یک زن در آمریکا به فعالیت مخفیانه برای دولت روسیه متهم شد

ماریا بوتینا حق نشر عکس Facebook/ Maria Butina
Image caption ماریا بوتینا ۲۹ ساله و دانشجوی روابط بین‌الملل در دانشگاه آمریکایی واشنگتن بوده است.

دولت آمریکا یک زن ۲۹ ساله روس را متهم کرده‌ با نفوذ به گروه‌های سیاسی قصد توطئه و فعالیت به عنوان عامل دولت روسیه را داشته است.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی ماریا بوتینا با حزب جمهوری‌خواه رابطه نزدیکی برقرار کرده بود و به عنوان حامی حقوق مالکان اسلحه فعالیت می‌کرد.

با این همه این اتهامات به پرونده تحقیقات بازرس مولر و دخالت در انتخابات آمریکا ارتباطی ندارد.

براساس گزارش‌ها او به دستور و رهبری مقام‌های عالیرتبه کرملین فعالیت می‌کرده است.‌

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای گفته است خانم بوتینا که در واشنگتن زندگی می‌کند روز یکشنبه دستگیر شده است و تا روز چهارشنبه که اولین جلسه دادگاه او برگزار خواهد شد در زندان می‌ماند.

کوین هلسون، مامور ویژه اف‌بی‌آی در بیانیه‌ای که تحت سوگند تهیه شده و روز دوشنبه منتشر شد گفته است ماموریت خانم بوتینا سوءاستفاده از روابط شخصی برای نفوذ در صحنه سیاسی آمریکا و پیشبرد منافع فدراسیون روسیه بوده است."

دادستان‌ها می‌گویند فعالیت‌های خانم بوتینا بدون طی شدن مقررات لازم براساس قانون ثبت فعالیت‌های عوامل دولت‌های خارجی صورت گرفته است.

رابرت دریسکول، وکیل خانوم بوتینا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر کرد نوشته است موکلش "مامور نیست و تنها یک دانشجوی روابط بین‌الملل با معدل بالاست."

او شکایت دولت را بزرگ‌نمایی خوانده که در آن "یک شام دوستانه میان آمریکایی‌ها و روس‌ها برای صحبت از روابط خارجی" توطئه خوانده شده است.

به گفته آقای دریسکول هیچ نشانه‌ای از اینکه خانم بوتینا در پی نفوذ سیاسی و یا تضعیف سیاست یا قانون خاصی در آمریکا بوده وجود ندارد و او نهایتا در پی بهبود روابط دو کشور بوده است.

براساس بیانیه وکیل خانم بوتینا "شکایت دولت با سوءاستفاده از قانون ثبت عوامل دولت‌های بیگانه تهیه شده است." قانونی که به عقیده آقای دریسکول "برای جلوگیری از تبلیغات سیاسی پنهانی تهیه شده و نه برای متوقف کردن دانشجوهای خارجی و ارتباط سازی‌هایشان".

وکیل خانم بوتینا افزوده است موکلش ماه‌هاست که به دلیل اتهامات مطرح شده با مقام‌های نهادهای مختلف دولتی همکاری می‌کند.

خبر دستگیری خانم بوتینا درست چند ساعت پس از دیدار رهبران آمریکا و روسیه در هلسینکی انجام شد.

ماریا بوتینا که اصالتا از صربستان است با ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه آمریکایی واشنگتن وارد آمریکا شد.

در شکایت دولت آمده است که او مخفیانه برای دولت روسیه فعالیت می‌کرده است.

خانم بوتینا گروهی به نام "حق حمل اسلحه" را پیش از ورود به آمریکا تاسیس کرده بود و رسانه‌های آمریکا پیشتر از روابط او با انجمن ملی اسلحه، قدرتمندترین لابی اسلحه در واشنگتن گزارش داده بودند.

او پیشتر فعالیت به نیابت دولت روسیه را رد کرده بود.