه کامپیوترهای کمیته حزب دموکرات در کنگره، و کمیته انتخاباتی حزب دموکرات رخنه کنند.

معاون وزیر دادگستری آمریکا گفت: "متهمان کامپیوترها را به طور مخفیانه رصد می‌کردند و صدها فایل بدافزار را به این کامپیوترها منتقل کردند و ایمیل‌ها و اسناد دیگری را دزدیدند."

او گفت: "می‌دانیم که هدف آنها اثرگذاری بر انتخابات بود."

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سایت ویکی‌لیکس اسنادی را درباره هیلاری کلینتون و حزب دموکرات افشا کرد.