با دخالت ترامپ تحریم غول فناوری چین زی‌تی‌ای لغو شد

زی تی ای که دومین کارخانه محصولات ارتباطی و مخابراتی در چین است برای تهیه بسیاری از قطعات محصولات خود به تولیدکنندگان آمریکایی وابسته است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

زی تی ای که دومین کارخانه محصولات ارتباطی و مخابراتی در چین است برای تهیه بسیاری از قطعات محصولات خود به تولیدکنندگان آمریکایی وابسته است

آمریکا تحریم ابرشرکت فناوری زی‌تی‌ای را که به علت نقض تحریم‌های ایران و کره‌شمالی مجازات شده بود لغو کرده است. تحریم‌های آمریکا این غول محصولات فناوری چین را تا مرز تعطیلی پیش برده بود.

آن طور که گزارش شده دونالد ترامپ برای لغو تحریم‌های این شرکت "پا در میانی" کرده است. این تحریم‌ها از ماه آوریل گذشته به اجرا گذاشته شده بودند و اکنون گفته می‌شود از آنجا که زی‌تی‌ای به درخواست‌های آمریکا برای اصلاح ساختار مدیریتی خود تن داده است، وزارت دارایی آمریکا این تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.

وزارت دارایی آمریکا روز جمعه (۱۳ ژوئیه - ۲۲ تیر) همچنین اعلام کرد که به جای ادامه تحریم‌ها زی‌تی‌ای باید جریمه مالی پرداخت کند.

در همین حال، وزارت بازگانی آمریکا هم اعلام کرده که این شرکت چینی اکنون با موازین تجاری تعیین شده "همخوانی" پیدا کرده است.

وزارت بازرگانی آمریکا امروز اعلام کرد که زی‌تی‌ای ماه گذشته یک میلیارد دلار جریمه پرداخت کرده و اکنون هم ۴۰۰ میلیون دلار وثیقه نزد این بخش از دولت آمریکا گذاشته تا به نوعی در برابر پرهیز از هرگونه تخلف آتی به آمریکا ضمانت دهد.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی امریکا در همین رابطه گفته: "ما همزمان با برداشتن تحریم‌های زی‌تی‌ای، این شرکت را کاملا زیر نظر خواهیم داشت و بر کارهای آن نظارت خواهیم کرد تا مطمئن شویم مطالبات آمریکا را به درستی برآورده می‌کند."

زی‌تی‌‎ای که دومین کارخانه محصولات ارتباطی و مخابراتی در چین است برای تهیه بسیاری از قطعات محصولات خود به تولیدکنندگان آمریکایی وابسته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بیشتر بخوانید

این شرکت چینی که در ایالات متحده، تلفن‌های هوشمند می‌فروشد سال گذشته در یک دادگاه فدرال ایالت تگزاس، اتهام نقض توافق تحریم‌ها را پذیرفت.

اتهام این شرکت ارسال غیرقانونی کالا و تکنولوژی به ایران بود و در آن زمان ۸۹۰ میلیون دلار به عنوان جریمه نقض قانون تحریم‌ها پرداخت کرد. در حکم دادگاه ۳۰۰ میلیون دلار جریمه تعلیقی نیز وجود داشت.

یک مقام ارشد وزارت بازرگانی آمریکا به رویترز گفته است شرکت زی‌تی‌ای که دفتر مرکزی آن در شهر شنژن چین واقع شده در بخشی از توافقش با دولت آمریکا متعهد شده بود چهار کارمند ارشد خود را عزل کند و پاداش ۳۵ نفر دیگر را کاهش دهد یا آنها را توبیخ کند.

پیش از این و در سال ۲۰۱۲ کمیته اطلاعات سنای آمریکا هشدار داده بود که دو شرکت چینی زی‌تی‌ای و هواوی تهدید امنیتی به حساب می‌آیند.

به همین علت هم امروز و ساعتی پس از اعلام پا درمیانی رئیس جمهور آمریکا برای لغو تحریم‌های زی‌تی‌ای، مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه با انتقاد از این تصمیم آقای ترامپ گفت: "این شرکت باید ساقط می‌شد."

آقای روبیو و چند هم حزبی دیگرش از منتقدان سرسخت شرکت زی‌تی‌ای هستند و او گفته تلاش خواهد کرد تا شاید مجلس سنا راسا دوباره تحریم‌هایی علیه این شرکت چینی وضع کند.