کیم جونگ-اون برای اولین بار مسئولان دولتی را سرزنش کرد

حق نشر عکس kcna
Image caption خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش ناخرسندی رهبر آن کشور از نظافت مهمانسرای تفریحی را همراه با تفسیری در این مورد منتشر کرد

رهبر کره شمالی مسئولان دو طرح دولتی را مورد شماتت قرار داده و خبر آن در رسانه‌های خبری آن کشور منعکس شده است.

روز سه‌شنبه، ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه)، خبرگزاری دولتی کره شمالی در تفسیری نوشت که اواخر شب گذشته، کیم جونگ-اون به طور سرزده از مهمانسرای تفریحی اونفو دیدن کرد و "هنگام سرکشی به حمام‌ها، شرایط بد آنها را متذکر شد و گفت که به خاطر مدیریت بد، حمام و وان‌های مورد استفاده برای آب‌درمانی کثیف، دلگیر و غیربهداشتی است." این خبرگزاری سپس در تفسیری پیرامون این بازدید، می‌نویسد که اگر یک محل تفریحی که مورد بازدید کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل، رهبران سابق کره شمالی هم قرار گرفته، "باعث نارضایی مردم شود، گناهی عظیم سر زده زیرا دستاوردهای این رهبران عظیم‌الشان را کم اهمیت جلوه می‌دهد، رهبرانی که این حمام‌ها را قبل از هر چیز دیگری در یک محل خوش منظره و دارای آب گرم معدنی بنا کردند."

براساس این گزارش،کیم جونگ-اون سپس از شعبه محلی حزب خواست تا هرچه زودتر این حمام را سروسامان بدهد و افزود که "انتظار و اعتقاد دارم که کمیته حزبی تغییری اساسی در مبارزه برای تبدیل کشور به مکانی عالی برای زندگی ایجاد خواهد کرد."

همچنین، رسانه‌های خبری کره شمالی گزارش کرده‌اند که رهبر این کشور از نیروگاه در دست احداث ارانچون دیدن کرده است. ساختمان این نیروگاه ۷۰ درصد پیشرفت داشته اما تکمیل آن با تاخیر مواجه شده است. براساس این گزارش، کیم جونگ اون گفت که "به قدری از این تاخیر دلتنگ شده که قدرت بیان آن را ندارد."

+ رئیس جمهوری آمریکا متن نامه رهبر کره شمالی را منتشر کرد

+ ترامپ: کیم قطعا در زمان مناسب به کاخ سفید خواهد آمد

+ کره‌شمالی: درخواست‌های آمریکا یک‌طرفه و گانگستری است

حق نشر عکس kcna
Image caption بازدید کیم از طرح راهسازی و ارائه رهنمود به مقامات دولتی

در این گزارش‌ها آ مده است که کیم جونگ اون "به شدت اعضای ارشد کابینه را سرزنش کرد زیرا اجرای این طرح را به سازمان‌های محلی سپرده بودند و به آن توجه کافی نداشتند." رهبر کره شماری در پایان این دیدار دستور داد که نیروگاه باید تا اکتبر سال آینده حتما تکمیل شده باشد.

بازدید کیم جونگ اون از محل‌های مختلف و انعکاس خبری آن یکی از برنامه‌های ثابت رسانه‌های کره شمالی است. این رسانه‌ها معمولا تصاویری از این بازدیدها را نیز منتشر می‌کنند که در آنها، رهبر کره شمالی مشغول بازدید و ارائه رهنمود است و مقامات ارشد، که معمولا تعدادی افسر عالیرتبه ارتش آنان را همراهی می‌کنند، با دقت مشغول یادداشت سخنان او هستند. حاضران عموما مدال شامل تصاویر پدر و پدر بزرگ کیم جونگ-اون بر سینه نصب کرده‌اند. نصب این مدال بر سینه در میان مردم کره شمالی رواج دارد هرچند تصاویر جدیدتر کیم جونگ-اون او را بدون آن نشان می‌دهد.

کیم جونگ اون، به عنوان رهبر و تعیین کننده سیاست‌های حکومتی، از انواع تاسیسات و فعالیت‌ها، از مزارع تولید سبزیجات گرفته تا مراکز ساخت بمب اتمی و موشک سازی بازدید می‌کند و در تمامی موارد نیز رهنمودهای لازم را در اختیار متصدیان امور قرار می‌دهد.

حق نشر عکس kcna
Image caption رهبر کره شمالی هنگام ارائه رهنمود در مورد محصولات کشاورزی

با اینهمه، معمولا گزارش این بازدیدها شامل ابراز رضایت رهبر از نوع فعالیت و تاکید مقامات بر این است که تحت توجهات او پیشرفت‌های بزرگی به دست آمده است. انتقاد از کمبودها به ندرت در رسانه‌های خبری کره شمالی منتشر شده است.

دلیل تغییر در نحوه گزارش‌دهی دو بازدید اخیر کیم جونگ-اون مشخص نیست اما گفته شده که احتمال دارد هدف از انتشار این نوع اخبار، تاکید بر توجه رهبر کره شمالی به مسایل اقتصادی و تلاش او برای بهبود شرایط مردم کشورش باشد. در حالیکه تا اواخر سال گذشته میلادی، کره شمالی بر پیشبرد برنامه تولید جنگ افزار اتمی و ساخت موشک‌های دوربرد تاکید داشت و حتی ایالات متحده را به حملات اتمی تهدید می‌کرد، کیم جونگ-اون در پیام خود به مناسب سال نو میلادی، از گام‌هایی برای بهبود روابط با کره جنوبی سخن گفت و چندی بعد، گزارش پیشنهاد او برای ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا منتشر شد.

رهبران آمریکا و کره شمالی در ماه ژوئن در سنگاپور دیدار کردند و با صدور یک بیانیه مشترک، بر خلع سلاح اتمی کره شمالی و همکاری دوجانبه تاکید نهادند. رئیس جمهوری آمریکا در پی این ملاقات از آمادگی آمریکائیان برای سرمایه‌گذاری گسترده در کره شمالی در آینده سخن گفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption رسانه‌های کره شمالی به خاطر ابتکار کیم در مذاکره و مصالحه با آمریکا همچنان از او ستایش می‌کنند

برخی از ناظران گفته‌اند که آمادگی کیم جونگ-اون برای سازش با آمریکا ناشی از تمایل او به پایان دادن به مشکلات عظیم اقتصادی کره شمالی و به جریان انداختن روند رشد و توسعه اقتصادی آن کشور احتمالا با تکیه به سرمایه‌گذاری خارجی است. در عین حال، با توجه به ساختار سیاسی کره شمالی و حکومت خاندان کیم بر آن، در صورتی که کیم جونگ-اون واقعا در صدد تغییر دادن نگرش سیاسی کشورش باشد، لازم است زمینه مساعد تبلیغاتی برای این منظور فراهم آید.

موقعیت استثنایی کیم جونگ-اون در ساختار سیاسی کره شمالی و حکومت موروثی خاندان او مرهون و متکی بر یک نظام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که براساس دشمن‌هراسی و تاکید همیشگی بر خطر هجوم خارجی و لزوم اطاعت محض از رهبری برای حفاظت دربرابر چنین خطری بنا شده است. ارتش و تشکیلات امنیتی در این نظام موقعیت محوری را اشغال کرده‌اند و قطعا رده‌های بالای نظامی و امنیتی از امتیازات ویژه اقتصادی و اجتماعی و موقعیت برتر و امنیت نسبی سیاسی برخوردارند.

حق نشر عکس kcna
Image caption بازدید از کارخانه کیف سازی

برای دست‌اندرکاران حکومت و تشکیلات نظامی، طرح‌های پرهزینه نظامی مانند ساخت موشک و تسلیحات اتمی نه تنها اهمیت فراوانی برای تبلیغات داخلی دارد، بلکه زمینه مناسبی را برای قرار دادن منابع اقتصادی در دست نهادهای نظامی و امنیتی و بهره‌برداری متصدیان این نهادها فراهم می‌آورد.

اگرچه گفته می‌شود که کیم جونگ-اون با توسل به قساوت قلب کم‌نظیر و سیاست ارعاب و سرکوب شدید، حتی در مورد رده‌های بالای حکومتی، ممکن است توانسته باشد احتمال واکنش منفی نظامیان و سایر منتفعین از بحران دایمی و خودساخته آن کشور را کاهش داده باشد، اما نمی‌تواند بدون ارائه دستاوری مهم به خصوص منافع اقتصادی، در درجه اول برای مقامات ارشد حکومتی، خواست‌های آمریکا برای تحولی سریع و گسترده را بپذیرد و به این ترتیب، مبنای قدرت نظام سیاسی و حکومت خاندانی خود را نادیده بگیرد.

از زمان نشست سنگاپور، رسانه های خبری کره شمالی به طور معمول گزارش هایی حاوی ستایش مقامات و رسانه های داخلی و خارجی از درایت و هوشمندی کیم جونگ-اون در پیشنهاد ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا به عنوان گامی اساسی در استقرار صلح در شبه‌جزیره کره و پیشبرد صلح جهانی منتشر کرده‌اند. در همانحال، هر از چند گاه، بعضی رسانه‌های کره شمالی، که همگی تحت نظر دولت هستند، تفاسیری شدیداللحن علیه آمریکا منتشر می‌کنند احتمالا با این هدف که نشان دهند در اراده حکومت برای دفاع از امنیت و منافع ملی تزلزلی روی نداده است.

دو روز پیش، مقامات آمریکایی گفتند که دیداری بین مقامات دو طرف "در بالاترین سطح طی شش سال اخیر" آغاز شده و هدف از آن، پیگیری اجرای یک بخش از بیانیه نشست سنگاپور در مورد انتقال اجساد آمریکائیان کشته شده در جنگ کره بوده است. تنها چند روز پیش بود که رسانه‌های خبری گزارش کردند که هیئت کره شمالی با هیئت اعزامی آمریکا برای مذاکره پیرامون انتقال اجساد ملاقات نکرده که احتمالا ناشی از ناخرسندی مقامات کره‌ای و حتی تمایل به نقض بیانیه سنگاپور است. ساعاتی بعد، خبرگزاری کره شمالی تفسیری در تمجید از نشست سنگاپور منتشر کردو بر اجرای بیانیه آن تاکید نهاد و رئیس جمهوری آمریکا نیز، قاعدتا با موافقت مقامات کره شمالی، متن نامه شخصی کیم جونگ-اون شامل ابراز خرسندی از نشست سنگاپور را انتشار داد.

با اینهمه، در مورد پیگیری و پیشرفت مذاکرات در مورد بخش‌های اصلی این بیانیه به خصوص مسایل بنیادی برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی و لغو تحریم‌های آمریکا جزئیاتی منتشر نشده است.