اسرائیل: این 'سنگین‌ترین ضربه' به حماس از سال ۲۰۱۴ بود

شاهدان می‌گویند اسرائیل یک ساختمان خالی را هدف قرار داده اما اسرائیل می‌گوید این ساختمان کمپ آموزشی حماس بوده حق نشر عکس AFP
Image caption شاهدان می‌گویند اسرائیل یک ساختمان خالی را هدف قرار داده اما اسرائیل می‌گوید این ساختمان کمپ آموزشی حماس بوده

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز شنبه ساعاتی پس از حملات هوایی مکرر به نقاطی که مواضع حماس خوانده شده گفت نیروهای کشورش بزرگترین عملیات هوایی علیه شبه‌نظامیان حماس را از زمان درگیری‌های (خونین) سال ۲۰۱۴ را انجام داده‌اند و چنانچه لازم شود آماده‌اند که به این حملات ادامه دهند.

با وجود این، فلسطینیان می‌گویند یا اسرائیل بر سر یک آتش‌بس به توافق رسیده‌اند هر چند ساعتی پس از این گفته مقام‌های فلسطینی گزارش‌هایی از ادامه درگیری در نواحی مرزی اسرائیل با نوار غزه مخابره شده است.

همزمان مقام‌های بهداشتی می‌گویند دو نوجوان در جریان این حملات کشته و ۱۲ نفر هم زخمی شده‌اند.

اسرائیل هم گفته در پی شلیک بیش از ۹۰ راکت از سوی غزه سه اسرائیلی مجروح شده‌اند.

ای‌دی‌اف، نیروی دفاعی اسرائیل، روز شنبه گزارش کرده که طی این حملات مواضع حماس در غزه شامل دفتر مرکزی این گروه در بیت‌لاحیا و یک مرکز آموزشی حماس که گفته شده در داخل یک ساختمان بلندمرتبه در اردوگاه مخیم الشاطئ مستقر بوده هدف قرار داده شده؛ جایی که ای‌دی‌اف می‌گوید زراد‌خانه راکت‌ها و تسلیحات حماس هم بوده است.

این بخش از ارتش اسرائیل چند ویدئو هم که به نظر می‌رسد توسط پهپادهای نظامی اسرائیل ضبط شده منتشر کرده که از چگونگی این حملات خبر می‌دهد.

آقای نتانیاهو در ویدئویی که امروز (شنبه) منتشر کرده می‌گوید: "پس از مشورت با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک و همچین مقام‌های امنیتی کشور تصمیم گرفتیم در برابر رفتار تروریستی حماس قاطعانه عمل کنیم."

"ای‌دی‌اف مواضع حماس را هدف قرار داد و توانست سخت‌ترین ضربه را به این گروه از زمان عملیات دفاعی تیغه (نبرد اسرائیل-غزه ۲۰۱۴) به آنها وارد کند. ما همچنین برای ادامه این حملات در صورت لزوم آماده شده‌ایم."

این در حالی است که مقام‌های فلسطینی می‌گویند با "میانجی‌گری مصر و تلاش‌های بین‌المللی" میان دو طرف آتش‌بس برقرار شده است. این در حالی است که اسرائیل هنوز درباره موافقت با آتش‌بس اظهارنظر نکرده است.

شاهدان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که اسرائیل یک ساختمان خالی را هدف گرفته و قربانیان این حملات هم در حقیقت حاضران در اطراف این ساختمان بوده‌اند.

حماس می‌گوید یک فلسطینی هم روز گذشته (جمعه) در جریان اعتراضات در مرز اسرائیل از سوی سربازان ارتش اسرائیل هدف قرار گرفته و جان باخته است.

اسرائیل می‌گوید بیش از ۹۰ راکت از سوی غزه به شهرهای مرزی چون سدروت پرتاب شده است که یکی از آنها منجر به مجروح شدن سه اسرائیلی شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل می‌گوید این بادباک‌های آتشین از غزه به سوی اسرائیل هوا می‌شوند و به مزارع کشاورزان آسیب می‌رسانند
حق نشر عکس Reuters
Image caption این شهروند اسرائیلی در سدروت در برابر خانه‌ای ایستاده که گفته شده هدف یکی از ده‌ها راکت پرتاب شده از غزه قرارگرفته است