گفت‌وگوهای 'سازنده' برای پس فرستادن بقایای سربازان آمریکایی در جنگ کره

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو‌های یکشنبه حاضر نبوده اما در بیانیه این گفت‌وگوها را سازنده خوانده حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو‌های یکشنبه حاضر نبوده اما در بیانیه این گفت‌وگوها را سازنده خوانده

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که مقام‌های کشورش با مقام‌های کره‌شمالی درباره بازگرداندن بقایای سربازان آمریکایی از دوره جنگ کره، گفت‌وگو‌های "سازنده‌ای " داشته‌اند.

پومپئو که خود در این گفت‌وگوها شرکت نداشته است، اعلام کرده که مذاکره گروه‌های کاری از روز دوشنبه آغاز می‌شود تا ترتیب بازگرداندن بقایای بدن سربازانی به آمریکا داده شود که تا به حال پیدا شده است.

جنگ کره ۶۵ سال پیش به پایان رسید. کره که در ابتدای قرن بیستم و تا پایان جنگ جهانی دوم در اشغال ژاپن بود، با پایان جنگ و شکست ژاپن دو پاره شد. بخش شمالی را شوروی در اختیار گرفت و جنوب کشور به دست آمریکایی‌ها افتاد.

کیم ایل سونگ، پدر بزرگ رهبر کنونی کره شمالی، در آن زمان به پشتیبانی اتحاد جماهیر شوروی به جنوب لشکرکشی کرد و آمریکایی‌ها هم به یاری جنوبی‌ها شتافتند. جنگ از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ در جریان بود تا در نهایت به صلحی دست یافتند که هنوز ادامه دارد.

مقام‌های آمریکایی و کره‌ شمالی در منطقه مرزی بین دو کره با هم دیدار کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آخرین بار در سال ۲۰۰۷ بود که بقایای چند نفر از سربازان آمریکایی به کشور بازگشتند

وزیر خارجه آمریکا گفته که گفت‌وگوهای حاضر حاصل یکی از تعهدات کیم‌ جونگ اون، رهبر کره شمالی، به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان دیدارشان در سنگاپور است. منتقدان آقای ترامپ این تعهد را یکی از معدود تعهدات ملموس در بیانیه پایانی نشست رهبران دو کشور می‌دانند که از جانب کره شمالی به آمریکا داده شده است.

ارتش آمریکا از یک ماه پیش صد تابوت چوبی را برای انتقال بقایای سربازان به منطقه مرزی بین دو کره برده بود.

آقای پومپئو مذاکرات روز یکشنبه را این طور توصیف کرده است: "سازنده و مشارکت‌جویانه " او گفته که حاصل گفت‌وگوهایشان «اقدام‌های محکم» است.

آنها همچنین به توافق رسیده‌اند که جست‌وجوهای منطقه‌ای برای یافتن بقایای حدود ۵۳۰۰ سرباز آمریکایی را که هیچ‌وقت به کشور باز نگشتند، از سر بگیرند. به جز میلیون‌ها نفر از مردم کره - نظامی و غیرنظامی - در جنگ کره حدود ۳۶ هزار سرباز آمریکایی هم کشته شده‌اند.

آخرین بار در سال ۲۰۰۷ بود که کره شمالی تعدادی از بقایای سربازان آمریکایی را به این کشور پس فرستاد.

گفت‌وگوهای اخیر قرار بود یک هفته قبل انجام شود اما مقام‌های کره شمالی بر سر قرارشان با آمریکایی‌ها حاضر نشدند. بعدا آنها گفتند که دلیل غیبتشان، نداشتن آمادگی لازم بوده است.