ترامپ: اتحادیه اروپا در تجارت دشمن ماست

دونالد ترامپ اتحادیه اروپا را "خیلی دشوار" خواند حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ اتحادیه اروپا را "خیلی دشوار" خواند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از اتحادیه اروپا به عنوان "دشمن" در تجارت نام برده است.

او همچنین روسیه و چین را هم در بین دشمنان آمریکا در تجارت دانسته است.

آقای ترامپ به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفته که کشورهای اروپایی از آمریکا استفاده می‌کنند، اما هزینه‌های ناتو را نمی‌پردازند.

رئیس جمهور آمریکا افزوده: "در زمینه تجاری، آنها از ما استفاده می‌کنند. بسیاری از آن‌ها در ناتو هستند و آن‌ها هزینه‌های خود را در ناتو پرداخت نمی‌کنند. به عنوان مثال با آلمان، مشکل زیادی داریم."

در واکنش به این صحبت‌های آقای ترامپ، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، در توییتی گفت که "آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند. هرکسی که می‌گوید ما دشمن هستیم اخبار جعلی پخش می‌کند".

حق نشر عکس Reuters

آقای ترامپ همچنین در گفتگویش با سی‌بی‌اس گفت که از ملاقاتش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه "انتظار زیادی" ندارد. قرار است رهبران دو کشور فردا (دوشنبه ۱۶ ژوئیه/۲۵ تیر) در هلسینکی، پایتخت فنلاند با هم دیدار کنند.

اما رئیس جمهور آمریکا در عین حال به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفته که احتمالا خبرهای خوبی از این نشست بدست بیاید.

آقای ترامپ همچنین گفته که او قصد ندارد مسئله اعلام جرم علیه ۱۲ روس را به دلیل هک کمیته ملی حزب دموکرات در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در آمریکا در نشست مشترک با آقای پوتین مطرح کند.

اما در عین حال گفته که درباره درخواست استرداد این افراد از روسیه فکری نکرده است.

روسیه اتهامات وارده در این مورد را رد کرده است.

همزمان وزیر خارجه آلمان به آقای ترامپ در مورد دستیابی به هرگونه توافق یک جانبه‌ای با آقای پوتین هشدارداد و گفت که ناخشنود کردن شرکا، استراتژی عاقلانه‌ای نیست

آیا پوتین در ملاقاتش با ترامپ ایران را خواهد فروخت؟

دیدار ترامپ-پوتین برغم اعلام جرم آمریکا علیه افسران روسیه برگزار می‌شود

علیه ١٢ روس برای هک حزب دموکرات در انتخابات آمریکا اعلام جرم شد

'نفوذ گسترده هکرهای روسیه' در سامانه رای گیری ایالت های آمریکا

هیچ گونه توافقی در مورد استرداد مجرمان بین روسیه و آمریکا وجود ندارد.

پس از آن که دو روز پیش وزارت دادگستری آمریکا از اعلام جرم علیه ۱۲ مامور امنیتی روسیه خبر داد، مخالفانی در آمریکا خواستار لغو دیدار آقای ترامپ با ولادیمیر پوتین شدند.

آقای ترامپ در بخش دیگری از گفتگویش با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفته که او به "برگزاری نشست" معتقد است و نشست‌هایش را با رهبران کره شمالی و چین "اقدامی بسیار خوب" دانسته است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین افزوده: "نمی‌توانم بگویم که چه اتفاقی خواهد افتاد، اما می‌توانم بگویم که درخواست من چه خواهد بود. باید ببینیم که چه چیزی از این نشست درمی آید."

انتقاد ترامپ از اوباما بر سر ماجرای هکرهای روسی

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ بار دیگر از عملکرد دولت اوباما در مورد مسئله هک کمیته ملی حزب دموکرات انتقاد کرد

آقای ترامپ در گفتگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس بار دیگر از عملکرد دولت باراک اوباما که مسئله هک کمیته ملی حزب دموکرات در دوران ریاست جمهوری او صورت گرفت، در قبال این مسئله انتقاد کرد.

رئیس جمهور آمریکا قبل از دیدار فردایش با آقای پوتین در روزهای گذشته در نشست سران ناتو در بروکسل شرکت کرد و پس از آن با سفر به بریتانیا با ترزا می، نخست وزیر دیدار و گفتگو کرد.

همزمان روسیه گفته که در انتظار گفتگوهای رهبران دو کشور است.

یوری یوشاکف، از مشاوران کرملین گفته: "ما ترامپ را شریکی قابل مذاکره می دانیم. روابط دو جانبه بین کشورها بسیار بد است. ما باید ترمیم این روابط را شروع کنیم."

وزارت خارجه روسیه هم در واکنش به اعلام جرم علیه ۱۲ مامور امنیتی روسیه گفته که هیچ مدرکی نیست که نشان دهد ارتباطی ببن این افراد با هک وجود دارد.