اتحادیه اروپا بزرگترین توافق تجارت آزاد را با ژاپن امضا کرد

گاو حق نشر عکس Getty Images
Image caption لبنیات یکی از عمده ترین محصولات صادراتی اتحادیه اروپا به ژاپن است

اتحادیه اروپا و ژاپن یکی از بزرگترین توافقنامههای تجارت آزاد را امضا کردهاند که تقریبا یک سوم تولید ناخالص داخلی جهان و جمعیتی معادل ۶۰۰ میلیون نفررا در بر میگیرد.

طبق این سند لبنیات از بزرگترین اقلام صادراتی اتحادیه اروپا به ژاپن و اتومبیل از بزرگترین صادرات ژاپن به اروپا خواهد بود.

این توافق در تقابل با اقدامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است که به تازگی تعرفه‌های وارداتی گسترده‌ای را معرفی کرده است.

ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا، امروز سه‌شنبه، ۲۶ تیر گفت این توافق تصمیم متقابلا سودمندی است که تجارت آزاد شرایط آن را فراهم کرده است.

بر اساس این قرارداد بیش از ۹۰ درصد تعرفه های گمرکی برای ورود کالاها بین دو اقتصاد بزرگ جهان لغو می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تعرفههای آمریکا

حدود ۱۸ ماه پیش ایالات متحده با ژاپن و دیگر کشورهای آسیایی برای امضای توافقنامه تجارت آزاد ترنس-پسیفیک مذاکره می‌کرد، اما دونالد ترامپ، پس از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، به عنوان یکی از نخستین اقدامات خود از این مذاکرات خارج شد.

از آن زمان آقای ترامپ در هماهنگی با سیاست "اول، آمریکا" تعرفه‌‎های وارداتی برای آمریکا وضع کرده است، از جمله تعرفه واردات فولاد که اتحادیه اروپا و ژاپن هر دو از صادرکنندگان آن به آمریکا هستند.

در حال حاضر شرکت‌های اتحادیه اروپا، که بزرگ‌ترین منطقه آزاد تجاری در جهان به شمار می‌رود سالیانه به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار کالا و خدمات به ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان صادر می‌کنند.

تاشیمیتسو موتگی، وزیر بازسازی اقتصادی ژاپن می‌گوید: "زمانی که اقدامات حمایت‌گرایانه در سطح جهانی در حال افزایش است، امضای توافقنامه ژاپن و اتحادیه اروپا بار دیگر اراده راسخ سیاسی ما برای گسترش تجارت آزاد را به جهان نشان می‌دهد."