دیدار ترامپ-پوتین برغم اعلام جرم آمریکا علیه افسران روسیه برگزار می‌شود

قرار است آقایان ترامپ و پوتین دوشنبه در پایتخت فنلاند دیدار کنند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

قرار است آقایان ترامپ و پوتین دوشنبه در پایتخت فنلاند دیدار کنند

سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید گقته با وجود اعلام جرم وزارت دادگستری آمریکا علیه ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه، دیدار روز دوشنبه آقای ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در هلسینکی، فنلاند، مطابق برنامه قبلی اعلام شده برگزار می‌شود. چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا خواستار لغو این دیدار شده بود.

در حالی که امروز عصر دونالد ترامپ در محل اقامت ملکه بریتانیا با الیزابت دوم دیدار می‌کرد، راد روزنستاین، معاون دادگستری آمریکا با طرح شکواییه ۲۹ صفحه‌ای، ۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه را متهم کرد که با هک کردن کامپیوترهای حزب دموکرات در خلال انتخابات سال ۲۰۱۶ تلاش کرده‌اند با تخریب هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، بر نتایج انتخابات آمریکا تاثیر بگذارند.

اقدامی که بسیاری از سیاستمداران آمریکا، آن را "حمله به دموکراسی" کشورشان نامیده‌اند و در عصر دیجیتال، آن را هم سنگ حمله نظامی علیه مواضع آمریکا قلمداد کرده‌اند.

بر همین اساس چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا، عصر جمعه رسما از رئیس‌جمهور خواست دیدار روز دوشنبه خود با ولادیمیر پوتین را در اعتراض به این اقدامات کرملین لغو کند.

همزمان وزارت خارجه روسیه با "منسوخ" خواندن این اتهامات آنها را رد کرده و گفته مشتاقانه منتظر برگزاری اجلاس سران دو کشور است.

یوری اوشاکوف، از مشاوران کرملین گفته روابط مسکو و واشنگتن در وضع خیلی بدی است و "ما به دنبال یک شروع تازه و ترمیم آن هستیم".

در آستانه این دیدار، عصر جمعه راد روزنستاین، معاون دادگستری آمریکا ١٢ مامور امنیتی روسیه را به هک کمیته ملی حزب دموکرات در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ متهم، و علیه آنها اعلام جرم کرد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

معاون وزیر دادگستری آمریکا علیه ١٢ مامور امنیتی روسیه اعلام جرم کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

آقای روزنستاین ضمن اعلام این خبر گفت این ۱۲ نفر، که ماموران یکی از نهادهای اطلاعاتی ارتش روسیه هستند، به دزدی اطلاعات کاربری ایمیل‌های حزب دموکرات و ارسال بدافزار اقدام کرده‌اند.

این اعلام جرم علیه ماموران روس در جریان تحقیقات رابرت مولر انجام شده است. آقای مولر بازرس ویژه در زمینه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا است.

در جریان این تحقیقات تاکنون علیه ۳۰ نفر، از جمله چند چهره نزدیک به آقای ترامپ، اعلام جرم شده است.

۱۲ مامور اطلاعاتی روسیه متهم شده‌اند که ایمیل‌های داوطلبان و کارکنان کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون را هک کرده‌اند.

راد روزنستاین گفت این متهمان با چندین شهروند آمریکا مکاتباتی داشته‌اند، اما افزود که ادعایی درباره مشارکت شهروندان آمریکا در این جرایم مطرح نیست.

مطابق ادعای آقای روزنستاین، این ۱۲ مامور امنیتی روسیه موفق شدند در شبکه کامپیوترهای کمیته حزب دموکرات در کنگره، و کمیته انتخاباتی حزب دموکرات رخنه کنند.

معاون وزیر دادگستری آمریکا گفت: "متهمان کامپیوترها را به طور مخفیانه رصد می‌کردند و صدها فایل بدافزار را به این کامپیوترها منتقل کردند و ایمیل‌ها و اسناد دیگری را دزدیدند."

او گفت: "می‌دانیم که هدف آنها اثرگذاری بر انتخابات بود."

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سایت ویکی‌لیکس اسنادی را درباره هیلاری کلینتون و حزب دموکرات افشا کرد.