حرکت یک کوه یخ عظیم منجر به تخلیه دهکده‌ای در گرین‌لند شد

A giant iceberg is seen behind an Innaarsuit settlement, Greenland حق نشر عکس Reuters

نگرانی از ریزش یک کوه یخ که میتواند به وقوع سونامی در سواحل دهکده نزدیک آن منجر شود، مقام‌های گرین‌لند را وادار کرده که بخشی از دهکده نزدیک به این کوه یخ را تخلیه کنند.

دستور تخلیه بخش‌هایی از دهکده اینارسوئیت پس از آن صادر شد که این کوه یخ عظیم کم‌کم به سوی دهکده حرکت کرد.

مقام‌های محلی می‌گویند تاکنون کوه یخی به این بزرگی ندیده بودند.

با وجود این گفته شده کوه یخ پس از نزدیک شدن به سواحل دهکده طی چند روز گذشته، از شب گذشته متوقف شده و هنوز با خشکی فاصله دارد هر چند اگر بخش‌هایی از آن فرو ریزد ممکن است امواج حاصل از آن سونامی را به ایناسوئیت بیاورد.

تابستان سال گذشته، امواجی که در پی یک زمین لرزه اوج گرفته بودند با تخریب چند خانه در شمال غرب گرین‌لند جان چهار نفر را گرفتند.

اکنون خبرگزاری دانمارکی ریتزاو گزارش کرده با نزدیک شدن این کوه یخ به سواحل دهکده، ۱۶۹ نفر از ساکنان خانه‌های ساحلی تخلیه و به اماکن امن منتقل شده‌اند.

آن طور که در تصاویر هم دیده می‌شود بروی دیواره‌های این کوه یخ ترک‌هایی پدید آمده که باعث نگرانی مقام‌ها از ریزش قریب‌الوقوع آنها شده است.

برخی از هواشناسان می‌گویند وقایعی چون این در حوالی قطب شمال در پی افزایش گرمای زمین فراوان‌تر شده و احتمال پدید آمدن سونامی‌ را افزایش داده است.

در ماه ژوئن گذشته، دانشمندان دانشگاه نیویورک آمریکا ویدئویی را منتشر کردند که در آن ترک خردن و تکه تکه شدن یک کوه یخ بزرگ در شرق گرین‌لند دیده می‌شد.