نجات یافتگان از غار تازه از مرگ یکی از غواصان آگاه شده‌اند

اعضای تیم و مربی با عکسی از سامان کونان که جانش را در عملیات نجات از دست داد حق نشر عکس Reuters
Image caption اعضای تیم و مربی با عکسی از سامان کونان که جانش را در عملیات نجات از دست داد

۱۲ فوتبالیست نوجوان که در عملیاتی پیچیده از غاری در تایلند نجات یافتند تازه از مرگ یکی از کماندوهای سابق نیروی دریایی تایلند که در آن عملیات جان باخت آگاه شده اند.

سامان کونان غواص داوطلب روز ششم ژوئیه درحالی که مشغول نصب محفظه اکسیژن در غار سیل گرفته بود جان باخت.

نوجوانان عضو تیم و مربی ۲۵ ساله آنها روز شنبه از مرگ او آگاه شدند، زمانی که پزشکان نتیجه گیری کردند از قدرت کافی برای هضم این خبر برخوردارند.

جدسادا چوکدامرونگسوک وزیر بهداشت تایلند گفت: "همه آنها گریستند و همدردی خود را با نوشتن پیام هایی بر طرحی از چهره فرمانده سامان و سکوتی یک دقیقه ای ابراز کردند."

عکس هایی از تیم فوتبال "گرازهای وحشی" در بیمارستان درحالی که دور عکسی از این غواص حلقه زده اند منتشر شده است.

وزیر بهداشت تایلند گفت: "آنها از او تشکر کردند و قول دادند بچه های خوبی باشند."

این بچه ها که از ۱۱ تا ۱۶ سال دارند با کمک کماندوهای نیروی دریایی تایلند و غواصان حرفه ای خارجی در عملیاتی سه روزه که روز ۱۰ ژوئیه تمام شد نجات یافتند.

انتظار می رود آنها روز پنجشنبه از بیمارستان چیانگ رای پراچانوکرو مرخص شوند هرچند خیلی از آنها هنوز درحال مصرف داروهای آنتی بیوتیک هستند.

حق نشر عکس Reuters

این بچه ها برای نشانه های اضطراب زیر نظر خواهند بود، مشکلی که ممکن است در ماه های آینده ظاهر شود. به بچه ها توصیه شده با رسانه ها صحبت نکنند، چون کارشناسان نگرانند باعث تداعی و وحشتزدگی شود.

فیفا این جوانان و مربی آنها را به بازی فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دعوت کرده بود اما آنها به دلایل پزشکی این دعوت را رد کردند.

این گروه روز ۲۳ ژوئن بعد از تمرین فوتبال وارد شبکه غارهای موسوم به تام لوانگ شدند اما سیل آنها را به تله انداخت.

آنها نه روز را با غذای بسیار اندک در فضای تاریک غار سپری کردند تا اینکه غواصان بریتانیایی در روز دوم ژوئیه موفق به یافتن آنها شدند.

ده ها داوطلب و تقریبا ۱۰۰ غواص در عملیات آزاد کردن آنها شرکت کردند.

همسر سامان کونان به بی بی سی گفت: "از او به عنوان قهرمان یاد می شود چون او چنین آدمی بود. عاشق کمک به دیگران بود، کار خیریه می کرد و کارها را به سرانجام می رساند."