حمله لفظی پوتین به منتقدان دیدار او با ترامپ

ولادیمیر پوتین

منبع تصویر، EPA

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به منتقدان دیدار او با ترامپ حمله کرد و آنها را به دست کم گرفتن نتایج نشست اخیر هلسینکی متهم کرد.

آقای پوتین در جلسه‌ای با دیپلمات‌های روسیه در مسکو گفت: بعضی نیروها در آمریکا می‌خواهند که روابط روسیه-آمریکا را قربانی "منافع مختصر حزبی خود" کنند. او گفته است که این انتقادها برای مصرف داخلی در آمریکا مطرح شده است.

دونالد ترامپ روز دوشنبه در تضاد با نظر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، گفت دلیلی نمی‌بیند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا دخالت کرده باشد. این صحبت آقای ترامپ واکنش‌های انتقادآمیز گسترده‌ در پی داشت.

بیشتر بخوانید:

با اینکه دونالد ترامپ بعدتر اعلام کرد که اشتباهش را می‌پذیرد اما منتقدانش هنوز معتقدند که او در مقابل روسیه خیلی "نرم" رفتار کرده است.

ولادیمیر پوتین در ادامه نشست با ترامپ را "موفق" اعلام کرد و گفت که دستاورد دیدار با ترامپ، "توافق‌هایی مفید" بوده است.

دونالد ترامپ در نشست خبری با حضور پوتین گفته بود: مردم من پیش من می‌آیند و می‌گویند که فکر می‌کنند [دخالت در انتخابات] کار روسیه است. از طرفی رئیس جمهور پوتین می‌گوید که [کار] روسیه نبوده است. من این را می‌گویم: دلیلی نمی‌بینم چرا باید [کار] روسیه باشد.

اما رییس جمهوری آمریکا تنها یک روز بعد از این نشست خبری اعلام کرد که نظرش را اشتباه اعلام کرده است.

کاخ سفید هم اعلام کرد که جواب "نه" به سوالی در مورد احتمال دخالت روسیه در انتخابات‌های آینده آمریکا بوده است.

دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با تلویزیون سی بی اس گفت که شخص ولادیمیر پوتین را مسئول دخالت در انتخابات می‌داند. او گفت: به جای دلیلی نمی‌بینم که چرا باید [کار] روسیه باشد می‌خواستم بگویم دلیلی نمی‌بینم که چرا نباید [کار] روسیه باشد.